Jak malować torebkę? Motyw japońskiej wiśni, 4 kroki

Podkreśl swój styl, pokaż charakter i wyróżnij się z tłumu. By czuć się wyjątkowo coraz częściej poddajemy procesowi personalizacji nowo nabyte produkty. Dzięki temu stajemy się unikatowi i nadajemy produktom indywidualne i nowe znaczenie.

Personalizacja przedmiotu to nic innego jak dostosowanie go do naszych upodobań. Jest to w pełni świadoma ingerencja w jego modyfikację w oparciu o indywidualne potrzeby. Personalizacji możemy poddać zarówno produkty damskie jak i męskie. Procesy zachodzące w tym celu dotyczą głównie zmiany zewnętrznego wizerunku przedmiotu. Celów personalizacji jest wiele, choć dominującym motywem stało się oznaczanie produktów osobistą grafiką lub cytatem. Stąd można wyciągnąć śmiały wniosek, że personalizacja narodziła się przede wszystkim z potrzeby wyróżnienia się. W świecie pełnym masowych produkcji ciężko znaleźć ten jeden właściwy produkt, który jednocześnie podkreśli naszą osobowość i będzie nośnikiem wyjątkowego przekazu.

Personalizacja pełni funkcję wyróżniającą

Kiedyś otaczanie się produktami oznaczonymi widocznym symbolem marki wyróżniało nas z tłumu oraz świadczyło o statusie i określało przynależność do danej grupy społecznej. Coraz łatwiejszy dostęp do produktów popularnych marek sprawił, że to co unikatowe i rzadkie stało się wszechobecne i przestało zaskakiwać. Obudziło to w ludziach potrzebę bycia wyrazistym i niepowtarzalnym. Takie osoby poprzez swój wizerunek chcą prowokować odbiorcę i zdarza się, że wybierają z otoczenia produkty, o dziwo, nieoznaczone logo firmy, a czasem dopuszczają się nawet odcięcia istniejących metek, wspierając tym samym nowo rozwijający się trend na „no-brand”. W dobie życia on-line i różnych dostępnych narzędzi internetowych tj. media społecznościowe publikowanie swoich zdjęć z widocznymi symbolami marek może być odebrane jako działania czysto komercyjne oraz może niekorzystnie wpłynąć na proces budowania marki osobistej. Dlatego możliwość spersonalizowania produktów daje ci 100 % gwarancję na pozostanie unikatowym. Grafika lub treść, z którą się utożsamiasz mogą stać się twoim symbolem rozpoznawczym, wyjątkowym nie tylko dla ciebie ale również dla innych.

Inne oblicze personalizacji

Nie tylko chęć bycia wyjątkowym sprawiła, że indywidualne zdobienia akcesoriów modowych i nie tylko stało się tak popularne. Okazało się, że ten zabieg świetnie sprawdził się również jako pomysł na prezent. Dodanie dedykacji, inicjału, krótkiej treści, ważnej daty lub symbolu w widocznym miejscu na produkcie sprawia, że staje się on wyjątkowy sam w sobie i stanowi doskonałą pamiątkę.

Co i jak personalizować?

Istnieją sklepy, które oferują klientowi możliwość personalizowania zakupionych u nich produktów. Stało się to dość popularną praktyką. Producenci w tym obszarze nie znają granic i poza kolorem dali klientowi również możliwość personalizowania wielu szczegółów produktu tj. wybór materiału, tworzywa czy dobór elementów dekoracyjnych. Dziś dotyczy to wielu branż, w tym gównie obuwniczych i odzieżowych. Coraz większą popularnością cieszą się personalizacje handmade wykonane samodzielnie lub przez artystów.

Personalizacji możesz poddać wszystko na czym ci zależy. Ważne jest tylko byś użył do tego odpowiednich narzędzi. Poniżej przygotowałam listę rzeczy, które możesz spersonalizować samodzielnie w zaciszu domowym. Dodatkowo pod nią znajdziesz krótki tutorial jak malować torebkę.

KATEGORIACO MOŻNA PERSONALIZOWAĆ?CZYM PERSONALIZOWAĆ?
NARZĘDZIA
OdzieżBluzki, bluzy, sukienki, jeansy, kurtki.Farba do tkanin (poddawana obróbce termicznej).
ObuwieSneakersy, buty na obcasie.Środek odtłuszczający, farba akrylowa ze wskazaniem do malowania na zewnątrz (odporna na czynniki atmosferyczne), werniks zabezpieczający.
Akcesoria modoweTorebki, paski do spodni i inne produkty galanteryjne. Środek odtłuszczający, farba akrylowa ze wskazaniem do malowania na zewnątrz (odporna na czynniki atmosferyczne), werniks zabezpieczający.
Ceramika Kubek, talerzyk, wazon.Farba do ceramiki (poddawana obróbce termicznej).
SzkłoWazon, kieliszek, karafka.Farba do szkła.
InneOkładka książek, notanik, piórnik, kosmetyczka, torba podróżna.Farba akrylowa ze wskazanniem do malowania na zewnątrz (odporna na czynniki atmosferyczne), werniks zabezpieczający.

Jak malować torebkę? 4 kroki.

A teraz zapraszam do wspólnego malowania torebki według tutorialu krok po kroku!

Niezbędne narzędzia:

  1. Farba akrylowa – Maimeri Brera.
  2. Środek odtłuszczający – terpentyna.
  3. Płatek kosmetyczny.
  4. Pędzle.
  5. Werniks zabezpieczający – błyszczący, bezbarwny werniks końcowy do farb akrylowych i olejnych.

KROK 1. Przygotuj torebkę.

Personalizacji możesz poddać właściwie każdy rodzaj torebki. Może być wykonana ze skóry, skóry ekologicznej oraz tworzywa sztucznego. Tutorial dotyczy torebek niemateriałowych. Jednak w przypadku personalizacji torebki materiałowej, która będzie poddawana praniu, zalecam wykorzystanie farb do tkanin. Ich sposób użytkowania różni się nieco od farb akrylowych podanych w tym tutorialu.

Do swojej pracy wykorzystałam torebkę transparentną. Połączenie przezroczystego plastiku z kolorową wkładką to nowoczesna kombinacja stanowiąca idealne miejsce na naniesienie ulubionej grafiki. Motyw, który wybrałam to „Sakura”, czyli japońskie drzewo kwitnącej wiśni.

KROK 2. Odtłuść malowaną powierzchnię.

Skrop płatek kosmetyczny niewielką ilością terpentyny, a następnie oczyść malowaną powierzchnię. Podkreślam – niewielką ilością płynu. Następnie pozostaw krótką chwilę do wyschnięcia materiału.

KROK 3. Namaluj wybrany motyw farbą akrylową.

Możesz namalować wszystko co chcesz, to z czym się identyfikujesz lub motyw, który ma dla ciebie wyjątkowe znaczenie. Może to być grafika, cytat lub twój inicjał. Ręczne malowanie wzorów ma pewien duży atut, którego nie będziesz miał w przypadku grafiki drukowanej. Mianowicie masz możliwość naniesienia nieco grubszej warstwy farby na powierzchnię torebki tak, by widać było jej fakturę. Dodatkowo będzie wyczuwalna pod opuszkami palców. Będzie to wyjątkowa i oryginalna ozdoba twojej torebki. Pamiętaj, żeby jednak nie przesadzić z ilością, bo wtedy wzór może stać się uciążliwy i mniej trwały.

Farba jaką tutaj wybierzesz ma znaczenie. Żeby uzyskać trwały efekt wykorzystaj farbę akrylową z przeznaczeniem do malowania na zewnątrz. Jest to farba wyjątkowo trwała, niezmywalna, odporna na wszelkie czynniki atmosferyczne tj. wilgoć czy promieniowanie UV. Polecam farby włoskiej marki Maimeri z serii Brera. Jest to sprawdzona przeze mnie farba, która sprawdziła się na wielu torebkach i torbach.

KROK 4. Zabezpiecz wzór werniksem.

Kiedy skończysz malować pozostaw torebkę do wyschnięcia na 10 – 15 minut. Potem spryskaj delikatnie werniksem akrylowym. Pamiętaj, żeby przed użyciem wstrząsnąć pojemnik i pryskać z odległości ok 20 cm. Przez krótką chwilę werniks może pozostawić lepką powłokę, dlatego pozostaw ponownie torebkę do wyschnięcia. Potem będzie już całkowicie zdatna do użytku!

Na zakończenie kolejna inspiracja!

Idąc śladem personalizacji jakiś czas temu pozwoliłam sobie również ozdobić moje torby podróżne. W związku z tym, że obie są materiałowe procedura malowania przebiegła nieco inaczej. Mianowicie nie dotyczył mnie jeden z w/w kroków, a dokładniej proces odtłuszczania powierzchni (ze względu na materiałową powierzchnię). Cała reszta przebiegła zupełnie tak samo.

Najpierw przy użyciu taśmy malarskiej wyznaczyłam przestrzeń, w której miał zmieścić się planowany przeze mnie pejzaż. Następnie przy użyciu farby akrylowej i pędzli naniosłam planowany wzór. Pozostawiłam farbę do wyschnięcia i na koniec zabezpieczyłam wzór werniksem akrylowym.

Na moich torbach podróżnych poza niewielką grafiką znajdują się również napisy. Tutaj świetnie sprawdziły się markery akrylowe, na temat których już napisałam artykuł. Możesz znaleźć go tutaj. Dzięki temu, że markery występują również w wersji dekoracyjnej moje napisy wykonałam w kolorze srebra. Wygoda ich użytkowania i precyzja pozwoliły mi z łatwością namalować moje logo.

Pomalowanym torbom udało się przejechać tysiące kilometrów. Wytrwały podróże w samolotowych bagażnikach oraz zaliczyły liczne upadki i otarcia. Mimo to wzory są wciąż w nienaruszonym stanie co daje całkowitą gwarancję trwałości wzorów naniesionych według tutorialu powyżej.

A ty?

Jak spersonalizujesz swoją torebkę?

Zainspiruj innych i podziel się efektami w komentarzu!


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0
Tweet 20
fb-share-icon20