Rodzaje farb malarskich

Rynek obecnie oferuje nam wiele malarskich możliwości. Dzięki nim możemy zrealizować każdą artystyczną wizję wybierając odpowiednie narzędzia. Poza klasyczną techniką malowania obrazów dziś możemy samodzielnie ozdobić naczynia ceramiczne, zaprojektować koszulkę czy pomalować szklany wazon.

Do najbardziej popularnej kategorii farb należą farby wodne. Są powszechnie stosowana i dostępne w większości sklepów z artykułami biurowymi. Każdą z nich cechuje przede wszystkim lekka konsystencja i łatwa zmywalność.

Do farb profesjonalnych z pewnością należy zaliczyć farby olejne oraz akrylowe. Są to farby, które wyróżniają się przede wszystkim trwałością. Ich użytkowanie łączy się zwykle z koniecznością stosowania odpowiednich mediów malarskich. Dostępne są w specjalistycznych sklepach artystycznych. Cechuje je nieco wyższa cena.

Inne farby, tj.: do szkła, ceramiki, tkanin czy do malowania ciała dają nam ogromne możliwości twórcze. Ich sposób użytkowania powinien odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. W przeciwnym wypadku nie spełnią swojej roli.

Ceny farb dyktuje przede wszystkim zawartość pigmentu. Im mniejsza jego zawartość, tym niższa cena. W praktyce oznacza to, że kolor jest mniej wyrazisty.

 

FARBY PLAKATOWE

MALOWANIE „NA SZYBKO”, O DUŻYM RYZYKU MARNOWANIA SIĘ FARBY. REALIZACJA PRAC PLASTYCZNYCH NA DUŻYCH FORMATACH.

Farba plakatowa jest najbardziej popularną farbą, wykorzystywaną na początkowych etapach twórczości. To właśnie ona towarzyszyła nam w czasach dzieciństwa. Wciąż najczęściej spotykana jest w przedszkolach i szkołach. Jest bezpieczna i nietoksyczna, dlatego świetnie sprawdza się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dzięki temu, że jest wydajna i ekonomiczna sprawdza się również w pracy w licznej grupie.

Cechy

Posiada delikatną i dość rzadką konsystencję. Jest wyjątkowo lekka i można ją rozcieńczać z wodą, w celu uzyskania półpłynnej konsystencji. Posiada szeroką gamę kolorów, które świetnie się ze sobą łączą. Po wyschnięciu staje się matowa. Szybkoschnąca, nie powoduje alergii i łatwo zmywa się ze skóry.

Dostępność

W słoiczkach i tubach o różnych pojemnościach.

Minusy

Jedynym minusem farby plakatowej jest jej słaba trwałość. Pomimo, że utrzymuje się na różnych powierzchniach, tj. papier, ceramika czy masy plastyczne typu glina, to jednak z czasem może się zmyć lub częściowo odprysnąć. Podatna na działanie światła.

 

 

FARBA AKWARELOWA

MALOWANIE NA BAZIE DUŻEJ ILOŚCI WODY W PASTELOWEJ KOLORYSTYCE

Mówi się, że malowanie w technice akwarelowej wymaga więcej precyzji i wyczucia niż w przypadku innych. Malowanie w tak dużej ilości wody powinno odbywać się szybko i zdecydowanie. W tej technice duże znaczenie ma „pierwszy ruch pędzla”, dlatego jakość wykonanego obrazu jest silnie powiązany z doświadczeniem artysty. Ze względu na dużą ilość wykorzystywanej podczas malowania wody, farba akwarelowa nie sprawdza się w malowaniu szczegółów. Maluje się nią w sposób zachowujący ogólny zarys kompozycji, tak jak w przypadku pejzażu czy architektury.

Cechy

Schnięcie farby uzależnione jest od ilości wody. Po wyschnięciu staje się matowa, dzięki zawartej w niej kredzie. Wyróżnia się pastelową kolorystyką. Jej kolory powstają z mocno startych drobin pigmentu do postaci proszku. Jest absolutnie lekka, łatwo zmywalna, niebrudząca. Wszelkie próby mieszania farby akwarelowej powinny odbywać się na paletce. Mieszanie kolorów bezpośrednio na papierze nie daje oczekiwanych efektów. Może jedynie zmienić tonację koloru rozjaśniając go lub ściemniając. Nanoszenie jaśniejszej farby na ciemniejszą nie przynosi żadnych efektów.

Technika „mokra w mokrym”

Polega na malowaniu na obficie namoczonym papierze. Jedyna technika, przy której nadmiar wody jest mile widziany i daje jeszcze lepsze efekty. To właśnie ilość wody decyduje czy uzyskamy efekt całkowitego pokrycia farbą czy transparentny. Papier powinien być grubszy od standardowego (zalecam stosowanie papieru o gramaturze powyżej 200), który wchłonie dużą ilość wody przy jednoczesnym zachowaniu kształtu, nie deformując go. Dodatkowa faktura papieru wzmocni końcowy efekt obrazu, ponieważ konsystencja farby jej nie pokryje.

Dostępność

Dostępne są w kostkach, sztabkach, kredkach, pisakach, w postaci guziczków i w tubkach (płynna konsystencja).

Minusy

Malowanie w technice akwarelowej należy do jednej z trudniejszych z dwóch powodów:

  1. Brak wyrazistego koloru bieli – biel akwareli służy jedynie rozjaśnieniu, natomiast nie uda nam się nią całkowicie pokryć ewentualnie powstałych błędów.
  2. Ograniczona możliwość retuszu – ze względu na pastelową i lekką kolorystykę farby każda naniesiona poprawka będzie widoczna.

 

 

GWASZE

ILUSTRACJE, RYSUNKI SKŁADAJĄCE SIĘ Z DUŻEJ LICZBY SZCZEGÓŁÓW ORAZ ŁĄCZENIE TECHNIK, MOŻLIWOŚĆ NANOSZENIA NIESKOŃCZONEJ ILOŚCI POPRAWEK.

Najbardziej popularna była w XVII i XVIII wieku. Stosowana jest do dziś głównie w ilustracjach i w przygotowaniu szkicu pod farbę olejną, akrylową, a nawet akwarelową. Farbę można nakładać na siebie wielokrotnie, co umożliwia  malowanie szkicu w sposób odważny i z „rozmachem”.

Cechy

Farba podobna jest do akwareli. Natomiast różnicami między tymi dwoma farbami są:

  • kolory – gwasz jest dużo bardziej intensywny i nasycony
  • skład – gwasz dodatkowo posiada domieszkę bieli lub kredy

Stosowana również w technice mokra w mokrym. Szybkoschnąca. Gwasze aktywowane są pod wpływem wody, dlatego możemy nanosić poprawki na każdym etapie malowania obrazu, a nawet po kilku dniach. Polega na dozowaniu odrobiny wody na fragment wymagający poprawki. W trakcie korekty należy szczególnie uważać na pozostałą część obrazka, by nie rozmyć go przypadkowo. Po wyschnięciu można swobodnie łączyć ją z innymi technikami tj. kredka, ołówek, pastele czy farba akrylowa. Po wyschnięciu stają się matowa. Spoiwem gwaszu jest guma arabska.

Dostępność

Dostępna jest w słoiczkach i tubach.

Minusy 

Kolory gwaszu po wyschnięciu stają się zdecydowanie jaśniejsze.

 

TEMPERA

WARSTWOWE NAKŁADANIE FARBY, ŁĄCZENIE TECHNIK I MALOWANIE NA DREWNIE

Malarstwo temperowe znane jest od czasów starożytnych. Swój okres świetności jednak przeżywała w średniowieczu. Dziś temperę najczęściej kojarzymy z malowaniem na drewnie, dlatego że wykonywano nią głównie ikony świętych.

Cechy

Można rozcieńczać z wodą. Po wyschnięciu staje się wodoodporna. Obrazy wykonane przy użyciu farby temperowej są trwałe i nie ulegają zniszczeniu mimo upływu lat. Możemy malować nią zarówno w sposób kryjący jak i laserunkowy. Świetnie utrzymuje się na różnych podłożach. Konsystencja farby umożliwia malowanie precyzyjnych kresek.

Ciekawostka

Farbę temperową na tle innych wyróżnia spoiwo, ponieważ jest organiczne, tj. jajko.

Dostępność

Dostępna jest w słoiczkach i tubach.

Minusy

Szybko schnie, co skraca czas pracy nad świeżo nałożoną warstwą. Podobnie jak w przypadku gwaszu: po wyschnięciu kolory jaśnieją.

 

FARBY AKRYLOWE

ŁATWA W UŻYCIU, MOŻNA ROZCIEŃCZAĆ Z WODĄ, TRWAŁA I UTRZYMUJE SIĘ NA KAŻDYM RODZAJU POWIERZCHNI. POSIADA DEKORACYJNE WARIANTY KOLORYSTYCZNE, TJ. ZŁOTO.

Ze względu na intensywność pigmentu i trwałość, farba akrylowa często porównywana jest do farby olejnej. Jednak jej użytkowanie jest dużo szybsze i znacznie prostsze. Farbę akrylową możemy śmiało łączyć z innymi technikami.

Cechy

Spoiwem pigmentu jest żywica akrylowa. Szybkoschnąca. W zależności od grubości nałożonej warstwy czas schnięcia waha się między pół godziny, a kilkoma (maksymalnie). Dużym atutem jest to, że jest całkowicie bezwonna co umożliwia pracę z nią w małych pomieszczeniach i w licznych grupach, bez poczucia dyskomfortu. Utrzymuje się na każdym rodzaju powierzchni, tj.: papier, płótno, gips, tynk, szkło, kamień i wiele innych. Kolory farby swobodnie mieszają się ze sobą. Poza standardową gamą kolorów dostępne są dodatkowo warianty dekoracyjne, tj.: kolor złota, srebra, miedzi oraz pastelowe czy perłowe. Umożliwia to realizację projektów o charakterze dekoracyjnym. Farbę akrylową możemy nakładać bezpośrednio z tubki lub rozcieńczać według uznania. Rozcieńczamy farbę przy użyciu wody lub medium akrylowego.

Dostępność

Dostępna jest tubach o różnych pojemnościach: 30 ml, 60 ml, 250 ml, a nawet 500 ml.

Minusy

Z farbą akrylową należy pracować ostrożnie, ponieważ jest trudno zmywalna. Możemy spróbować zmyć powstałą plamę od razu kiedy powstanie obfitą ilością wody. Jednak nie daje to gwarancji, że uda nam się jej całkowicie pozbyć.

 

 

FARBY OLEJNE

FARBY OLEJNE NALEŻĄ DO NAJTRWALSZYCH ZE WSZYSTKICH DOSTĘPNYCH NA RYNKU FARB. TECHNIKA MALARSTWA OLEJNEGO JEST JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ PRACOCHŁONNYCH. 

Najstarsza technika malarska praktykowana do dziś. Jedna z najbardziej czasochłonnych ze względu na długi czas schnięcia kolorów. Niektóre kolory mogą schnąć nawet kilka dni, dlatego malowanie farbą olejną powinno odbywać się etapami, które umożliwią wyschnięcie poprzednio nałożonych warstw. Farbę olejną nanosimy na zagruntowane odpowiednio płótno.

Cechy

Farba o gęstej konsystencji. Posiada wysoki poziom krycia. Jest całkowicie odporna na światło. Olej lniany znajdujący się w jej składzie umożliwia dodatkowo malowanie o zróżnicowanych efektach, takich jak laserunek, impasto czy przenikanie barw. Obecnie na rynku dostępne są również farby olejne wodorozcieńczalne, nie posiadające w swoim składzie ropopochodnych składników. Mieszanie kolorów najlepiej odbywa się przy użyciu szpachelek malarskich. Można robić to na paletce lub bezpośrednio na płótnie. Nowe warstwy możemy nakładać na obraz nawet po kilku dniach, co zwiększa możliwości retuszu. Posiada szeroki wachlarz kolorystyczny, zawierający oryginalne kolory, tj: siena, ugier, ultramaryna, umbra czy kadmium.

Media malarskie

W celu uzyskania oryginalnych efektów malarskich wykorzystywane są różne media malarskie. Korzystając z nich możemy uzyskać efekty od delikatnych, laserunkowych po technikę impasto (grube warstwy farby). Werniks matowy lub nabłyszczający może dodatkowo wzbogacić obraz. Wśród mediów znajdziemy też takie, których zadaniem jest przyspieszyć proces schnięcia. Obowiązkowym medium jest terpentyna, która służy do rozcieńczania gęstej farby oraz do czyszczenia pędzelków.

Czyszczenie pędzli

Pędzle myjemy w terpentynie. Jeśli tego nie zrobimy i farba wyschnie pędzelki będą do wyrzucenia. Po oczyszczeniu terpentyną warto jest jeszcze powtórzyć czynność myjąc je dokładnie wodą z mydłem.

Minusy

Czasochłonna technika. Farba niezmywalna.

INNE

Na rynku dostępne są również takie farby, które mają swoje konkretne przeznaczenie. Farby do ceramiki i szkła świetnie sprawdzą się w zdobieniu naczyń, tj. kubki, talerze, misy czy szklanki. Powstałe wzory powinny być poddane obróbce termicznej. Wysoka temperatura sprawi, że wzór zostanie trwale utwardzony, a naczynia będą pełnić rolę użytkową. Podobnie jest w przypadku farb do tkanin. Naniesione na ubrania wzory po wyschnięciu również powinny być poddane wysokiej temperaturze celem utwardzenia. Robi się to przy użyciu żelazka. Zabezpieczy to nasze wzory przed uszkodzeniem w trakcie prania ubrań w pralce. Farby do ciała są lekkie, łatwo zmywalne i nietoksyczne. Wykorzystane mogą być zarówno do kreatywnych zabaw w domu i szkole, jak również do malowania artystów występujących podczas różnych imprez artystycznych. Gwarantują bezpieczeństwo i nie uczulają.

 

Moją faworytką jest farba akrylowa

… i najczęściej jej używam. Głównie dlatego, że jest absolutnie uniwersalna. Mogę stosować ją na każdym rodzaju powierzchni i mam pewność, że trwale się na niej utrzyma. Zdecydowanym plusem pracy przy użyciu farby akrylowej jest jej bezwonność, której nie zamieniłabym na nic innego. Szeroki wybór kolorystyczny i warianty dekoracyjne zdecydowanie pozwalają mi rozszerzyć moje działania twórcze.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0