Malowanie przy użyciu balonów

Malować możesz wszystkim na wszystkim – przesłanie zawarte w tym zdaniu mówi, że w malarstwie nie ma ograniczeń. (nie) musisz malować natury taką jaka jest, (nie) musisz malować w sposób oczywisty, by każdy mógł Cię zrozumieć. Przełamywanie barier i konwenansów w tej dziedzinie sprawi, że doświadczysz więcej.

Należę do osób, które poszukują innowacyjnych metod w tworzeniu sztuki. Moim ulubionym środkiem przekazu stała się farba, głównie dlatego, że dzięki swoim właściwościom posiada szerokie zastosowanie. Miałam okazję wykorzystywać do malowania takie przedmioty jak: linijka, gąbka, sznurek, siatka, skuwka flamastra i wiele innych. Fascynuje mnie to jaki efekt oddają na papierze różne działania. Dzięki płynnej konsystencji farby mogę tworzyć różne struktury i odbijać fakturę przedmiotów. Takie eksperymenty artystyczne pozwalają tworzyć niepowtarzalne i oryginalne dzieła malarskie. A przy okazji jest to świetna zabawa. Testy, oczekiwanie na efekty, a potem miłe zaskoczenie potrafią wciągnąć na tyle, że ciężko później jest się oderwać od twórczej pracy. W tym artykule chciałabym opowiedzieć ci o innowacyjnej technice jaką jest malowanie przy użyciu balonów. Dzięki nim możesz tworzyć obrazy abstrakcyjne, które wzbudzą ciekawość i zainteresowanie wśród wielu odbiorców.

Malowanie przy użyciu balonów

Technika polega na odbijaniu farby na płótno lub kartkę przy użyciu napompowanego balona. W przeciwieństwie do innych technik ta w szczególności wymaga uprzedniego przygotowania stanowiska. O ile sama technika jest szybka w wykonaniu, o tyle samo przygotowanie narzędzi wymaga precyzji i czasu. Obrazy powstałe w wyniku takiego malowania tworzą ciekawą i abstrakcyjną kompozycję. Efekt końcowy przypomina technikę impasto.

Abstrakcyjne formy

Obrazy abstrakcyjne są oryginalne i posiadają szerokie pole do interpretacji. Ich celem nie jest przedstawienie rzeczywistości taką jaka jest, lecz odwrotnie: przekształcenie jej i pokazanie w „krzywym zwierciadle”. Artyści specjalizujący się w malowaniu abstrakcyjnym często wykorzystują rozmaite narzędzia, łączą różne techniki i style. Niezwykle cenną wartością obrazów abstrakcyjnych jest to, że nie oparta na żadnym ze znanych schematów ukazuje unikatową i niepowtarzalną twórczość artysty. Osiągają duży zasięg dotarcia do zróżnicowanego odbiorcy, dzięki możliwościom dowolnej interpretacji dzieła. Odbierane przez pryzmat osobowości oglądającego powodują, że każdy może się z nimi utożsamić. Z pewnością nie przypadną do gustu tym, którzy w sztuce poszukują realizmu. Rozmaite formy i kształty oraz atrakcyjna kolorystyka skłania odbiorcę do refleksji i wzbudza zróżnicowane emocje. Jej kompozycja może składać się zarówno z nieokreślonych figur (plamy czy przenikanie barw) jak również konkretnych przedmiotów, które zostają poddane deformacji i zniekształceniu. Popularne w sztuce abstrakcyjnej są obrazy geometryczne. Ogółem mówiąc: obrazy abstrakcyjne są wypadkową kubizmu, futuryzmu i impresjonizmu.

Sekret to konsystencja

Cała magia malowania przy użyciu balonów tkwi w konsystencji farby. Powinna być płynna, by nie przywierała do balona oraz żeby plama była rozległa (im gęstsza farba, tym plama będzie mniejsza i bardziej zbita). Dlatego właśnie przygotowanie się do malowania zabiera dużo czasu, ponieważ każdy kolor należy odpowiednio rozcieńczyć. Żeby to zrobić przygotuj plastikowe kubeczki (lub inne pojemniki) – tyle sztuk ile chcesz użyć kolorów. Następnie w każdym kubeczku umieść farbę i dodaj rozcieńczacz.

Czym rozcieńczać?

Masz na to dwa sposoby. Możesz wykorzystać specjalne medium akrylowego do tego przeznaczone (np. Glazing Liquid z dodatkowym efektem nabłyszczającym) lub w warunkach domowych możesz również wykorzystać zwykłą wodę. Dodatkowym atutem stosowania mediów jest ich funkcja opóźniająca czas schnięcia farby. Pozwala to na bardziej precyzyjne zaplanowanie wzoru. Dozuj je w małych ilościach, żeby farba za bardzo się nie rozwodniła i nie straciła koloru.


Jak odbijać farbę?

Kolejność malowania jest kluczowa. Rozcieńczoną w kubeczkach farbę przenieś na wybrane podłoże przy użyciu pędzelka lub patyczka. Rozprowadź ją w dowolnych kierunkach zezwalając na wzajemne mieszanie się kolorów. Płynną farbę możesz przenieść zarówno na suche płótno, mokry papier lub powierzchnię już pomalowaną farbą. Rodzaj podłoża będzie miał wpływ na efekt końcowy obrazu.

Balon

Następnie odbijaj balon w farbie. Jego wielkość ma znaczenie. Możesz napompować go dużego co w efekcie spowoduje, że plama będzie miała większą średnicę. I analogicznie – im balon będzie mniejszy, tym mniejsza plama. Siła nacisku również jest istotna, zwróć na to uwagę. Możesz mocno dociskać, po czym gwałtownie odrywać balon tworząc wyrazistą fakturę lub dotykać delikatnie balonem płótna pozostawiając subtelny ślad farby. Kompozycję możesz tworzyć z odbijania wielokrotnego, różnicując zarazem nasycenie i wyrazistość każdej kolejnej partii.

Łączenie technik

Malowanie balonami możesz też dodatkowo łączyć z innymi technikami. O ile sama wygląda atrakcyjnie, o tyle ciekawość wzbudzi również w połączeniu z takimi narzędziami jak: kredka, ołówek czy marker akrylowy. Poniżej znajdziesz zdjęcia, które mogą cię zainspirować. Obrazy wykonałam w technice odbijania balonem po czym ozdobiłam dodatkowo markerem akrylowym, kreśląc złote i srebrne paski. Obraz zyskał dodatkowe elementy, które zwiększyły pole do interpretacji. Nie wiem jak tobie, ale mi kojarzy się z tematyką morską: przypomina mi rafę koralową i wszystko to, co mogłoby znajdować się na dnie oceanu.

Dobre rady

Technika sama w sobie jest super – szybka i efektowna, czyli to co lubię najbardziej! Jednak ma kilka pułapek, o których warto wiedzieć przez rozpoczęciem malowania. Przygotowałam kilka rad, które pozwolą ci ich uniknąć.

  1. Ostrożnie z wodą – kiedy umieścisz farbę w pojemniku, wodę lub medium dozuj kropelkami. Wbrew pozorom farba już po kilku kropelkach znacznie się rozwodni. Zbyt duża ilość płynu na początku zmusi cię do dodania kolejnej porcji gęstej farby, której możesz później nie zużyć. Ja wykorzystałam do tego strzykawkę, która zapewniła mi pełną kontrolę nad dozowaniem płynu. Dzięki niej uniknęłam rozwodnienia farby i utraty koloru – polecam!
  2. Zabezpiecz przestrzeń malowania – technika okazuję się być wyjątkowo brudna. Zabezpiecz stanowisko pracy folią, a dłonie ochronnymi rękawiczkami. Unikniesz zbędnego bałaganu.
  3. Zaopatrz się w balony – nie ograniczaj się do jednego balona, ale przygotuj kilka. To pozwoli ci testować różne warianty kolorystyczne i jakość odbitek.
  4. Wykonaj próbne odbitki – nim przystąpisz do malowania właściwego przećwicz robienie plam na zwykłych kartkach. Dzięki temu poznasz wszystkie możliwości techniki po to, by na właściwej pracy obrać konkretny kierunek działania.

Podsumowując

Malowanie przy użyciu balonów to nie tylko fajna zabawa i relaks, ale również możliwość projektowania oryginalnych obrazów. Pozwoli ci stworzyć jedno, niepowtarzalne dzieło lub serię, którą łączyć będzie coś wyjątkowego (kolor lub inny element). Jest łatwa w wykonaniu i zupełnie bezpieczna, dlatego mogą korzystać z niej również najmłodsi. Możesz przenieść ją nie tylko do swojej pracowni, ale również zacisza domowego, jako pomysł na wspólną zabawę rodzinną.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0