Jak malować papugę? Obraz Ara, 5 kroków.

Poziom: łatwy.

Obraz Ara to minimalistyczna kompozycja skoncentrowana mocno na pierwszym planie. Puste pole zlokalizowana w prawym dolnym rogu płótna stanowi tajemniczy element, który ma za zadanie przykuć uwagę odbiorcy. Papuga siedzi na pustym bloku, który tworzy przestrzeń dla naszej wyobraźni. Cały zamysł obrazu opiera się na tym, że tło jest delikatne, w subtelnej i pastelowej kolorystyce, natomiast ptak namalowany jest w sposób wyrazisty, intensywny, z wykorzystaniem mocno nasyconych kolorów. Obraz nie wymaga dużej ilości farby. Maluje się go przyjemnie, lekko i szybko.

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Kolory, których będziesz potrzebować do namalowania obrazu Ara to: biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski i czarny (6 szt.).

Przygotuj stanowisko do malowania.

Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.

Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!

Niezbędne narzędzia:

  1. Płótno – zagruntowane, dowolny rodzaj i format. Moje jest 100 % bawełniane o wymiarach: 40 x 50 cm.
  2. Farby – w/w kolory.
  3. Pędzle – rozmiar średni i mały.
  4. Taśma malarska.
  5. Pojemnik na wodę.

KROK 1. Przyklej taśmę malarską.

Przy użyciu taśmy malarskiej wydziel niewielki obszar w kształcie prostokąta lub kwadratu w prawym dolnym rogu płótna. Będzie to przestrzeń, która nie zostanie zamalowana i to na niej będzie siedziała papuga. Taśma malarska (papierowa) sprawdzi się w tej roli najlepiej, ponieważ można ją później łatwo odkleić od powierzchni nie uszkadzając jej w najmniejszym stopniu. Dodatkowo nie wymaga użycia nożyczek, co stanowi jej duży atut. Rwanie jest szybsze i wygodniejsze. Inny rodzaj taśmy, np. zbyt mocno klejącej, może uszkodzić płótno lub/i zerwać farbę w trakcie odrywania.

KROK 2. Namaluj tło.

Przy użyciu średniego pędzla i mocno, naprawdę mocno rozwodnionej farby nanoś różne kolory na płótno tworząc plamy o przypadkowym kształcie. Świetnie sprawdzi się w tej roli farba akwarelowa, ponieważ wyróżnia się jasną i pastelową kolorystyką, dzięki drobno rozdrobnionym pigmentom. Wodne cechy farby akwarelowej to jej kolejna zaleta, która świetnie podkreśli rozmyty charakter tła. Pomimo to, ja zdecydowałam się na użycie farby akrylowej. Udało mi się uzyskać taki efekt poprzez bardzo obficie rozwodniony pigment: mała ilość farby akrylowej na pędzelku (tylko odrobina na czubku) i bardzo duża ilość wody. Następnie nanoś naprzemiennie różne kolory: niebieski, zielony, żółty i czerwony. Postaraj się omijać okolice taśmy, ponieważ wodna farba może dostać się pod nią, a przez to nie uda ci się uzyskać zamierzonego efektu.

KROK 3. Naszkicuj i pomaluj papugę.

Przy użyciu małego pędzelka i jasnego koloru czerwieni (kolor dominujący ptaka) wykonaj całościowy szkic papugi. Bardzo ważnym etapem jest malowanie szkicu. A dlaczego nie warto od razu zabierać się za detaliczne malowanie? Ponieważ dzięki szkicowi uda ci się najpierw prawidłowo namalować proporcje i kompozycję całego obrazu. Więcej na temat przygotowania szkicu znajdziesz tutaj.

Kiedy uznasz, że szkic jest już gotowy, wtedy możesz śmiało przystąpić do malowania szczegółów. Maluj papugę używając kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego oraz białego i czarnego. W tym przypadku kolory nie powinny być rozwodnione, a wręcz przeciwnie możesz nanosić gotowe, prosto z opakowania. Malując papugę możesz śmiało zamalować farbą taśmę. Gęsta farba nie dostanie się pod nią, a podczas odrywania wyraźnie odznaczy krawędź bloku, na którym siedzi papuga. Będzie wyglądało to bardzo dobrze. Zależy nam na takim właśnie efekcie.

Kolorem czerwonym namaluj głowę, brzuch, skrzydło (do połowy) i wewnętrzną część ogona.

Niewielka warstwa koloru żółtego znajduje się na skrzydle, tuż pod warstwą czerwoną.

Kolejno pod kolorem żółtym znajduje się pasmo zielonego, natomiast końcówki skrzydła i zewnętrzne brzegi ogona to kolor niebieski.

Kolorem czarnym zaznacz ciemne elementy w tym dziób i oko oraz zrób cienie.

Kolor biały posłuży ci do pomalowania górnej części dzioba, ptasiej twarzy oraz do zrobienia jasnych refleksów między piórami.

Wnętrze oka papugi to mieszanka koloru zielonego z żółtym. Kontur namaluj przy użyciu koloru czarnego. Na koniec postaw dwie małe kropeczki koloru białego, które będą symbolizowały odbite światło.

KROK 4. Oderwij taśmę

Po skończonym malowaniu pozostaw obraz do wyschnięcia. Kiedy farba będzie całkowicie sucha zabierz się za odrywanie taśmy. Nie zrywaj jej gwałtownie, tylko powoli i delikatnie zwracając uwagę na miejsca, w których farba wchodzi na taśmę.

KROK 5. Namaluj łapy papugi.

Kiedy pozbędziesz się taśmy zauważysz, że brakuje jeszcze jednego elementu – nóg ptaka. Przy użyciu cienkiego pędzla i farby w kolorze czarnym namaluj łapy papugi śmiało wchodząc na pusty blok. Dzięki temu uzyskasz planowany efekt.

Gratuluję!

Obraz Ara jest już gotowy! Lekka i ciepła kolorystyka obrazu z wyróżniającą się Arą na pierwszym planie dopasuje się do większości pomieszczeń, stanowiąc zarazem ciekawy element dekoracyjny.

Czy obraz był dla ciebie łatwy? Czy malowanie przebiegało szybko i przyjemnie? Podziel się ze mną swoim doświadczeniem! Będzie to dla mnie cenna wskazówka. 🙂

Pamiętaj też, że gotowy obraz możesz już zawiesić na ścianie. Opcjonalnie możesz pomalować brzegi płótna ulubionym kolorem. W związku z tym, że tło jest delikatne i jasne myślę, że i bez tego będzie prezentował się bardzo dobrze.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0