Jak malować ombre? Obraz: Pióro, 5 kroków

Poziom: średni.

Magia obrazu polega na tym, że znajdujące się na pierwszym planie pióro jest półprzezroczyste. Tło to łagodne łączenie kolorów w technice ombre. Stonowana kolorystyka pasów i lekkość pióra to połączenie, dzięki któremu obraz nabiera delikatnego i subtelnego wyrazu.

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Potrzebne kolory to: biały, czarny, jasny i ciemny niebieski, jasny i ciemny zielony, żółty, czerwony i turkusowy. Jasny odcień koloru niebieskiego i zielonego możesz uzyskać poprzez rozjaśnienie ich białą farbą.

Przygotuj stanowisko do malowania.

Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.

Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!

Niezbędne narzędzia:

 1. Płótno – zagruntowane, dowolny rodzaj i format. Moje jest 100 % bawełniane o wymiarach: 40 x 50 cm.
 2. Farby – w/w kolory.
 3. Pędzle – rozmiar średni i mały.
 4. Gąbka (zmywak) – 1 szt.
 5. Nożyczki.
 6. Pojemnik na wodę.

Nim przejdziesz do malowania obrazu…

Czym jest technika ombre w malarstwie?

Ombre (fr. „cień”) to technika gwarantująca łagodne przejście między kolorami w sytuacji ich łączenia. W efekcie uzyskujemy gładkie i subtelne mieszanie się kolorów w różnych wariantach:

 1. Ściemnianie: przejście z jasnego w ciemne.
 2. Rozjaśnianie: przejście z ciemnego w jasne.
 3. Mix – łączenie różnych kolorów.

Zastosowanie ombre w malarstwie powoduje, że obraz nabiera oryginalnego i atrakcyjnego wyrazu. Świetnie sprawdza się w przypadku malowania tęczy, gdzie różne kolory powinny przenikać się nawzajem niepostrzeżenie. Motyw ombre może stanowić wyłącznie tło lub element całkowitej kompozycji, jak również być samym w sobie, gotowym obrazem.

Jak malować ombre?

Łagodne i gładkie przejście uzyskasz wykorzystując do malowania gąbkę: wałek lub zwykły zmywak. Jeśli wybierzesz zmywak potnij go najpierw na paski o szerokości ok. 1 cm. Malowanie polega na tym, że na przygotowaną gąbczastą powierzchnię nakładasz dwa wybrane kolory, na których przenikaniu ci zależy. Farbę nakładaj przy użyciu pędzelka i pamiętaj o dodaniu odrobiny wody. Następnie dociskaj gąbkę techniką stempelkowania do wybranego podłoża (płótno lub kartka) do momentu, aż skończy się farba. Dokładaj farbę odpowiednio wedle potrzeby. Jeśli zdecydujesz się jednak na wykorzystanie wałka, proces zacznij od razu od nakładania farby. Maluj rolując wałek o powierzchnię.

Ciekawostka

Malowanie w technice ombre nie musi odbywać się wyłącznie w układzie pasów. Efekt uzyskany na obrazie z kotem powstał również dzięki gąbce. W tym przypadku malowanie odbywa się z wykorzystaniem jednego koloru na gąbce, a łączenie powstaje wyłącznie w sytuacji kiedy obie farby są jeszcze wilgotne. W przeciwnym wypadku nie uda się ich połączyć w oczekiwany sposób.

KROK 1. Namaluj tło techniką ombre.

Zgodnie z opisem wyżej najpierw przygotuj paski, które następnie będziesz malował farbą. Potnij zmywak na 5 równych pasków dla 5 zestawów kolorystycznych:

 1. Czarny i turkusowy.
 2. Czarny i ciemny niebieski.
 3. Ciemny niebieski i jasny niebieski.
 4. Zielony jasny i zielony ciemny.
 5. Zielony ciemny i żółty.

Poniższe zdjęcie czytelnie obrazuje zestawy.

Przy użyciu pędzelka nałóż na pierwszy z pasków pierwszy zestaw: kolor czarny i turkusowy. Każdy kolejny przygotuj analogicznie.

Zauważ, że układ pasów na obrazie jest symetryczny i dzieli obraz na połowę. Zaczynając od lewej strony płótna maluj pasy od góry do dołu wykorzystując w/w zestawy kolorystyczne zgodnie z kolejnością. Kiedy dotrzesz do środka, zastosuj odwrotną kolejność i maluj zaczynając od zestawu kolorów nr. 5, kończąc na zestawie nr. 1.

KROK 2. Namaluj plamę w kształcie pióra.

Kiedy tło całkowicie wyschnie (jest to bardzo ważne!), przy użyciu średniego lub dużego pędzla namaluj białą, wodnistą plamę w kształcie pióra. Efekt półprzezroczystości uzyskasz dzięki bardzo mocno rozwodnionej białej farbie. Im bardziej widoczne będzie tło, tym mocniejszy efekt uzyskasz. Zauważ, że pióro znajduje się w kompozycji otwartej, czyli zarówno od góry jak i z dołu jest przycięte – wychodzi poza obraz.

Pamiętaj! Mniej znaczy więcej. Zaprzestań malowania białej plamy na dość wczesnym etapie. Nanieś, rozmyj i koniec! Im więcej białej farby naniesiesz tym słabszy efekt transparentności uzyskasz.

Następnie nałóż na mały pędzelek odrobinę czerwonej farby i podobnie ją rozwodnij. Nanieś na białą plamę zaznaczając wyłącznie drobny akcent. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

KROK 3. Kreskuj kolorem białym.

Wykorzystując mały pędzelek (lub średni, płaski) kreskuj piórko, zaznaczając w niektórych miejscach pojedyncze włoski. Dzięki temu pióro nabierze właściwego wyrazu.

KROK 4. Kreskuj kolorem czarnym.

Analogicznie jak w poprzednim kroku, kreskuj piórko tym razem kolorem czarnym. Maluj pojedyncze włoski. Dzięki temu na piórze pojawi się cień i wyraźnie zaznaczy przenikanie się światła.

KROK 5. Zaznacz cień pod piórem.

W ostatnim kroku zaznacz cień znajdujący się pod piórkiem. Wymieszaj kolory: czarny, czerwony i niebieski ciemny, następnie wykorzystując średni pędzel namaluj niewielki cień.

Gratuluję!

Obraz Pióro jest już gotowy! Możesz ofiarować go w prezencie bliskiej osobie lub zawiesić w ulubionym miejscu swojego domu.

Wykonując kroki analogicznie możesz malować dowolne kompozycje piór i pasów.

Jeśli zdecydujesz się na sprezentowanie obrazu polecam zapakowanie go w szary papier. Każdy inny, dekoracyjny będzie kolidował z twoim dziełem sztuki.

Jeśli jednak postanowisz, że obraz będzie zdobił twoją ścianę możesz oprawić go w ramę pasującą do wnętrza lub zawiesić bez niej. Brzegi blejtramu możesz pomalować dowolnym kolorem farby. W sytuacji kiedy zależy ci na tym aby brzegi pozostały białe, przed rozpoczęciem malowania zabezpiecz je taśmą malarską. To gwarantuje, że nie ulegną zamalowaniu, natomiast po skończonej pracy wystarczy ją zerwać, by odsłonić naturalny kolor płótna.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0