Markery akrylowe

Markery akrylowe to wygodne w użytkowaniu narzędzia artystyczne, którymi też możesz malować. Efekt jest inny niż w przypadku klasycznej techniki pędzla i farby, dlatego wnosi świeżość i innowację w dotychczasowe działania twórcze. Niektóre prace w ich wykonaniu przypominają technikę flamastrów, natomiast zachowują przy tym wszystkie właściwości farby akrylowej.

Markery kojarzone są najczęściej z pisaniem i rysowaniem. Stosowane przede wszystkim podczas różnorodnych szkoleń, w tym głównie warsztatów „Visual Thinking”. W tym artykule chciałabym zaproponować kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie tego narzędzia w tworzeniu autorskiej sztuki, również w malowaniu.

Właściwości markerów akrylowych są takie same jak w przypadku farby akrylowej. Odróżnia je wyłącznie sposób nanoszenia farby na wybraną powierzchnię co niesie za sobą pewne konsekwencje. Są w pełni odporne na ścieranie, działanie światła i warunki atmosferyczne. Dlatego można je również stosować na zewnątrz. Zajmują bardzo mało miejsca i są wygodne w transporcie.

W odróżnieniu od klasycznej farby akrylowej malowanie markerami nie wymaga dodawania wody ani żadnych mediów malarskich. Praca z nimi niweluje ryzyko ubrudzenia siebie i otoczenia. Komfort tworzenia zachowany jest przez to na najwyższym poziomie. Jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ twórca posiada pełną kontrolę nad ilością dozowanej farby. Dodatkowo markery są całkowicie bezwonne.

Posiadają różne końcówki: szerokie oraz cienkie. Marker o cienkiej i skośnie ściętej końcówce umożliwia stosowanie go w precyzyjnym malowaniu szczegółów i w dekoracji niemożliwej do namalowania pędzelkiem. Szerokość linii waha się od 2 mm do 4 mm.

Przyczepność

Wyróżniają się bardzo wysoką przyczepnością do różnych powierzchni. Świetnie utrzymują się na m.in.: płótnie, tynku, drewnie, kamieniu, plastiku i wielu innych. Zaleca się, żeby przed rozpoczęciem malowania przygotowane podłoże uprzednio dokładnie oczyścić i odtłuścić (przy użyciu terpentyny, acetonu lub spirytusu) na tyle, na ile pozwoli nam wybrane tworzywo.

Szeroki wachlarz kolorystyczny

Markery dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Poza klasycznymi kolorami na rynku dostępne są również kolory dekoracyjne: złoto i srebro oraz fluorescencyjne i transparentne.

Mieszanie kolorów

Ze względu na sposób aplikacji farby niemożliwe staje się jej wcześniejsze mieszanie. Kolory nakładane na siebie mogą jedynie rozjaśnić lub przyciemnić poprzednie, np. kolor żółty nałożony na czerwony w efekcie utworzy pomarańczowy. W przypadku niektórych kolorów ich wzajemnie nakładanie może spowodować jedynie ich całkowite krycie, np. niebieski nałożony na granatowy, czy srebrny.

Zmywalność

Tak samo jak w przypadku farby akrylowej markery są trudno zmywalne. Gwarantuje to trwałość wzorów naniesionych na niestandardowe powierzchnie tj. produkty galanteryjne czy szkło. Jeśli jednak farba pojawi się w niepożądanym miejscu (ubranie, ciało, mebel) należy niezwłocznie zmyć powstałą plamę obfitą ilością wody z mydłem. Są jednak sytuacje, w których szybka interwencja może przynieść odwrotny skutek. Jeśli zdarzy się, że farby będzie dużo najpierw należy chwilę odczekać, by farba wyschła, po czym zdrapać ją. Dopiero później resztę należy zmyć wodą. Odwrotne działanie może spowodować, że farba rozmaże się zajmując znacznie większą powierzchnię.

Czas schnięcia

Ze względu na cienką warstwę aplikowanej farby markery schną znaczenie szybciej niż farba. Już po kilku minutach praca jest całkowicie sucha. Po wyschnięciu powstały wzór możesz (nie musisz) dodatkowo zabezpieczyć werniksem akrylowym.

Malowanie markerami akrylowymi może wnieść dużo nowego w twoje autorskie portfolio. Poniżej znajdziesz 3 propozycje ich wykorzystania.

1/ Ręczne malowanie typografii.

Malowanie typograficzne to nic innego jak malowanie obrazu z wykorzystaniem liter. Jakich? Różnych: wąskich, szerokich, prostych, krzywych, artystycznych i innych. Istnieje wiele źródeł, z których możesz czerpać gotowe wzorce. W kreatywnym tworzeniu autorskiej sztuki możesz śmiało tworzyć własne czcionki i dowolnie łączyć je z innymi elementami obrazu. Markery akrylowe to wygodne i trafnie dobrane narzędzie do tego rodzaju twórczości. Tworzenie napisu przy użyciu pędzla i farby bywa czasem niezwykle trudnym zadaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy masz do dyspozycji małą powierzchnię. Niezależnie od formatu markery akrylowe zagwarantują ich widoczność i czytelność.

Twój obraz typograficzny może składać się z samych napisów – ważnych dla ciebie lub o znaczeniu, który będziesz znał tylko ty. Litery mogą też stanowić jedynie część kompozycji: ukryte słowo lub twoje imię. Masz tu pełną swobodę działania. Markery akrylowe z łatwością łączą się z innymi technikami. Świetnie sprawdzą się również w dekoracji, np. oznaczaniu ulubionych przedmiotów inicjałem.

2/ Malowanie jak flamastrami.

Malowanie flamastrami niosło za sobą wile korzyści: malowało się szybko, kolory flamastrów zawsze były wyjątkowo wyraziste, a efekt powstałej pracy bez problemu budził zainteresowanie wśród oglądających. Malowanie każdorazowo łączyło się z porządkiem, ponieważ technika nie jest szczególnie wymagająca: flamastry i papier w zupełności wystarczają. Mimo wielu zalet posiadają również wady, które potrafią często utrudnić proces twórczy. Tusze flamastrów mają jednak pewne ograniczenia. Flamastrami na pewno nie uda nam się pomalować szła, foli czy płótna. Przeznaczone głównie do papierów. Kolejną istotną wadą flamastrów jest to, że nakładanie na siebie kolorów często wiąże się z rolowaniem barwionego papieru.

Na szczęście dzięki markerom akrylowym udało się osiągnąć kompromis.

Markery akrylowe to przede wszystkim wysoka jakość pigmentu przy prostocie użytkowania narzędzia. Są to żywe i intensywne barwy, o wysokim stopniu krycia, które nie ulegają rolowaniu na kartce papieru. Kolory można nakładać na siebie wielokrotnie. Daje to możliwość ciągłego nanoszenia zmian bez utraty jakości barwy. Markery o cienkich końcówkach świetnie odnajdują się w precyzyjnym malowaniu detali i drobnych szczegółów. Warto wykorzystać je do malowania pojedynczych przedmiotów, ilustracji, ludzi, a nawet portretów.

3/ Malowanie krajobrazów.

Tak samo jak przy użycia pędzla i farby akrylowej piękno architektury i natury możesz namalować przy użyciu markerów akrylowych. Ogromne możliwości markerów pozwolą ci odkryć nowe oblicze sztuki. Jest to nowy sposób na wyrażenie twórczej ekspresji artysty. Swobodnie możesz malować pejzaże t.j.: morze, zachód słońca, las czy pola uprawne.

Decydując się na tworzenie obrazów przy użyciu markerów akrylowych pamiętaj, że możesz swobodnie malować obrazy również na płótnie. Dobra przyczepność do różnych podłoży to jeden z ważniejszych atutów markerów. Dobieraj szerokość końcówek proporcjonalnie do rozmiaru płótna. W przeciwnym wypadku praca może okazać się nazbyt czasochłonna.

Efekt końcowy na pewno cię zaskoczy. Obrazy wyglądają oryginalnie i z pewnością będą wyróżniały się z tłumu. Możesz tworzyć obrazy minimalistyczne oraz składające się z wielu szczegółów. Cechy narzędzia umożliwią ci swobodne cieniowanie i nakładanie na siebie różnych kolorów. Dodatkowo jest to bardzo ciekawe doświadczenie, które wnosi wiele nowego w indywidualny warsztat twórcy.

Podsumowując

Nie ograniczaj się! Próbuj nowych narzędzi, łącz techniki i testuj innowacyjne rozwiązania. Jestem przekonana, że pozytywnie wpłynie to na twój rozwój twórczy. Być może malowanie markerami akrylowymi wyjątkowo przypadnie ci do gustu i stanie się ulubioną techniką w twojej pracowni.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0