Jak malować obraz: Mroźny, 5 kroków

Poziom: łatwy.

Atrakcyjność obrazu polega na tym, że linia brzegu dzieli obraz na dwie części: góry i ich odbicie w wodzie. Jego fenomenem jest to, że góra jest jasna, a dół ciemny. Pamiętaj o tym założeniu podczas malowania, bo jest kluczowy! Obraz „Mroźny” możesz namalować sam, dzięki instrukcji poniżej. Zatem do dzieła!

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Do namalowania obrazu będziesz potrzebował 5 kolorów: biały, turkusowy, błękitny, granatowy i czarny. Szczególną rolę pełni tu kolor turkusowy, który sprawi wrażenie mroźnego krajobrazu zimowego.

Nim przystąpisz do malowania przygotuj dobrze swoje stanowisko – chyba, że należysz do tej grupy szczęściarzy, którzy takie stanowisko mają przygotowane na stałe. Jeśli nie, znajdź dla siebie miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości, zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.

Niezbędne narzędzia:

  1. Płótno – zagruntowane, w dowolnym formacie. Moje ma wymiary 40 x 50 cm i jest 100% bawełniane.
  2. Farby – wybrane kolory. Polecam farby akrylowe, ale mogą być też inne: plakatowe, olejne itd.
  3. Pędzle: duży, średni i mały.
  4. Szpachla malarska – wystarczy jedna.
  5. Medium akrylowe lub pojemnik na wodę do rozcieńczania farb i mycia pędzli.

KROK 1. Przygotuj szkic.

Szkic jest podstawą obrazu. Dzięki niemu uda ci się rozplanować wszystkie elementy tak, by zachować jego prawidłową kompozycję. To właśnie na nim opierać się będzie każdy kolejny etap malowania. Szkic nie musi być precyzyjny. Wykonaj go dynamicznie, kreśląc jedynie ogół obrazu. Na szczegóły przyjdzie czas później. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowania szkicu kliknij tutaj.

Do namalowania szkicu wykorzystaj kolor jasnoniebieski. Dodaj do niego tyle bieli, by kolor z łatwością dał się później zamalować. Następnie zaznacz linię horyzontu: poprowadź poziomą linię brzegu przez całą szerokość płótna. Kiedy linia brzegu powstanie, zaznacz kolejno wysokości drzew. Poprowadź dwie poziome kreski równolegle nad i pod linią brzegu. Ostatnim elementem są góry. Naszkicuj dwa grzbiety górskie oraz ich odbicie w wodzie (do góry nogami). Stawiając dynamiczne pionowe kreski wzdłuż linii brzegu naszkicuj las. Pamiętaj o jego odbiciu w wodzie. Szkic to połowa sukcesu. Kiedy uda ci się przez niego przejść, później czeka cię już tylko czysta zabawa jaką jest wypełnianie obrazu kolorem.

KROK 2. Namaluj tło.

Do tego kroku przyda ci się największy z pędzli jakimi dysponujesz. Pole do zamalowania jest stosunkowo duże, więc zdecydowanie łatwiej będzie ci zamalować je przy użyciu szerokiego pędzla o gęstym włosiu. Zauważ, że do namalowania nieba i wody potrzebne będą inne zestawy kolorystyczne.

Niebo – jest jasne

Niebo pomaluj farbą w kolorze błękitu i bieli. Mieszaj farby ze sobą bezpośrednio na płótnie. Podkreśli to efekt przenikania się farb. Widoczne pociągnięcia pędzlem są zawsze mile widziane. Następnie namaluj chmury. Wykorzystaj do tego wyłącznie białą farbę. Przy użyciu średniego pędzelka nanoś gęstą farbę tworząc nieregularny kształt obłoków. Następnie rozmazuj je częściowo tak, by delikatnie łączyły się z niebem.

Woda – jest ciemna

Do namalowania wody niezbędne będą 4 kolory: błękitny, turkusowy, granatowy oraz odrobina czerni. Zupełnie tak samo jak w przypadku malowania nieba, łącz ze sobą kolory bezpośrednio na płótnie wykluczając czerń. Wykonuj dynamiczne ruchy tak, by widoczne były kierunki pędzla i przenikanie się kolorów. Następnie, już na paletce, wymieszaj kolor granatowy z odrobiną czerni. Kiedy uzyskasz jednolity kolor ciemnogranatowy nanieś go na brzegi płótna, ściemniając jedynie dolną ramę obrazu. Spowoduje to efekt głębi i cienia.

KROK 3. Namaluj góry

Góry namaluj przy użyciu szpachli malarskiej tylko nad linią brzegu. Odbicie w wodzie nie jest wyraźne, dlatego wystarczy jedynie ich delikatne zarysowanie. Wykonaj najpierw podmalówkę w kolorze szarym. Kolor biały z odrobiną czerni przygotuj sobie na paletce. Zgodnie z założeniem (jasna góra, ciemny dół) namaluj góry: jasnoszare nad linią brzegu i ciemnoszare w wodzie. Kiedy wykonasz podmalówkę, nałóż na szpachlę kolor biały. Następnie rozprowadź ją po górach zachowując kierunek z góry na dół – od wierzchołka gór do linii drzew. W trakcie nakładania pojawią się prześwity. Dzięki nim góry będą wyglądały bardziej realistycznie. Po nałożeniu bieli przyszedł czas na zaznaczenie cieni. Żeby to zrobić dodaj odrobinę koloru ciemnoszarego nakładając go szpachlą analogicznie. Możesz dodatkowo nanieść delikatny, błękitny refleks na jeden ze szczytów. Nanieś go dokładnie tak samo, jak poprzednie kolory.

KROK 4. Zaznacz drzewa

Zaznacz drzewa stawiając pionowe kreski nad i pod linią brzegu. Najlepiej sprawdzi się tu pędzelek w średnim rozmiarze. Korony drzew maluj uderzając delikatnie pędzelkiem z farbą o płótno. Drzewa nad linią brzegu będą nieco jaśniejsze, dlatego namaluj je przy użyciu koloru błękitnego. Natomiast te w odbiciu wody namaluj nieco ciemniej, dodając do błękitu odrobinę granatowego i turkusowego.

KROK 5. Dodaj śnieg – zaznacz białe elementy

Ostatnim krokiem jest dodanie bieli: nałożenie śniegu na brzeg, koronę drzew oraz dodanie jasnych refleksów na taflę wody. Biel powinna być nieskazitelnie czysta, bez domieszek innych farb, bo to właśnie ona podkreśli zimową aurę krajobrazu. W związku z tym warto jest zrobić sobie 10-minutową przerwę w malowaniu by farba wyschła. Jeśli do zadania podejdziesz zbyt szybko i farba okaże się jeszcze mokra, zamiast wyrazistej bieli w efekcie otrzymasz szarość lub błękit. Kiedy obraz będzie już w miarę suchy, zmień pędzelek na najmniejszy i nanieś na niego białą farbę. Nakładaj na korony drzew uderzając pędzelkiem dokładnie tak samo jak wcześniej. Szpachlą malarską zaznacz brzeg. Pamiętaj, żeby zostawić ciemnogranatowy cienki pasek pomiędzy bielami, żeby wyraźnie oddzielić góry i las od odbicia w wodzie.

Obraz dostępny w sklepie.

Gratuluję!

Twój obraz „Mroźny” jest już gotowy! Możesz go oprawić w ramę i zawiesić na ścianie. Rama nie jest obowiązkowa. Decydując się na obraz bez ramy wystarczy, że pomalujesz boki blejtramu farbą. Możesz użyć kolorów z grupy niebieskich, dzięki czemu ramka ładnie wkomponują się w kolorystykę obrazu. Możesz też zastosować kontrast używając kolorów tj.: czerwień, zieleń lub żółty. Jeśli chcesz żeby rama obrazu nie wyróżniała się na tle ściany to pomaluj brzegi kolorem czarnym, który jest zupełnie neutralny.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0
Tweet 20
fb-share-icon20