Dzisiaj z nieco innej perspektywy, ale mam nadzieje równie pomocnie! Wieloma drogami napływają od Was przeróżne pytania jak malować, które postanowiłam zebrać w jedno miejsce. Odpowiedzi na nie mogą okazać się przydatne dla wielu twórców. A więc do konkretów:
1. Jaka jest różnica między farbą akrylową, a temperą?
Różnią się od siebie przede wszystkim spoiwem – emulsją, w której zawarte są pigmenty. To bezpośrednio wpływa na technikę malowania, jej możliwości i ostatecznie na efekt końcowy. Spoiwem farby akrylowej jest żywica akrylowa, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za jej trwałość. Akryl możesz nakładać na praktycznie każdy rodzaj powierzchni: szkło, tynk, gips, glinę, kamień czy plastik. Tempera natomiast może mieć różne emulsje (spoiwo) w zależności od wybranej pod-techniki. Wyróżnia się przez to m.in. temperę: jajową (najczęściej stosowana, do samodzielnego wykonania w oparciu o żółtko jajka), gumową czy kazeinową. Spoiwo wpływa bezpośrednio na wynik malowania. Temperą możesz malować w sposób kryjący i laserunkowy (jak w olejach). Za to akrylem możesz malować w stylu impasto (gruba warstwa), a temperą nie.
2. Czy farba akrylowa nadaje się do malowania kurtki jeansowej, czy raczej musi to być specjalna farba do tkanin?
Jeśli docelowe przeznaczenie kurtki ma być użytkowe, wtedy tylko i wyłącznie specjalne farby do tkanin. Jeśli to tylko ekspozycja (bez prania) to akrylowa jak najbardziej się sprawdzi.
3. Jaki marker sprawdzi się do malowania powierzchni betonowej, a konkretnie do malowania betonowej doniczki?
Markery akrylowe – zawierają farbę akrylową, którą można nanosić praktycznie na wszystko: szkło, kamień, tynk, plastik, materiały skórzane. Na pewno sprawdzi się też na powierzchni betonowej doniczki. Powstały wzór po zakończonym malowaniu najlepiej zabezpieczyć werniksem.
4. Jaki werniks użyć na zakończenie obrazu?
Dowolny – w płynie, w sprayu. Zależy tu od tego jak Ci wygodniej i jaki końcowy efekt chcesz uzyskać. Wiele werniksów spełnia dodatkowe funkcje tj. nabłyszczenie czy zmatowienie.
5. Czy na obraz z elementami szlagmetalu należy nałożyć specjalny werniks do złoceń?
Może to być specjalny werniks do złoceń, ale jeśli szlagmetalu jest niewielki fragment na obrazie to możesz też całość zabezpieczyć werniksem uniwersalnym w sprayu, czy płynie.
6. Czy można malować po naklejonym szlagmetalu farbami akrylowymi, olejnymi?
Pewnie, że można! Farba przywiera do szlagmetalu, nie odpryskuje i bez problemu da się nią malować ALE wynik tego eksperymentu to już kwestia gustu. Na jednym z obrazów na szlagmetalu wykonałam rysunek białym długopisem i akurat to rozwiązanie zdecydowanie do mnie przemówiło.
7. Czy można samodzielnie odnowić farbami akrylowymi obraz olejny, którego kolory wypłowiały w wyniku powodzi?
Jeśli obraz przetrwał powódź to pewnie odbiło się to nie tylko na kolorze, ale pewnie też znacząco osłabiło samo płótno. W tej sytuacji warto byłoby skonsultować to ze specjalistą ds konserwacji dzieł sztuki, zamiast działać na własną rękę. Szczególnie z wykorzystaniem farb akrylowych, gdy obraz namalowany jest farbą olejną. Pigmenty farby akrylowej znacząco różnią się od pigmentu farby olejnej. W efekcie może powstać rażący dysonans kolorystyczny.
8. Czy na płótno można nakładać farbę i pasty do wnętrz?
Nie miałam jeszcze okazji doświadczyć takiego eksperymentu, ale zachęcam do wcześniejszego przetestowania narzędzi. Najlepiej na małym formacie. Po nałożeniu warto jest poobserwować przez kilka dni obraz, czy zachodzą na płótnie nieoczekiwane zmiany: płótno odkształca się, deformuje, farba zmienia kolor, czy pasta odpryskuje. Jeśli nic podobnego się nie dzieje możesz śmiało przystąpić do malowania na docelowym formacie. Nie ma nic złego w takim eksperymentowaniu, co więcej dzięki takim odważnym próbom masz szansę odkryć innowacyjną, autorską technikę o niepowtarzalnych efektach.
9. Czy mogę łączyć różne farby na tym samym obrazie, np. farbę akrylową z farbą akwarelową?
Jest wiele szkół, jednak w mojej mówię zdecydowane: TAK. Sama praktykuję i szczerze zachęcam do działań nieszablonowych. Tylko taką drogą, możesz odnaleźć swój indywidualny i zupełnie niepowtarzalny styl. Łącz, eksperymentuj, testuj, baw się i kreuj nowe.
10. Czy na płótnie bawełnianym mogę malować zarówno farbą akrylową, jak i olejną?
Tak. Płótno bawełniane to niezwykle trwałe i uniwersalne podłoże, na które możesz nakładać dowolne farby. Poza akrylową i olejną możesz też śmiało malować farbą akwarelową, temperą czy gwaszem.
Witam,
Jakie kolory farb akrylowych wybrać na początek? Ma Pani może listę kolorów, które warto zakupić?
Na dobry początek oczywiście biel (typu Titanium White) i czerń (typu Carbon Black). Kolejno warto zaopatrzyć się w kolory podstawowe: żółty, czerwony, niebieski – na bazie których uda Ci się utworzyć kolory pochodne tj. zielony, fioletowy, pomarańczowy. Idąc o krok dalej sięgaj po takie kolory, które po prostu Ci się podobają i eksperymentuj. W moim odczuciu na szczególną uwagę zasługują kolory tj. magenta, kobalt, turkus, ochra czy sienna.
Zamiast szukać podziałów lepiej się jednoczyć, łątwiej wielką bandą po trudnej drodze kroczyć, zmowa milczenia u nas nic się nie zmienia, wszystkim dorbym blogom życzymy powodzenia cyt. Firma
Niech będzie chwała autorowi za umiejętność tworzenia tekstu, który nie tylko informuje, ale także pobudza wyobraźnię, sprawiając, że czytelnik przechodzi przez strony jak przez labirynt pełen odkryć.