Plener malarski – jak się przygotować?

Malowanie wiąże się z licznym wyposażeniem tj.: pędzle, farby, płótno, sztalugi i inne. Mając to na uwadze warto jest dokładnie przemyśleć ilość rzeczy, które musimy przygotować wybierając się w plener. Czasami możesz zabrać ich zbyt dużo, dodając niepotrzebnego ciężaru, a na miejscu okaże się, że są zupełnie niepotrzebne. Najlepiej zatem zaplanować plener z wyprzedzeniem, żeby zredukować ewentualny nadmiar rzeczy i przemyśleć dokładnie logistykę.

Wybierz się na plener malarski z głową

Nim zaczniesz pakować sprzęt, określ najważniejsze kwestie:

 1. Czas trwania pleneru.
 2. Miejsce.
 3. Transport.

To pozwoli ci zaplanować wyprawę zmniejszając ryzyko niepowodzenia lub złego zaplanowania czasu na jego realizację.

Przyjęło się, że w przypadku planowania pleneru malarskiego minimalny czas, który powinniśmy poświęcić na samo malowanie to 4 godziny. Do tego należy doliczyć ok 1 godzinę na rozłożenie i spakowanie sprzętu. Weź również pod uwagę czas dojazdu do wybranego przez siebie miejsca.

PRZYKŁAD:

dojazd + rozłożenie sprzętu + malowanie + spakowanie sprzętu + powrót = całkowity czas pleneru

1 g + 0,5 g + 4 g + 0,5 g +1 g = 7 g

Twój całkowity czas pleneru to 7 godzin. Ta informacja gwarantuje Ci sprawną organizację dnia tak, by plener odbył się z powodzeniem.

Niezależnie od tego, czy twoim planem na malowanie jest centrum ruchliwego miasta, żeby skupić się na jego architekturze, czy natura zlokalizowana poza miastem, pamiętaj że miejsce, które wybierzesz jest bardzo ważne. Otoczenie powinno być sprzyjające skupieniu, a zarazem ograniczające liczbę rozpraszaczy. Wybieraj takie miejsce, gdzie nie pojawiają się nadmierne tłumy ludzi. Dzięki temu unikniesz zaczepiania, które na pewno będzie przeszkadzało ci w pracy. Rozejrzyj się, czy wokół nie znajduje się żadna budowa, która za chwilę rozpocznie pracę wydając uciążliwy i przeszkadzający hałas. To przykłady czynników, które na pewno będą cię dekoncentrować i rozpraszać uwagę. Zmiana miejsca w trakcie tworzenia może być często skomplikowana i czasochłonna ze względu na ilość rzeczy, dlatego warto jest szczególnie uważnie wybrać początkowe stanowisko.

Sprzętu malarskiego jest dużo, więc nieważne jak bardzo uda ci się go zminimalizować to i tak ich własnoręczny transport może zmęczyć cię tuż przed samym rozpoczęciem malowania. To z kolei może zniechęcić i pozbawić weny. Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się z całym ekwipunkiem jest dojazd do wybranego miejsca samochodem. Zachowujesz dzięki temu sporo energii, którą w pełni możesz później przelać na papier. Jeśli nie masz możliwości dostania się do wybranego miejsca samodzielnie samochodem, zmień miejsce na bliższe lub zorientuj się, czy ktoś z bliskich ci osób nie mógłby zapewnić ci przejazdu.

Pogoda i pora roku

Plener malarski całkowicie uzależniony jest od pogody i pory roku. To decyduje o wyborze godziny jego rozpoczęcia i lokalizacji, która uwzględnia schronienie na wypadek nagłej zmiany pogody z bezchmurnej na deszczową. Jeśli jest to sezon jesienny, taki jest teraz, zwróć uwagę na to, że około godziny 16:00 robi się już znacznie ciemniej co uniemożliwi ci kontynuowanie pracy. Wtedy warto jest zaplanować plener możliwie rano, zaczynając go od godziny 11:00 lub 12:00. Jesienna pogoda to duże ryzyko deszczu, dlatego decydując się na plener malarski wybierz dla siebie miejsce zlokalizowane nieopodal bezpiecznego zadaszenia, które zapewni ci schronienie.

Art-wyposażenie i inne ważne rzeczy do zabrania

No to teraz najważniejsze: co ze sobą zabrać, żeby na miejscu nie okazało się, że zabrakło nam podstawowej rzeczy lub odwrotnie: mamy zbyt dużo zbędnych akcesoriów, które jedynie sprawiają nam kłopoty.

Podstawowe i niezbędne sprzęty malarskie, bez których plener nie może się odbyć to:

 • Sztalugi

Mogą być stojące lub stołowe. Wybierz takie, które sprawdzą się w wybranej dla ciebie lokalizacji. Sztaluga powinna być regulowana i składana, a przede wszystkim lekka. Wybieraj takie, które w zestawie mają torbę z rączką na ramię, która zapewni wygodny transport.

 • Płótno, szkicownik lub inne podłoże malarskie

Materiały, na których będziesz malował weź w zapasie na wypadek chęci realizacji nieplanowanego obrazu.

 • Farby, pędzle, medium malarskie i inne narzędzia, które planujesz wykorzystać tj.: szpachelki, gąbki

Wszystko to, co przyda ci się do malowania. Zapakuj narzędzia w wygodne pudełko lub torbę.

 • Pojemnik na wodę

Najlepiej sprawdzi się niewielki plastikowy pojemnik z możliwością zakręcenia go. Po zakończonym malowaniu i opróżnieniu pojemnika, zakrętka zabezpieczy przed wylaniem się resztek brudnej wody.

 • Woda w butelce

Poza wodą pitną pamiętaj, że musisz mieć też taką, którą wykorzystasz do płukania i mycia pędzelków.

 • Artykuły higieniczne

Ściereczka, ręczniki papierowe czy chusteczki do wytarcia rąk lub na wypadek pojawienia się innych zabrudzeń.

Opcjonalnie:

 • Krzesełko

Jeśli nie masz żadnego mobilnego krzesła, wybierając miejsce pleneru zdecyduj się na takie, które posiada zlokalizowaną nieopodal ławkę lub inne miejsce gwarantujące odpoczynek.

 • Fartuch

Zabezpiecz ubrania. Z malowaniem zawsze łączy się ryzyko ubrudzenia. Pamiętaj żeby ubrania, które zakładasz na wyprawę były przeznaczone do prac artystycznych, z możliwością ich zabrudzenia lub uszkodzenia.

 • Sprzęt foto – video

Jeśli masz ku temu możliwość zabierz ze sobą sprzęt, który umożliwi ci zarejestrowanie tego co robisz: aparat fotograficzny lub telefon oraz statyw. Nie tylko będzie to oryginalna pamiątka z pleneru, ale również materiał, który będziesz mógł wykorzystać chociażby do budowania swojego portfolio.

Na głodnego nie wymyślisz nic kreatywnego

Cztery godziny malowania to dużo. Biorąc pod uwagę kolejne 2 godziny poświęcone na dojazd oraz rozłożenie i spakowanie sprzętu daje łącznie 6 godzin pracy. Warto jest zabrać ze sobą przekąskę, którą będziesz mógł zjeść w przerwie malowania oraz napoje, które zaspokoją pragnienie. Wydaje się to błahe, jednak wbrew pozorom głód potrafi utrudnić i przeszkodzić realizację planu. Wywoła zły nastrój i zdenerwowanie, które negatywnie wpłynie na proces twórczy. To w efekcie uniemożliwi ci maksymalne wykorzystanie czasu przeznaczonego na pracę twórczą.

Pobierz gotową listę rzeczy

Specjalnie dla ciebie przygotowałam gotową do wydrukowania listę rzeczy, o których pisałam wyżej. Z jej pomocą przygotujesz wszystko, co zapewni sukces pleneru. Pobierz ją tutaj, wydrukuj i do dzieła!

0