Dlaczego warto malować? 10 powodów

Zajęcia twórcze wzbogacają naszą codzienność i kształtują indywidualny charakter. Regularne malowanie stymuluje twórczo nasz umysł i rozwija warsztat artystyczny. Podobnie jak w przypadku czytania książek, malowanie obrazów pozwala puścić wodze fantazji, oferując w zamian nieskończoną radość i satysfakcję z tworzenia. Zarówno tych w głowie jak i tych na papierze.

Wielu z nas podczas wykonywania zajęć kreatywnych skupia się wyłącznie na jego efekcie, a mianowicie na stworzeniu autorskiego dzieła, spełniającego oczekiwania twórcy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sam proces tworzenia już na nas oddziałuje. Wpływa na nasze samopoczucie, nastrój, a przede wszystkim na sposób obserwacji i analizy otaczającego nas świata. Warto jest zagłębić się w temat nieco bardziej. Terapeutyczne oblicze sztuki posiada nie tylko kojące dla duszy działanie, ale zachęca również do ekspresji nagromadzonych uczuć i emocji. Świadomość tego oddziaływania stanie się swoistą motywacją do samorozwoju. Dzięki tej wiedzy codziennie będziesz stawał się coraz lepszą wersją samego siebie, mogącą dostrzegać i doświadczać więcej.

Czytaj książki i rozwijaj wyobraźnię!

Od lat jak mantrę powtarza się, że warto czytać książki. Ba, nawet więcej niż warto – powinno się to robić regularnie. Książki pomagają nam doskonalić się na wielu płaszczyznach. Nie tylko zdobywamy dzięki nim wiedzę merytoryczną, ale również poprawiamy koncentrację i pamięć. Kształtujemy warsztat językowy i wzbogacamy słownictwo stając się zarazem lepszym mówcą. Najważniejszą korzyścią płynącą z czytania, na której chciałabym się skupić w tym artykule jest to, w jaki sposób działa na wyobraźnię. Już od najmłodszych lat zachęca się nas do czytania. Barwne opowieści, krótkie opowiadania i nowele pozwalają wizualizować w głowie wszystko to, co autor przelał słowami na papier. Pobudza to wyobraźnię i kreatywność czytelnika bez żadnych ograniczeń. To niesamowity trening dla naszego umysłu, który pozwala puścić wodze fantazji. Jedna i ta sama książka, każdorazowo będzie wizualizowana inaczej przez różnych czytelników. Tworzymy w głowie autorskie i niepowtarzalne obrazy, oparte wyłącznie na indywidualnej wizji, dlatego warto się nimi dzielić.

Malowanie i czytanie książek – co mają wspólnego?

Wspólnym rdzeniem malowania i czytania książek jest właśnie wyobraźnia. Obie czynności bezpośrednio wpływają na jej rozwój i kształtują ją już od wczesnego dzieciństwa. Plastyka towarzyszy nam na początkowych etapach edukacji. Nie bez powodu dominującym artykułem w przedszkolach są m.in. farby plakatowe. W kolejnych latach doświadczamy magii czytania po otrzymaniu długich list szkolnych lektur. Malowanie i czytanie przenosi nas w nieznany dotąd świat wyobraźni. Taki świat może nas do reszty pochłonąć i wciąż na nowo inspirować. Ten wyjątkowy duet stanowi solidne podłoże do kreowania naszej rzeczywistości.

Zachęca się nas do „niewyrastania” z książek. Od młodych lat, aż po sędziwą starość wciąż spotykamy się z opiniami, że warto nieprzerwanie czytać, otwierając umysł i wzbogacając wnętrze. Dlaczego zatem odpuściliśmy sobie malowanie, skoro było równie ważne? A przecież rozwijało naszą wyobraźnię na większą skalę?

Tym artykułem i dziesięcioma powodami przytoczonymi poniżej (kolejność ma znaczenie) chciałabym was zachęcić do „niewyrastania” również z plastyki. Nie ważne ile masz lat, ważne byś w natłoku spraw codziennych znalazł choć jeden wieczór dla siebie, by popracować kreatywnie ze swoją wyobraźnią. Namaluj coś. Cokolwiek. Potraktuj to jako ćwiczenie podobne do tych, które wykonywałeś w dzieciństwie. Pozwól twojej wyobraźni nieustannie się rozwijać, bo od niej zależy jak wygląda otaczająca cię rzeczywistość.

10 powodów, dla których warto malować

Możesz pięknie mówić, dużo wiedzieć, ale pozbawiony wyobraźni nie wykorzystasz swojego potencjału w pełni.

1. Pobudza kreatywność.

Kreatywność często pozostaje w trybie uśpienia. Aktywowana odpowiednim impulsem pozwala dostrzec szanse w otoczeniu, odkrywać nowe ścieżki i znaleźć kreatywne rozwiązania bieżących problemów. Wysoko rozwinięta w znacznym stopniu podnosi komfort naszego życia.

2. Rozwija wyobraźnię. 

Rozwijamy ją dzięki technikom wizualizacji. Przy jej użyciu budujemy swoją rzeczywistość. Dlatego tak ważne jest, byś wciąż ją rozwijał. Nieprzerwanie. Czytaj, maluj i słuchaj muzyki. Inspiruj się otaczającym światem i poszerzaj horyzonty. Ciągłe ćwiczenia pozwolą ci widzieć więcej i czuć bardziej.

3. Rozwija inteligencję.

Tworzenie sztuki to poszukiwanie nowych i nieszablonowych rozwiązań dla przekazywania treści. Twórcy zazwyczaj posługują się metaforą, która w kreatywny i często zaskakujący sposób obrazuje słowa.

4. Przełącza na odmienny tryb myślenia.

Sztuka uczy nas odmiennego trybu myślenia, którym jest myślenie wizualne. Malowanie to ciągłe poszukiwanie możliwości prowadzenia dialogu za pomocą obrazu.

5. Uaktywnia podświadomość.

Malowanie ekspresyjne sprawia, że twórca nie korzysta w tym czasie z poziomu werbalnego (świadomego), ale uruchamia podświadomość, w której zarejestrowanych jest wiele impulsów. Dociera do swoich emocji i uczuć, o których wcześniej mógł nawet nie myśleć. Pozwala to ujawnić „wiedzę ukrytą” twórcy, która może okazać się przydatna.

6. Poprawia koncentrację.

Malowanie to czynność, która wymaga skupienia podczas jej wykonywania przez określony czas. Dzięki temu trenujemy koncentrację i skupiamy myśli. To cenne ćwiczenie przydatne jest w każdej dziedzinie życia.

7. Przełamuje wewnętrzne bariery.

Sztuka, na przestrzeni lat, zbudowała wokół siebie solidną barierę wejścia. Dziś stała się dziedziną otwartą, która zachęca każdego do działań twórczych pozbawionych granic i oceny. To z kolei spowodowało, że osoby które podjęły się tego zajęcia po raz pierwszy przekonują się, że są w stanie zdobywać wcześniej nieosiągalne. Wpływa to na samopoczucie i wzrost pewności siebie. Przełamanie takiej bariery myślowej pozwala nam spojrzeć z innej perspektywy.

8. 3 x „U”: uduchawia, uszlachetnia, uwrażliwia. 

Tworzenie sztuki jest okazją do zatrzymania się i skupienia wyłącznie na sobie. Dzięki temu odkrywamy swoją prawdziwą naturę i poznajemy naszą wrażliwość. Proces twórczy często zachęca do refleksji, wzbogacając tym samym naszego ducha.

9. Spełnia funkcję terapeutyczną.

Malowanie to również dobro dla ciała. Sam proces pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Stanowi ujście dla naszych emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

10. Dostarcza rozrywkę.

Malowanie spełnia również funkcję rozrywkową. Jest zajęciem dostarczającym przyjemność i radość z tworzenia. Popularne stały się dlatego spotkania malarskie o charakterze imprezowym. Dzięki tym spotkaniom, twórcy uczestniczą w dobrej zabawie, przy jednoczesnym rozwijaniu swojej kreatywności.

Podsumowanie

Korzyści wynikających z malowania jak widzisz jest wiele. Każda z nich kształtuje twój charakter i osobowość w różnym stopniu oraz na wielu płaszczyznach. Malowanie pozwoli ci nieustannie się rozwijać, wznosząc cię na wyżyny twoich możliwości. Talent nie ma tu nic do rzeczy. Jest to pewnego rodzaju wrodzona predyspozycja, która może jedynie wspomóc twórcę w jego kreatywnych działaniach. Niezależnie czy go posiadasz czy nie, malowanie zawsze będzie rozwijało twój umysł i ciało.

0