Jak malować Sakurę? Drzewo kwitnącej wiśni, 6 kroków

Poziom: średni.

Kwiat kwitnącej wiśni zachwyca nie tylko swoją formą, ale przede wszystkim kolorem. Jest motywem znanym na całym świecie, wykorzystywanym w sztuce i dekoracji. Ikona Japonii, która zwabia do Tokio rzeszę turystów w okresie kwitnięcia wiśniowych drzew, czyli tzw. Święta Sakury, które przypada na przełom marca i kwietnia. Jest to niezwykle ważny czas, pełen magii i ekstremalnych doznać estetycznych. Kolory kwiatów mogą być białe, blado lub intensywnie różowe. Zależy to od odmiany drzewa. Czas kwitnięcia kwiatów to zaledwie 7 dni. Proces polega na wzroście kwiatu, a następnie jego „rozsypaniu się” co powoduje, że płatki unoszą się w powietrzu ukazując wyjątkowe oblicze natury. Przez to kwiat wiśni stał się symbolem przemijania i ulotności.

W okresie sakury Japończycy chętnie wychodzą z domu, by wspólnie wraz z rodziną i przyjaciółmi podziwiać to zjawisko. Towarzyszą temu pikniki, które tworzą ogromne skupiska tubylców i turystów w parkach tuż pod koronami drzew. Ludność rozkłada koce, zabiera ze sobą przekąski i wspólnie biesiaduje. Idąc aleją otoczoną z dwóch stron rzędami wyjątkowych drzew mijasz wtedy zakochane pary, odpoczywające w swoich ramionach, bawiące się dzieci, zaczytanych seniorów i pochłoniętych medytacją singli. W czasie trwania Święta Sakury warto wybrać się do jednego z bardziej znanych miejsc Japonii: Yoyogi Parku. Tam, otoczony licznymi drzewami kwitnącej wiśni i tłumami świętujących, twoje zmysły oszaleją i doświadczysz tego wyjątkowego zjawiska na wielu płaszczyznach. To ważny punkt zwiedzania na turystycznej mapie Japonii.

Motyw sakury świetnie sprawdza się w zdobieniu porcelany, tkanin i innych akcesoriów dekoracyjnych i użytkowych. Jest łatwy i przyjemny w malowaniu, w ciepłej i przyjaznej dla oka kolorystyce. Pewnie dlatego wzór cieszy się tak dużą popularnością i wszechstronnością stosowania na całym świecie.

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Kolory, które wykorzystałam do namalowania obrazu: trzy odcienie różowego: blady, średni i magenta, brązowy, niebieski, żółty, zielony.

Przygotuj stanowisko do malowania.

Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.

Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!

Niezbędne narzędzia:

  1. Płótno – zagruntowane, dowolny rodzaj i format. Moje jest 100 % bawełniane o wymiarach: 40 x 50 cm.
  2. Farby – w/w kolory i pojemnik na wodę.
  3. Pędzle – mały, szeroki (3 – 5 cm) i średni.
  4. Gąbka – niewielki kawałek w kształcie np. prostokąta.

KROK 1. Namaluj tło.

Zamaluj całą powierzchnię płótna. Wykorzystaj do tego szeroki pędzel, następnie naprzemiennie łącz ze sobą kolory: blady różowy i biały. Maluj zdecydowanie i spontanicznie, stawiając przy tym wyraźne pociągnięcia pędzla.

Kiedy uda ci się zamalować całe płótno, przystąp do naniesienia faktury. Wykorzystaj do tego ponownie szeroki pędzel. Żeby uzyskać ciekawy efekt faktury nałóż na wybrane miejsca (w moim przypadku jest to lewy, górny róg) nieco grubszą warstwę farby, a następnie odciskaj w niej szeroki pędzel. Powstały wzór pozostaw do wyschnięcia, nawet na dobę. Zabieg ponów analogicznie w prawym dolnym rogu, ale tym razem z wykorzystaniem koloru różowego. Powstała faktura farby będzie stanowiła ciekawy element całości obrazu.

KROK 2. Zaznacz kompozycję.

Przy użyciu kawałka gąbki i koloru różowego o średniej tonacji wyznacz obszary, w których będą znajdowały się kwiaty wiśni. A dlaczego wykorzystałam tutaj gąbkę? Ponieważ dzięki niej udało mi się uzyskać efekt mgiełki, bez wyrazistych krawędzi i pociągnięć pędzla.

Jako kolejny element kompozycji wyznacz miejsce, gdzie znajduje się ptak – Szlarnik Japoński. To wyjątkowe stworzenie wyróżnia bardzo oryginalna kolorystyka pierza. Dominującym kolorem jest żółty, dlatego wykorzystaj go do namalowania szkicu.

Ostatnią rzeczą jest namalowanie białych kwiatów wiśni. Będzie to ich ogólna podmalówka, na którą w następnym krokach naniesiesz różowy kolor i detal. Wykorzystując pędzel w średnim rozmiarze i biały kolor farby maluj kwiaty o 5 płatkach.

KROK 3. Namaluj Szlarnika Japońskiego.

Wykorzystaj do tego 4 kolory: żółty, zielony, biały i niebieski. Ptaka namaluj w dwóch etapach: najpierw ogół, a później szczegół. W pierwszym etapie wykorzystaj kolory: biały, żółty i zielony. Następnie przejdź do szczegółu, w którym wykorzystując kolor ciemnoniebieski zaznaczysz kontur i wszystkie ciemnie elementy, tj. oko, dziób i nogi. W między czasie kolorem brązowym delikatnie zaznacz gałęzie, w tym główną, na której opiera się Szlarnik.

KROK 4. Namaluj kwiaty.

Na białej podmalówce namaluj teraz wyraźne kontury płatków i zaznacz pręciki znajdujące się w środku kwiatu (4-5 sztuk) zakończonych kuleczką. Do kwiatów znajdujących się na pierwszym planie wykorzystaj kolor magenty, natomiast do tych które znajdują się na drugim, w oddali, użyj jasny odcień różowego. Dzięki temu stworzysz efekt przestrzeni. Namaluj również pojedyncze pączki nierozwiniętych jeszcze kwiatów.

KROK 5. Namaluj gałęzie.

Wymieszaj kolor brązowy z niebieskim tak, by uzyskać ciemny odcień brązu, a następnie podkreśl wyraźnie gałęzie i zaznacz cienie. Następnie przy użyciu koloru niebieskiego zaznacz niektóre płatki kwiatów. Dzięki temu zabiegowi zyskasz spójność kolorystyczną z niebieskim konturem ptaka.

KROK 6. Namaluj wirujące w powietrzu płatki różowych kwiatów.

Tak jak wspomniałam wyżej, już po kilku dniach od zakwitnięcia kwiatów, płatki zaczynają „rozsypywać się” wokół drzew. I to będziesz teraz malować. Wykorzystaj pędzel średniej wielkości, użyj farby w kolorze różowym o średnim odcieniu, a następnie w centralnym miejscu płótna zaznacz kilka wirujących na wietrze, różowych płatków. Niech to będą wyraźne i spontaniczne pociągnięcia pędzla.

Mam nadzieję, że tutorial ci się podobał i malowanie sprawiło ci przyjemność! Będzie super jak podzielisz się swoim doświadczeniem w komentarzu! A może nawet dołączysz zdjęcie wykonanego przez ciebie obrazu? 🙂


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0