Jak malować plażę? Obraz: Morski, 6 kroków.

Poziom: średni.

Malowanie fal morskich, tafli lub samej wody za każdym razem stanowi dla artysty nie lada wyzwanie. Jestem zwolenniczką eksperymentów artystycznych, dzięki którym udaje mi się oddać wrażenie i skojarzenia mocno zbliżone do malowanego motywu, unikając czasochłonnego malowania szczegółów. Cenię sobie pomysłowość i oryginalność twórczą, dlatego z przyjemnością podzielę się z tobą szybkim przepisem na artystyczne malowanie wody.

Wielokrotnie już wspominałam w poprzednich artykułach, że uwielbiam malować różnymi narzędziami. Miałam już okazję malować gałązką, linijką, sznurkiem, gąbką lub wykorzystując siatkę z różnych tworzyw. Pomimo, że pędzel wciąż stanowi fundament w mojej twórczość, nieprzerwanie poszukuję nowych i innowacyjnych sposobów, dzięki którym będę mogła odkrywać nowy styl na kreatywne malowanie. W tym artykule chciałabym podzielić się z tobą innowacyjną techniką, jaką jest malowanie przy użyciu piany! Brzmi banalnie? Nieco intrygująco? Jednak zapewniam cię, że to nie tylko świetna zabawa kreatywna, ale dzieło, które z pewnością wyzwoli efekt „wow”!

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Oto 6 kolorów, których będziesz potrzebować do namalowania obrazu „Morski”: biały, pomarańczowy, brązowy, turkusowy, niebieski ciemny, zielony ciemny.

W przypadku koloru pomarańczowego możesz wykorzystać połączenie żółtego z czerwonym. Nierównomierne wymieszanie kolorów sprawi, że na twoim obrazie pojawi się ich więcej, w tym odrobina wyrazistej czerwieni.

Nim przejdziesz do malowania bardzo ważne jest byś przygotował odpowiednio swoje stanowisko. Technika jest nietypowa, dlatego wymaga odpowiednio zabezpieczonej przestrzeni twórczej i kilku nowych narzędzi.

Przygotuj stanowisko do malowania

Najwygodniej będzie ci malować na płasko: na stole lub podłodze, dlatego że obraz malowany jest z perspektywy „od góry”. Stanowisko koniecznie zabezpiecz folią lub gazetami, ponieważ w trakcie malowania pojawi się dużo ryzyko chlapania i rozlania farby. Wykorzystaj fartuch malarski lub ubierz się w robocze ubrania. Polecam zastosowanie rękawiczek jednorazowych. Znacząco podniesie to swobodę i komfort pracy z farbą.

Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!

Niezbędne narzędzia:

  1. Płótno – zagruntowane, dowolny rodzaj i format. Moje jest 100 % bawełniane o wymiarach: 40 x 40 cm.
  2. Farby – w/w kolory. Mogą być akrylowe, plakatowe i inne.
  3. Pędzle – jeden szeroki (3 lub 5 cm), jeden średni oraz 4 małe do mieszania farby (możesz je zastąpić patyczkami lub innym mieszadełkiem).
  4. Kubki – do rozcieńczenia farby i wymieszania mikstury, 4 szt – 4 kolory.
  5. Słomki -3 lub 4 szt.
  6. Płyn do mycia naczyń.
  7. Suszarka do włosów.

Krok 1. Zaznacz obszar plaży i morza.

Korzystając z szerokiego pędzla podziel płótno na dwie części wyznaczając dwa obszary: wody i lądu. Wodę namaluj korzystając z koloru ciemnoniebieskiego, natomiast ląd namaluj mieszając ze sobą kolory: pomarańczowy, brązowy i biały. W przypadku lądu pamiętaj, żeby kolor piasku był jasny. Obie części maluj na gładko. Kompozycję umieść w przeciwległych wierzchołkach płótna. Pozostaw między kolorami pustą przestrzeń, która przyda się w kroku 3.

KROK 2. Namaluj piasek.

Wymieszaj ponownie nierównomiernie kolory: pomarańczowy, brązowy i biały. Następnie nanieś gęstą farbę na szeroki pędzel i stawiaj ślady na wyznaczonym w poprzednim kroku obszarze lądu. Dotykaj pędzlem płótno i dynamicznie odrywaj go w taki sposób, by pozostawił na płótnie gęstą, wystającą farbę. Utworzona faktura farby będzie przypominała technikę impasto. Pozwól by kolory przenikały się wzajemnie. Nie maluj w sposób gładki i równy, ponieważ dzięki temu uzyskasz imponującą strukturę naturalnego piasku. Żeby jeszcze bardziej wzmocnić efekt nanieś na średni pędzelek rozwodnioną farbę w kolorze brązowym i uderzaj delikatnie pędzelkiem o drugą dłoń nad płótnem tak, by drobne kropeczki brązowej farby rozproszyły się na piasku.


KROK 3. Rozlej turkusową farbę.

Teraz przyszedł czas na namalowanie płytkiego, morskiego pasa tuż przy samym brzegu. Wykorzystaj jeden z kubeczków i umieść w nim kolor turkusowy. Dodaj niewielką ilość wody i wymieszaj farbę do momentu uzyskania rzadkiej konsystencji. Wodę możesz dozować w dowolnym momencie mieszania – wedle uznania. Następnie wylej rzadką farbę na pustym obszarze między lądem a wodą i przy użyciu suszarki rozprowadź farbę w kierunku wody. Strumienie turkusowej farby nierównomiernie spłyną na kolor niebieski.

KROK 4. Przygotuj pianę w kolorze ciemnoniebieskim.

Teraz czeka cię już tylko dobra zabawa z pianą! Ten i kolejne dwa kroki to nakładanie kolorowej piany na płótno.

Jak przygotować zabarwioną pianę?

W nowym kubeczku umieść kolor ciemnoniebieski. Następnie dolej sporą ilość płynu do mycia naczyń. Pamiętasz jak to robiło się kiedyś w dzieciństwie? To, co oferuję ci w tym kroku to nic innego jak właśnie wspomnienie dziecięcej zabawy z bańkami. Dolej wodę ok. 1/2 kubeczka. Wszystko dokładnie wymieszaj. Następnie umieść w kubeczku słomkę i powoli dmuchaj by wytworzyła się piana. Farba w nim umieszczona nada bańkom kolor. Dmuchaj do momentu, aż piana wydostanie się poza kubek. Wtedy delikatnie nałóż ją na płótno. Pianę możesz przenieść ostrożnie przechylając kubek lub wykorzystując do tego dłonie. Kiedy znajdzie się na płótnie, przy użyciu pędzelka lub słomki możesz śmiało rozprowadzić ją w dowolne miejsca. Na koniec pozwól by bański samoistnie pękały pozostawiając tym samym na obrazie oczekiwany ślad.

KROK 5. Przygotuj pianę w kolorze ciemnozielonym.

Pianę w kolorze ciemnozielonym wykonaj tak jak w kroku 4. Naniesiesz ją tam, gdzie zaczyna się głębina morska. Skoncentruj się na powierzchni pomalowanej na kolor ciemnoniebieski. Nakładając ją omijaj jasne elementy obrazu: ląd i turkusowe pasmo. Ciemnozielony kolor sugeruje, że w tym miejscu jest głęboko i nie widać dna.

KROK 6. Przygotuj pianę w kolorze białym.

Analogicznie jak w poprzednich krokach przygotuj nową pianę tym razem w kolorze białym. Biała piana symbolizuje pianę morską, która tworzy się tuż przy samym lądzie. Wzdłuż linii plaży nałóż obfitą warstwę i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli chcesz możesz dodatkowo przygotować pianę w kolorze turkusowym i uzupełnić nią wolne miejsca. Nie jest to zabieg konieczny, ale może wzbogacić kolorystykę obrazu.

UWAGA!

W trakcie nakładania piany z kubka może wydostać się płynna, barwiona ciecz wprost na płótno tworząc plamę. Nie przejmuj się tym! A przede wszystkim nie wycieraj jej. Pozostaw do wyschnięcia. Przekonasz się, że rozwodniona plama utworzy ciekawy efekt, który jedynie wzmocni wrażenie morskiego krajobrazu.

Gratuluję!

Twój obraz Morski jest już gotowy! Pozostaw go do całkowitego wyschnięcia. Nie ingerując pozwól by piana sama całkowicie opadła. To może zająć trochę czasu, więc uzbrój się w cierpliwość. Efekt, który pozostawi na obrazie będzie absolutnie trwały. Na koniec pomaluj brzegi obrazu ulubionym kolorem lub rozejrzyj się za pasującą do morskiego motywu ramą do obrazów. Jeśli chcesz wzmocnić nasycenie kolorów farb możesz spryskać obraz końcowym werniksem nabłyszczającym (bezbarwnym) do farb akrylowych i olejnych.… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

Jak malować balonami?

Markery akrylowe.

Czy sztuka może rozwijać firmę?

error0