Malowanie malowaniem, ale bez zestawu niezbędnych narzędzi nic nie namalujesz.
Żeby namalować swój pierwszy obraz potrzebujesz zadbać o trzy fundamentalne kwestie: niezbędne narzędzia malarskie, pomysł na obraz i stanowisko do malowania. Ten post będzie krótki, zwięzły i merytoryczny na temat jednej z trzech w/w kategorii, mianowicie znajdziesz tu listę niezbędnych narzędzi. Pomysły na obrazy i jak przygotować stanowisko malarskie znajdziesz w poście Jak zacząć malować. Możesz też pobrać E-Booka Od czego zacząć malowanie obrazów? , który stanowi swoistą mapę na początek malarskiej podróży.
Zatem konkrety, do namalowania obrazu potrzebujesz
1/ Podobrazie malarskie
To inaczej płótno naciągnięte na drewniany blejtram. Rynek oferuje dziś bardzo szeroki wybór płócien tj. płótno bawełniane, lniane czy syntetyczne. Z uwagi na łatwą dostępność, dobrą jakość i przyzwoitą cenę polecam płótno bawełniane. Płótno lniane jest dość specyficzne: ma charakterystyczny kolor i splot, który lepiej zostawić sobie na później. Nie każdemu przypada ono do gustu. Jest też znacznie droższe co wynika głównie z jego trwałości. Syntetyczne – wiadomo, mieszkanka wszystkiego, dlatego nie polecę.
Płótno dostępne jest też w wersji arkuszy w bloku (nie naciągnięte na drewniany blejtram). Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają mało miejsca do przechowywania płócien, jednak w przypadku chęci zawieszenia obrazu na ścianę wiąże się to z koniecznością późniejszego naciągnięcia go na ramę. A to dodatkowa robota.
Gdzie kupić?
W specjalistycznych sklepach z artykułami plastycznymi dostaniesz wszystkie narzędzia malarskie i więcej (stacjonarnym / on-line). Płótno dostępne jest w dowolnych formatach (optymalnym formatem na początek jest format 30 x 40 cm lub 40 x 50 cm – to taki optymalny, nie za mały, nie za duży) i kształtach (prostokąty, kwadraty, koła). Całkiem dobrej jakości płótna w bardzo korzystnych cenach można też czasem spotkać w marketach typu Lidl czy Auchan na dziale z artykułami artystycznymi. Dość obszerny asortyment malarski znajdziesz też w sieciówkach typu Empik.
2/ Pędzle
Kolejne, bardzo ważne narzędzia malarskie, bez którego się nie obędziesz to pędzle. Jeden to zwykle za mało. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kilka o różnych, zróżnicowanych rozmiarach. Każdy pędzel ma przypisany sobie numer, który wskazuje na jego rozmiar. Im wyższy numer, tym większy pędzel. Na początek sprawdzą się 3 warianty: mały (rozmiar nr. 0,5 lub 1) sprawdzi się do malowania detalu, średni (rozmiar nr. 8 lub 10) do średnich powierzchni i duży (śmiało nr. 30 lub 40) do malowania ogółu i dużych płaszczyzn.
Sięgając po pędzle napotkasz dwa ich rodzaje: naturalne i syntetyczne. Pędzle naturalne wykonane są z naturalnego włosia: sobola, wiewiórki, szczeciny świńskiej czy włosia końskiego. Dobrze sprawdzają się w malowaniu farbą akwarelową czy olejną. Pędzle syntetyczne z kolei to sztuczne włosie, które rewelacyjnie odnajduje się w każdej innej farbie, w tym też akrylowej. I takie pędzle polecam na początek z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że stanowią dobry duet z farbą akrylową, którą polecam akapit niżej, a po drugie dlatego, że są po prostu tańsze i łatwiej dostępne.
Kolejnym aspektem wyboru pędzli jest ich kształt. Rynek dziś oferuje przeróżne warianty, jednak najbardziej popularne są dwie kategorie: pędzle płaskie i okrągłe. Wybór to często kwestia gustu. Z czasem, kiedy nabierzesz doświadczeniach szybko zauważysz, że każdy kształt daje nieco inny efekt na płótnie. To doświadczenie umożliwi ci późniejsze korzystanie z rozmaitych kształtów celem uzyskania oczekiwanych efektów. Jednak na początek wybierz te, które bardziej cię intrygują. Jeśli masz taką możliwość i chęć to wybierz dwa rodzaje, celem testów.
Gdzie kupić?
Oczywiście w sklepach specjalistycznych z artykułami plastycznymi (stacjonarnie / online), ale również podobnie jak dzieje się to w przypadku podobrazi malarskich możesz nabyć je w marketach (Lidl, Auchan) i sieciówkach (typu Empik). Często dostępne już w gotowych zestawach kilku, czasem kilkunastu nawet rozmiarów.
3/ Farba akrylowa
Nie tylko dlatego, że blog jest głównie o farbie akrylowej na płótnie 🙂 , ale dlatego też, bo to najlepsze farby pod słońcem dla osób początkujących! Swoją jakością przewyższa tysiąckroć farbę plakatową przy jednoczesnym banalnie prostym użytkowaniu – czego nie można powiedzieć o farbie akwarelowej czy olejnej. Farba akrylowa jest przede wszystkim trwała (obraz nią wykonany przetrwa lata), szybko schnie, rozcieńczalna wodą, nietoksyczne, bezwonne, a przede wszystkim posiada szeroką i zróżnicowaną gamę kolorów: od podstawowych, przez wersję dekoracyjną (złoto, srebro). Dużym atutem farby akrylowej jest również jej funkcja dekoracyjna. Z uwagi na bardzo dobrą przyczepność możesz malować nią praktycznie wszystko: szkło, tynk, kamień, styropian, materiały skórzane, syntetyczne czy tkaniny. To daje ogromne możliwości użytkowego zastosowania farby wykraczające poza klasyczne malowanie farbą na płótnie. Więcej na temat rodzajów farb malarskich możesz przeczytać w moim artykule tutaj.
Gdzie kupić?
Farba akrylowa to profesjonalne narzędzie malarskie dostępne głównie w specjalistycznych sklepach (stacjonarnymi i on-line). Jest wielu producentów: marka Talens to dobre rozwiązanie na początek, celem eksperymentu. Marka Renesans oferuje farby stosunkowo dobrej jakości w przystępnej cenie. Marka Maimeri to farby nieco droższe, jednak ich jakość w zupełności rekompensuje cenę. Wybierz takie, które mieszczą się w twoim budżecie.
4/ Paletka malarska
Paletka malarska służy wyłożeniu farby z opakowania i mieszania na niej kolorów. Jest absolutnie kluczowa. Możesz nabyć w sklepie specjalnie zaprojektowaną paletę malarską w różnych wariantach: plastikowe, drewniane, w arkuszach, z wyżłobieniami i bez. Jednak uważam to za zbędny wydatek – przynajmniej na początek. Możesz śmiało wykorzystać przedmiot zastępczy. Świetnie w tej roli sprawdzi się talerz ceramiczny, plastikowy lub jednorazowy. W roli paletki na pewno nie sprawdzi się cienka tektura lub kratka papieru, ponieważ farba będzie w nią wsiąkać.
Gdzie kupić?
Możesz dostać ją w każdym sklepie z akcesoriami malarskimi, jak również w marketach (Lidl, Auchan) i sieciówkach (Empik). Jednak polecam wykorzystać przedmiot zastępczy.
5/ Pojemnik na wodę
Sprawa ma się podobnie jak z paletką – to narzędzie malarskie możesz zastąpić. I o ile sam pojemnik na wodę jest absolutnie niezbędny, o tyle jest wiele przedmiotów zastępczych, które możesz wykorzystać do tego celu, zamiast inwestować w zakup specjalistycznego. Są takie pojemniki na wodę, tzw. “kubki niekapki”, które są świetnym rozwiązaniem kiedy malujemy z dziećmi i ryzyko jego przewrócenia jest duże. Wtedy faktycznie jest sens inwestycji. Natomiast my, pełnoletni, którzy raczej nie będziemy z rozmachem przewracać akcesoriów malarskich ustawionych na stole tuż przy płótnie, możemy pozwolić sobie na zwykły szklany słoik lub papierowy kubek jednorazowy.
Gdzie kupić?
Sklepy z artykułami malarskimi oraz markety (Lidl, Auchan) i sieciówki (Empik).
Opcjonalnie możesz też zaopatrzyć się w werniks
To taki bonus – specjalistyczne narzędzie malarskie, które uważam za ważne, acz nie jest konieczne. Werniks to taka forma lakieru, który nakłada się po skończonym malowaniu na płótno. Ma to na celu zabezpieczenie farby przed uszkodzeniem i szkodliwymi czynnikami związanymi z upływem czasu. Jeśli chcesz, żeby Twój obraz przetrwał lata to wtedy jak najbardziej warto w niego zainwestować. W przeciwnym wypadku nie ma takiej potrzeby. Werniks nakłada się po całkowitym wyschnięciu obrazu, w dowolnym momencie (od razu lub po kilku dniach, tygodniach). Werniks dostępny jest w dwóch wariantach: sprayu i płynie. Mogą też pełnić funkcje dodatkowe: wykończenie matowe, nabłyszczające czy satynowe. Wszystko zależy od tego jaki finalnie efekt chcesz uzyskać.
Na początek najlepiej sprawdzi się uniwersalny werniks do farb akrylowych, w sprayu z efektem nabłyszczającym. Jest łatwo dostępny, łatwy w użyciu (spryskanie pracy w odległości ok. 20 cm od płótna) i dodatkowo nasyca kolory dzięki nabłyszczającemu wykończeniu.
Gdzie kupić?
Werniksy dostaniesz wyłącznie w sklepach plastycznych z artykułami malarskimi.
BONUS
Jeśli zastanawiasz się czy na początek potrzebne są Ci sztalugi, już śpieszę z odpowiedzią: NIE.
O sztalugach możesz pomyśleć później. Sztalugi wpływają na komfort malowania i świetnie organizują stanowisko malarskie. Jednak jeśli to twoje pierwsze malowanie, możesz śmiało zastąpić je malowaniem na płasko (na stole lub podłodze) lub możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik.
Podsumowanie
Tyle w zupełności wystarczy: nie potrzebujesz nic więcej i nic mnie. Te narzędzia pozwolą ci namalować obraz od A do Z – gotowy do zawieszenia na ścianę. Powodzenia! 😊
eM.
Dzięki za !!!!!!!
Będę na pewno korzystał z twych porad jeśli nie będą przepełnione komercja , wszak żadna farba sama nie zostanie nałożona bez udziału a o tę radość tworzenia chodzi.
Czyż nie?
Prawda. 😀
Jak pomalowac boki obrazu, zeby nie byla potrzebna rama..?
Wystarczy większym pędzlem i farbą, w kolorze, która komponuje się z obrazem i pasuje do wnętrza. Tutaj znajdziesz artykuł jak malując boki obrazu można uzyskać ciekawy efekt winiety.
Werniks ! Ależ mnie Pani oświeciła. Jestem zupełnym żółtodziobem i w malowaniu nawet nie raczkuje, a bliżej mi jednak do malowania po numerach niż zgłębiania arkana sztuki samej w sobie, a słowa – choć właściwie rzeczy “do pokrycia płótna po malowaniu” – szukałam przez ostatni tydzień ze świadomością że coś takiego chyba istnieje, bo chyba “to coś” kiedyś widziałam… I istnieje! I nawet już wiem jak się nazywa 😉 Pozdrawiam serdecznie
To masz dobrego nosa! Jak przystało na Żóltodzioba! 😀
Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!
Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twj blog jest tego wspaniałym przykładem…
Czy płótno trzeba wcześniej jakoś przygotować przed malowaniem?
W większości sklepów płótno naciągnięte na blejtram, zabezpieczone folią jest już zagruntowane i gotowe do użycia. Tylko surowe płótno, dostępne najcześciej w rolce, wymaga dodatkowej obróbki.