Jak malować śnieg? Obraz: górska chata, 5 kroków

Poziom: trudny.

Obraz „Górska Chata” inspiruje do zimowej przygody. W jednej chwili możesz przenieść się w swojej wyobraźni do miejsca pełnego śniegu i poczuć powiew świeżego, górskiego powietrza. Kojarzy się z zimową wspinaczką górską, szybką jazdą na nartach, a także ciepłym kocem, kominkiem i kubkiem gorącego wina. Obraz z łatwością wprowadzi widza w zimowy nastrój. Dzięki instrukcji poniżej samodzielnie namalujesz go w domu.

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Wystarczy zaledwie 5 kroków i 6 kolorów: biały, żółty, brązowy, zielony, granatowy i czarny.

Przygotuj stanowisko do malowania.

Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.

Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!

Niezbędne narzędzia:

  1. Płótno – zagruntowane, w dowolnym formacie. Polecam bawełniane o wymiarach 40 x 50 cm.
  2. Farby – wybrane kolory. Mogą być akrylowe, plakatowe i inne.
  3. Pędzle: duży, średni i mały.
  4. Szpachla malarska – wystarczy jedna.
  5. Medium akrylowe lub pojemnik z wodą do rozcieńczania farb i mycia pędzli.

Nim przejdziesz do malowania obrazu…

Istnieje wiele sposobów na malowanie śniegu. W tym tutorialu chciałabym zaproponować ci jedno z wielu rozwiązań, dzięki któremu namalujesz śnieg w prosty i przyjemny sposób. Technika będzie polegała na nakładaniu grubych warstw białej farby wzdłuż konturów kompozycji.

Pomimo, że sposobów jest wiele, są pewne zasady, które obowiązują w każdym z nich. Ich zastosowanie gwarantuje sukces w malowaniu. Pamiętaj więc o 3 zasadach malowania śniegu:

1/ Wszystko poza śniegiem powinno być ciemniejsze.

Zazwyczaj pierwszy plan obrazu wykonany jest przy użyciu wyrazistych kolorów, natomiast jego otoczenie jest już jasne, delikatne, wykonane często w pastelowej kolorystyce. W przypadku malowania krajobrazu zimowego powinieneś zastosować pewną odwrotność: to pierwszy plan będzie jasny i subtelny (ze względu na dużą ilość białej farby), a wszystko poza nim powinno być wyraziste, w nieco ciemniejszej tonacji, np.: dotychczas błękitne niebo teraz powinno być intensywnie niebieskie. Kontrast na obrazie będzie mile widziany.

2/ Kolor śniegu to nie tylko biała farba.

W naturze nie istnieje zarówno nieskazitelna biel jak i czysta czerń. Biel zawsze odbija światło (inne kolory), natomiast czerń to złudzenie, które jest efektem wymieszania się wielu różnych kolorów. Dokładnie tak samo jak w naturze, tak i na twoim obrazie biel śniegu powinna zawierać w sobie inne kolory. Kojarzone ze śniegiem kolory to m.in. : błękit, beż i szary. Najczęściej spotykane połączenie to biel i błękit. Możesz spróbować różnych wariantów i zdecydować się na ten, który najbardziej przypadnie ci do gustu, ale możesz też wykorzystać je wszystkie na raz.

3/ Technika w stylu impasto.

Malując śnieg warto jest pokusić się o technikę w stylu impasto. Napisałam „w stylu” dlatego, że oryginalna jest dość czasochłonna i wymaga specjalnych narzędzi, natomiast jej imitacji skutecznie zaprezentuje na płótnie efekt zaspy śnieżnej. Polega ona na nakładaniu grubych warstw farby tak, by widoczna była jej gęstość i faktura.

Krok 1. Przygotuj szkic i namaluj niebo.

Namaluj szkic korzystając z koloru jasnoniebieskiego. W centralnym miejscu na płótnie namaluj 2 drzewa, a za nimi chatę. Pamiętaj, żeby kolor był widoczny, ale na tyle jasny, by dało się go później łatwo zamalować. Więcej na temat przygotowania szkicu znajdziesz tutaj. Wykonuj szybkie i odważne ruchy pędzlem. Zaznaczaj kluczowe elementy obrazu i proporcje między nimi. Malując niebo mieszaj ze sobą kolory błękitu z odrobiną koloru żółtego przy horyzoncie.


Krok 2. Namaluj drzewa i chatę w ciemnych kolorach.

Użyj kolorów: brązowego i czarnego.

Chatę namaluj w kolorze brązowym przy użyciu pędzelka w średnim rozmiarze. Jej kontury zaznacz wyraźnie kolorem czarnym. Najcieńszym z pędzli zaznacz poziome kreski na froncie dachu tak, by przypominały drewnianą konstrukcję.

Malując drzewa iglaste wykorzystaj pędzel o twardym włosiu przypominającym szczotkę. Ciekawy efekt iglastych gałęzi uzyskasz uderzając delikatnie pędzlem o płótno. Do tego kroku możesz też wykorzystać pędzel posiadający specjalny rozstaw włosia – wachlarz. Efekt będzie nieco inny, ale równie dobry.

Krok 3. Rozjaśnij drzewa i namaluj gałązki.

W tym kroku dodaj odrobinę światła na brzegi gałęzi i korony drzew w tle. Wykorzystaj kolory: biały, żółty i zielony. Dzięki temu drzewa będą wyglądały atrakcyjniej, a cały obraz zyska dodatkowe kolory w ciepłej tonacji. Następnie wykorzystując cienki pędzelek namaluj pojedyncze gałązki w drzewach w kolorze brązowym. Za ich sprawą drzewo będzie wyglądało bardziej realistycznie. Nie musi być ich dużo, wystarczy miejscami, ponieważ w kolejnym kroku przykryjesz drzewa śniegiem.

Krok 4. „Nałóż śnieg” na chatę i drzewa.

Czasownik „nałóż” jest tu kluczowy. Technika malowania śniegu, którą proponuje ci w tym tutotrialu polega właśnie na „nakładaniu” śniegu na już namalowane elementy kompozycji. W tym kroku świetnie sprawdzi się szpachla malarska. Nabierz sporą ilość farby na szpachlę i rozprowadź ją wzdłuż konturów. Następnie, już przy użyciu pędzelka, domaluj białe szczegóły.

Krok 5. „Nałóż śnieg” na trawnik.

Ostatni krok to zamalowanie dużej płaszczyzny na dole obrazu białą farbą. Jest to miejsce, gdzie znajduje się wyłącznie śnieg. Tak jak wspominałam na początku artykułu: śnieg to nie tylko biały kolor – śnieg odbija światło. Żeby obszar nie wydawał się nudny i płaski dodaj do bieli kolory błękitu i szarości. Dzięki nim będziesz mógł swobodnie manipulować kształtem wzniesienia wokół chaty. Przy ich użyciu możesz również zaznaczyć światło i cień, który rzucają drzewa. W lewym dolnym rogu obrazu namaluj wydeptaną ścieżkę w kolorze granatowym, którą następnie wymieszaj z solidną warstwą białej farby.

Obraz dostępny w sklepie.

Gratuluję!

Twój obraz „Górska chata” jest już gotowy! Farba akrylowa schnie stosunkowo szybko, więc zaledwie po kilku godzinach od malowania możesz już śmiało przystąpić do wybierania i mierzenia ramy. Opcjonalnie możesz zabezpieczyć całą powierzchnię bezbarwnym werniksem akrylowym, który zabezpieczy obraz i dodatkowo nasyci kolor. Nie jest to jednak zabieg konieczny. Obraz świetnie będzie prezentował się w ramie koloru brązowego, czarnego czy szmaragdowego. Wybierając ją weź pod uwagę dominującą kolorystykę wnętrza, w którym obraz będzie się znajdował. Jeśli nie chcesz oprawiać obrazu w ramę, możesz pomalować brzegi blejtramu ulubionym kolorem. Pozwoli to na zawieszenie obrazu na ścianie również bez ramy.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0
Tweet 20
fb-share-icon20