Malowanie przy kieliszku wina

W Polsce pojawił się ostatnio bardzo ciekawy trend, który zdobywa coraz większą rzeszę miłośników i jest nim malowanie przy kieliszku wina. Daje to olbrzymie możliwości osobom, które chcą spróbować swoich sił w malowaniu po raz pierwszy, ponieważ atmosfera towarzysząca spotkaniom jest wyjątkowa, swobodna i bezstresowa, umożliwiając tym samym pełne otwarcie się uczestnika spotkania na sztukę.

Pomysł malowania przy kieliszku wina narodził się w USA kilka lat temu. W Polsce pierwsze takie spotkania odbyły się w 2017 roku. Trend obecny jest w największych miastach świata, tj. Nowy Jork, Abu Dhabi, Londyn, Berlin czy Barcelona, dzięki czemu zbudował wokół siebie społeczność, która jednoczy ludzi na całym świecie. Głównym celem spotkań jest dobra zabawa, relaks i możliwość nawiązania nowych znajomości, przy jednoczesnym malowaniu farbą akrylową na płótnie. Owocem spotkania jest dzieło malarskie wykonane przez uczestnika, które zabiera później ze sobą do domu. Większość uczestników tych spotkań nie jest świadoma swoich zdolności artystycznych i umiejętności malarskich, dlatego wykonanie przez nich takiego dzieła sprawia, że czują dumę i satysfakcję, co stanowi najważniejszą wartość dodaną takich spotkań.

Idea spotkania

Najważniejszą ideą spotkania jest przekonanie, że każdy może malować –  i to jest fakt. Sztuka przez wiele lat zbudowała wokół siebie bardzo silną barierę wejścia opartą na stwierdzeniu, że malowanie jest zajęciem wyłącznie dla nielicznych, szczególnie uzdolnionych artystów. W praktyce okazuje się, że każdy może stać się artystą, jeśli tylko odważy się chwycić za pędzel. Owe spotkania umożliwiają przezwyciężenie lęku dzięki lampce wina towarzyszącej twórcy podczas pracy. Gwarantuje to odwagę, spontaniczność i chęć podejmowania prób malarskich.

Jak przebiegają?

Spotkania dedykowane są wszystkim dorosłym – i to jest w tym najlepsze! Nie uwzględnia ograniczeń wiekowych, a przede wszystkim nie wymaga posiadania doświadczenia artystycznego. Każdy może wziąć w nich udział, jeśli tylko ma ukończone 18 lat, ze względu na wino stanowiące ważny element spotkania. Grupy bywają różne: kameralne do 10 osób, oraz liczne sięgające nawet do 30 osób. Trwają średnio 3 godziny. Najczęściej odbywają się w porze wieczornej, dzięki czemu można dołączyć do nich tuż po pracy oraz w weekendy. Formy spotkania bywają różne. Są takie, podczas których każdy maluje to co chce, bez żadnych sugestii prowadzącego, oraz takie gdzie obecny jest instruktor – artysta, który instruuje krok po kroku jak namalować obraz według zaprezentowanego wzoru. W efekcie każdy z uczestników mierzy się z tym samym i maluje tę samą kompozycje. Która forma dla kogo? To już kwestia indywidualnego wyboru.

Miejsce spotkań

W związku z imprezowym charakterem spotkań, gdzie kluczową rolę odgrywają trunki, tj. wino oraz przystawki w postaci smacznych przekąsek, np. deska serów, spotkania najczęściej odbywają się w restauracjach lub klubokawiarniach. Poza nimi plenery malarskie są równie atrakcyjnym rozwiązaniem. W okresie letnim, kiedy pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, malowanie przy kieliszku wina w plenerze pobudza kreatywność i uwalnia twórczą ekspresję. Kolejnym wybieranym miejscem są ekskluzywne winiarnie oraz winnice. Bezpośrednio nawiązują do tematyki spotkania, dzięki czemu uczestnicy inspirowani są nie tylko klimatycznymi widokami winnicy, ale też unoszącym się wokół zapachem wina i jego degustacją.

Spotkania z sommelierem

Konfiguracja malowania przy jednoczesnej degustacji win zapewnia uczestnikom wiele atrakcji. Jest to niezwykle interesujące rozwiązanie dla miłośników wina, którzy biorąc udział w degustacji mają szansę spróbować swoich sił w malowaniu oraz tych, którzy skoncentrowani na malowaniu mają okazję doświadczyć degustacji win. Profesjonalni sommelierzy wprowadzają uczestników w niezwykły świat wina inspirując tym samym do działań twórczych.

Formuła

Sama formuła spotkań jest niezwykle uniwersalna. To daje bardzo szerokie możliwości jej wykorzystania. Malowanie przy kieliszku wina może spełnić wiele celów indywidualnych uczestnika, takich jak:

  • własnoręczne wykonanie prezentu dla bliskiej osoby
  • zaproszenie rodziny i przyjaciół na ciekawe warsztaty
  • potrzebę relaksu i wyciszenia
  • pomysł na wieczorne wyjście ze znajomymi

Imprezy okolicznościowe

Oferta malowania przy winie to już nie tylko cyklicznie organizowane spotkania w restauracjach, ale także pomysł na imprezę prywatną dla osób, które chcą w sposób kreatywny obchodzić swoje święta, takie jak: urodziny, imieniny, zakup nowego domu, zaręczyny, wieczór panieński/kawalerski, a nawet rodzinny grill.

Firmowa integracja

Zyskały również uznanie firm, ponieważ świetnie sprawdziły się jako spotkanie integracyjne dla pracowników. To innowacyjne połączenie zapewnia uczestnikom imprezy dobrą zabawę, a na dodatek skupia się na indywidualnym rozwoju pracownika, dzięki realizacji zadań kreatywnych.

Myślę, że…

…jest to ciekawy trend, który powinien rozwijać się w swojej kategorii. Malowanie przy kieliszku wina to przede wszystkim bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują nowej formy spędzania czasu, kreatywnych aktywności oraz wyrażają chęć otwarcia się na nowe przedsięwzięcia. Wnosi wiele w życie osób uczestniczących w spotkaniu, ponieważ sami przekonują się, że potrafią stworzyć dzieło malarskie, choć na początku w to wątpili. Stanowi to dowód na to, że to co wydaje nam się na początku nieosiągalne, wcale nie musi takie być. Przełamanie takiej bariery myślowej pozwala spojrzeć z innej perspektywy na wiele innych aspektów życia, niezwiązanych już z malowaniem. Warto jest korzystać z takich możliwości, żeby rozwijać swój potencjał na wielu płaszczyznach.

Każda twórczość jest indywidualna, autorska i posiada wyjątkowy oraz niepowtarzalny charakter. Jest swoistym odzwierciedleniem myśli, emocji oraz uczuć autora. To niezwykle cenne wartości, które możemy zaoferować światu.

error0