Szpachelka malarska wymaga wyobraźni. Bez niej malowanie może przypominać żmudne skrobanie kawałkiem stali po szorstkim płótnie. Im bardziej kreatywnie do niej podejdziesz, tym bardziej szpachelka malarska będzie z tobą współpracować nad unikatowymi efektami.
Magią szpachelki malarskiej jest jej nieprzewidywalność, dlatego nie staraj się jej kontrolować. Pozwól, by ta w malarskim tango poruszała twoim nadgarstkiem swobodnie w różnych kierunkach. Kąt nachylenia twojej ręki nad kartką będzie bezpośrednio przekładał się na efekty.
Szpachelka malarska rewelacyjnie sprawdzi się we wszelkich technikach typu impasto. Żeby uzyskiwać jeszcze lepsze efekty na swoim obrazie możesz łączyć różne techniki malując fragment obrazu szpachelką, a resztę pędzlem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dorzucić do tego jeszcze jakieś inne wymyślne narzędzie, którego efekty staną się atrakcyjnym uzupełnieniem.
Rodzaje szpachelek malarskich
Szpachelka malarska dostępna jest w przeróżnych wariantach. Różnią się kształtem, wielkością czy rodzajem wykonania (stal, blacha, plastik). Jaką kiedy użyć? Jest to kwestia zupełnie indywidualna. Najlepiej przetestuj różne, a następnie sięgać po te, którymi malowało ci się najwygodniej. Nie jest też powiedziane, że jeden rodzaj szpachelki sprawdzi się u każdego tak samo.
Przedstawione na zdjęciu wyżej rodzaje to tylko przykłady dostępnych na rynku. Zależnie od producenta można dostać rozmaite inne jeszcze modele, czasem wręcz też absolutnie finezyjne, tj. w dziurki, w ząbki czy faliste.
7 sposobów na malowanie szpachelką malarską
1/ Malowanie transparentne – rozcieranie farby tak, by pojawiły się prześwity papieru. Jeśli papier zawiera wyraźne pory lub inną ciekawą fakturę może stanowić to dodatkowy efekt.
2/ Malowanie gładkie – tutaj sprawdzi się prawie każda szpachelka malarska. Efekt gładkiego malowania uzyskasz poprzez ułożenie jej równolegle do płaszczyzny kartki i malowanie całą jej powierzchnią.
3/ Malowanie strukturalne – czyli w stylu impasto lub podobnym. Wystarczy, że na płótno lub kartkę będziesz nakładać grube warstwy farby. Dodatkowe efekty możesz uzyskać poprzez dynamiczne jej odrywanie. Taki wzór może przypominać np. układu waskularny liścia (spójrz jak dzieje się to w tutorialu tutaj).
4/ Malowanie czubkiem szpachelki – to wykorzystanie najczęściej ostro zakończonej końcówki. Sprawdza się wtedy, gdy chcesz uzyskać efekt podobny do kropkowania.
5/ Malowanie bocznymi krawędziami – prostopadle lub pod kątem do płaszczyzny. Dzięki temu zabiegowi w łatwy sposób możesz uzyskać efekt prostej linii.
6/ Malowanie śladem- to krótkie, urywane ruchy nadgarstka układanego każdorazowo pod innym kątem. Taka metoda świetnie sprawdzi się w malowaniu arytmicznych motywów, celem podniesienia atrakcyjności twojego obrazu.
7/ Wyżłobienie dowolnych wzorów – jest możliwe na grubej warstwie farby. Czubkiem, boczną krawędzią lub małą szpachelką malarską w możesz wydrążać dowolne wzory.
Mieszanie kolorów
Może odbywać się zarówno na paletce, jak i bezpośrednio na płótnie czy kartce. Szpachelka malarska umożliwi ci mieszanie farby zarówno do uzyskania jednolitego koloru, jak i posiadającego wyraźne odcięcie. Zależy to od czasu mieszania. Dodatkowo nadmiar farby pojawiającej się na płótnie z łatwością możesz ściągnąć właśnie przy użyciu szpachelki malarskiej.
Jak czyścić szpachelkę malarską?
W trakcie malowania
Szpachelka malarska pozostawiona w kubeczku z wodą może przyczynić się do szybszego procesu rdzewienia. Szczególnie jeżeli użyty materiał do jej wykonania nie jest najwyższej jakości. Dlatego zamiast tego wycieraj szpachelkę w trakcie pracy w przygotowany wcześniej ręcznik papierowy lub ściereczkę. Regularne czyszczenie w trakcie to też szybsze poradzenie sobie z jej myciem po.
Po skończonym malowaniu
Po skończonym malowaniu szpachelkę malarską opłucz pod bieżącą wodą, możesz też wykorzystać odrobinę mydła. Jeśli na szpachelce znajduje się wyschnięta farba trudna do spłukania strumieniem wody, wykorzystaj wtedy miękką gąbkę. Delikatnymi ruchami pozbądź się zanieczyszczeń. Po skończonym płukaniu wytrzyj ją w ręcznik papierowy lub ściereczkę.
—- Martyna
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
Bardzo pomocny materiał dla początkujących czyli dla mnie
Cieszę się bardzo! 🙂
Bardzo dziękuję za ten materiał ja jako początkująca malująca dostałam piękny zestaw ze sztalugą i były różne szpachelki
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…
Witam ,czy przy malowaniu szpachelką na płutnie rozcieńcza Pani farbę np terpentyną czy olejem lnianym czy kładzie pani bezpośredni farbę nie nie rozcieńczoną z tuby, i jeszcze jedno pytanko o zabezpieczenie pózniejsze obrazu jesli jest grubo farby aby się nie kruszyła -wernix??
Dziękuję z góry za odpowiedz
Pozdrawiam Tomasz