Rynek oferuje obecnie wiele możliwości dla malarzy. Pozwalają one realizować każdą artystyczną wizję, wystarczy, że sięgniesz po odpowiednie farby do malowania. Poza klasycznym malowaniem farbą na płótnie, dziś możesz też zdobić naczynia ceramiczne, pomalować szklany wazon czy wykonać własnoręczny malunek na koszulce.
Kategorie farby do malowania
Farby do malowania można podzielić na kilka kategorii. Do najbardziej popularnej zalicza się farby wodne, dlatego że są najczęściej stosowane i łatwo dostępne. Każdą z nich cechuje przede wszystkim lekka konsystencja i łatwa zmywalność.
Farby olejne są to farby, które wyróżnia przede wszystkim trwałość. Nie kruszą się, nie odpryskują, a ich kolor nie utlenia się po wielu latach. Ich używanie wiąże się z koniecznością stosowania odpowiednich mediów malarskich. Dostępne są w specjalistycznych sklepach artystycznych. Cechuje je nieco wyższa cena. Ich wodnym odpowiednikiem jest farba akrylowa.
Inne farby do malowania to m.in.: farby do szkła, ceramiki, tkanin czy do skóry. Każda daje ogromne możliwości twórcze. Ich sposób użytkowania powinien odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. W przeciwnym wypadku mogą nie spełnić swojej roli.
Ceny farb dyktuje przede wszystkim zawartość pigmentu. Im mniejsza jego zawartość, tym niższa cena. W praktyce oznacza to, że kolor jest mniej wyrazisty.
FARBY AKRYLOWE
FARBA DO MALOWANIA NIEZWYKLE ŁATWA W UŻYCIU. MOŻNA ROZCIEŃCZAĆ Z WODĄ. TRWAŁA I UTRZYMUJE SIĘ NA KAŻDYM RODZAJU POWIERZCHNI. POSIADA DEKORACYJNE WARIANTY KOLORYSTYCZNE, TJ. ZŁOTO.
Ze względu na intensywność pigmentu i trwałość farba akrylowa często porównywana jest do farby olejnej. Jednak jej użytkowanie jest dużo szybsze i znacznie prostsze. Farbę akrylową możesz śmiało łączyć z innymi technikami. Opcjonalnie można łączyć z innymi mediami malarskimi, dzięki którym zyskasz dodatkowe efekty.
Cechy
Spoiwem pigmentu farby do malowania typu akrylowa jest żywica akrylowa. Szybkoschnąca. W zależności od grubości nałożonej warstwy czas schnięcia waha się między pół godziny, a kilkoma (maksymalnie). Dużym atutem jest to, że jest całkowicie bezwonna co umożliwia pracę z nią w małych pomieszczeniach i w licznych grupach, bez poczucia dyskomfortu. Utrzymuje się na każdym rodzaju powierzchni, tj.: papier, płótno, gips, tynk, szkło, kamień i wiele innych. Kolory farby swobodnie mieszają się ze sobą.
Poza standardową gamą kolorów dostępne są dodatkowo warianty dekoracyjne, tj.: kolor złota, srebra, miedzi oraz pastelowe czy perłowe. Umożliwia to realizację projektów o charakterze dekoracyjnym. Farbę akrylową możesz nakładać bezpośrednio z tubki lub rozcieńczać wodą lub specjalnym medium akrylowym według uznania.
Z farbą akrylową należy pracować ostrożnie, ponieważ jest trudno zmywalna. Powstałą plamę najlepiej od razu zmyć obfitą ilością wody. Jeśli farby jest dużo, w celu uniknięcia jej rozmazania na większą powierzchnię najlepiej chwilę odczekać, by ta zaschła, a następnie skruszyć. Dopiero potem umyć. W obu przypadkach nie ma jednak gwarancji, że uda się ją całkowicie umyć.
Dostępność
Dostępna jest tubach o różnych pojemnościach: 30 ml, 60 ml, 250 ml, a nawet 500 ml czy 1 litr oraz w postaci markerów akrylowych.
(+) Plusy
- szybkoschnąca
- intensywny pigment
- trwałość
- możliwość malowania różnych powierzchni
- warianty dekoracyjne
- uniwersalna: można malować klasycznie i dowolnie eksperymentować
- sprawdza się w różnych technikach tj. pouringu czy impasto
(-) Minusy
- trudnozmywalna
- uniemożliwia długi czas mieszania kolorów z uwagi na szybki czas schnięcia
- mało naturalna kolorystyka
FARBY PLAKATOWE
FARBY DO MALOWANIA “NA SZYBKO”, O DUŻYM RYZYKU MARNOWANIA SIĘ FARBY. REALIZACJA PRAC PLASTYCZNYCH NA DUŻYCH FORMATACH. PRACA Z DZIEĆMI.
Farba plakatowa jest najbardziej popularną farbą, wykorzystywaną głównie na początkowych etapach twórczości. To właśnie ona towarzyszyła nam w czasach dzieciństwa. Wciąż najczęściej spotykana jest w przedszkolach i szkołach. Jest bezpieczna i nietoksyczna, dlatego świetnie sprawdza się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dzięki temu, że jest wydajna i ekonomiczna sprawdza się również w pracy w licznej grupie. Jest tania, łatwo dostępna. Idealna dla artystów, którzy dopiero zaczynają.
Cechy
Posiada delikatną i dość rzadką konsystencję. Jest wyjątkowo lekka i można ją rozcieńczać z wodą, w celu uzyskania półpłynnej konsystencji. Posiada szeroką gamę kolorów, które świetnie się ze sobą łączą. Po wyschnięciu staje się matowa. Szybkoschnąca, nie powoduje alergii i łatwo zmywa się ze skóry.
Dostępność
W słoiczkach i tubach o różnych pojemnościach oraz w pędzelkach (pędzelek z pojemnikiem przypominający marker).
(+) Plusy
- tania
- łatwo dostępna
- do zabawy z dziećmi
- ekonomiczna
- zróżnicowana gama kolorów
(-) Minusy
- nietrwała
- ograniczone możliwości malowanej powierzchni
- podatna na działanie światła
- z czasem może odprysnąć
FARBA AKWARELOWA
MALOWANIE NA BAZIE DUŻEJ ILOŚCI WODY (TECHNIKA MOKRA W MOKRYM). PASTELOWA KOLORYSTYKA. WYMAGA OSWOJENIA SIĘ.
Mówi się, że malowanie w technice akwarelowej wymaga więcej precyzji i wyczucia niż w przypadku innych farb. Przy pierwszej próbie malarskiej farby do malowania typu akwarela mogą wydawać się zaskakujące. Malowanie w tak dużej ilości wody powinno odbywać się szybko i zdecydowanie. Duże znaczenie ma “pierwszy ruch pędzla”, dlatego jakość wykonanego obrazu jest silnie powiązany z doświadczeniem artysty.
Wyróżnia się 2 główne techniki stosowania farby akwarelowej:
- Mokra w mokrym – mokra farba na uprzednio dobrze namoczonej kartce. Jedyna technika, przy której nadmiar wody jest mile widziany i daje jeszcze lepsze efekty. Papier powinien być grubszy od standardowego (powyżej 200 g/m2).
- Mokra na suchym – mokra farba na suchej kartce.
Duże możliwości farby pozwalają na malowanie zarówno precyzyjne jak i plamą. Warianty można łączyć na jednej pracy.
Cechy
Schnięcie farby uzależnione jest od ilości wody. Po wyschnięciu staje się matowa, dzięki zawartej w niej kredzie. Wyróżnia się pastelową kolorystyką. Jej kolory powstają z mocno startych drobin pigmentu do postaci proszku. Jest absolutnie lekka, łatwo zmywalna, niebrudząca. Aktywuje się pod wpływem wody, dlatego w trakcie pracy z akwarelą warto zaopatrzyć się w spray z wodą. Przy użyciu ręcznika papierowego możesz pozbyć się nadmiaru wody z kartki.
Mieszania farby akwarelowej może odbywać się bezpośrednio na kartce jak i na paletce typu kasetka. Mieszanie kolorów bezpośrednio na kartce powoduje, że kolory łączą się ze sobą w strukturze papieru. Po wyschnięciu kolory można dodatkowo rozjaśniać lub ściemniać nakładając kolejne warstwy kolorów.
W większości przypadków farba akwarelowa pozbawiona jest białego koloru. Uważa się, że malowanie powinno przebiegać w taki sposób, że najpierw maluje się wszystkie ciemne miejsca, omijając docelowo białe. Taki sposób malowania stanowi nie lada wyzwanie, dlatego wymaga dużej wprawy. Dzieje się tak z uwagi na to, że bardzo delikatny pigment koloru białego nałożony na ciemniejszy kolor po prostu nie będzie widoczny. Żeby nieco ułatwić ten sposób malowania dostępne są odpowiednie media malarskie, które już podczas szkicu pozwalają zamaskować białe miejsca, dzięki czemu na kolejnych etapach nie zostaną zamalowane.
Dostępność
Dostępne są w kostkach, sztabkach, kredkach, w postaci guziczków i w tubkach (płynna konsystencja).
(+) Plusy
- malowanie w technikach wodnych
- malowanie precyzyjne
- malowanie plamami
- oryginalne efekty mieszania kolorów
- subtelna kolorystyka
(-) Minusy
- transparenty kolor bielu lub jego całkowity brak
- ograniczona możliwość retuszu z uwagi na pastelową kolorystykę
- wymaga doświadczenia i obycia z farbą
- wymaga specjalistycznych mediów (maska kryjąca) i papieru (wysoka gramatura)
- nieprzewidywalność efektów
TEMPERA
FARBY DO MALOWANIA WARSTWOWEGO, ŁĄCZENIE TECHNIK I MALOWANIE NA DREWNIE
Malarstwo temperowe znane jest od czasów starożytnych. Swój okres świetności jednak przeżywała w średniowieczu. Dziś temperę najczęściej kojarzymy z malowaniem na drewnie, dlatego że wykonywano nią głównie ikony świętych.
Temperą podobnie jak w farbie olejnej można malować w sposób laserunkowy jak i kryjący. Sprawdza się w klasycznych technikach malowania pędzlem po papierze, drewnie, tkaninie czy tynku. Malowanie przebiega w dwóch etapach: podmalówki, a następnie nakładania kolejnych warstw farby, aż do uzyskania oczekiwanych efektów zależnych od wizji i warsztatu twórcy. Farbę można wykonać samemu, co niegdyś było bardzo popularne.
Wyróżnia się wiele technik malowania temperowego, które zależy od rodzaju użytego spoiwa:
- tempera jajowa (jajko + olej + werniks + barwnik)
- tempera gumowa (guma + olej + gliceryna + barwnik <wykorzystywana w przemysłowej produkcji farb>)
- tempera kazeinowa (kazeina w proszku + woda + soda <boraks> + barwnik)
Oczywiście dziś farbę temperową można kupić gotową w sklepie. Samodzielnie tworzą ją tylko pasjonaci. 😉
Cechy
Można rozcieńczać z wodą. Po wyschnięciu staje się wodoodporna. Obrazy wykonane przy użyciu farby temperowej są trwałe i nie ulegają zniszczeniu mimo upływu lat. Możemy malować nią zarówno w sposób kryjący jak i laserunkowy. Świetnie utrzymuje się na różnych podłożach. Konsystencja farby umożliwia malowanie precyzyjnych kresek. W zależności od użytego spoiwa efekt końcowy może być zbliżony do malarstwa olejnego, czasem do akwareli.
Dostępność
Dostępna jest w słoiczkach i tubach.
(+) Plusy
- malowanie kryjące
- malowanie laserunkowe
- malowanie warstwowe
- różnorodność efektu końcowego
- trwałość
- precyzyjna kreska
(-) Minusy
- szybko schnie, co skraca czas pracy nad świeżo nałożoną warstwą
- brak możliwości malowania w innych technikach niż klasyczne, tj. impasto, alla prima czy pouring
- technika wymaga dokładności
GWASZE
ILUSTRACJE, RYSUNKI SKŁADAJĄCE SIĘ Z DUŻEJ LICZBY SZCZEGÓŁÓW ORAZ ŁĄCZENIE TECHNIK, MOŻLIWOŚĆ NANOSZENIA NIESKOŃCZONEJ ILOŚCI POPRAWEK.
Farba do malowania najbardziej popularna była w XVII i XVIII wieku. Stosowana jest do dziś głównie w ilustracjach i w przygotowaniu szkicu pod farbę olejną, akrylową, a nawet akwarelową. Farbę można nakładać na siebie wielokrotnie, co umożliwia malowanie szkicu w sposób odważny i z “rozmachem”.
Stosowana również w technice mokra w mokrym. Szybkoschnąca. Gwasze aktywowane są pod wpływem wody, dlatego możemy nanosić poprawki na każdym etapie malowania obrazu, a nawet po kilku dniach. Polega na dozowaniu odrobiny wody na fragment wymagający poprawki. W trakcie korekty należy szczególnie uważać na pozostałą część obrazka, by nie rozmyć go przypadkowo. Po wyschnięciu można swobodnie łączyć ją z innymi technikami tj. kredka, ołówek, pastele czy farba akrylowa. Po wyschnięciu stają się matowa. Spoiwem gwaszu jest guma arabska.
Cechy
Farba podobna jest do akwareli. Natomiast różnicami między tymi dwoma farbami są:
- kolory – gwasz jest dużo bardziej intensywny i nasycony
- skład – gwasz dodatkowo posiada domieszkę bieli lub kredy
Dostępność
Dostępna jest w słoiczkach i tubach.
(+) Plusy
- precyzyjna kreska
- łączenie technik
- technika mokra w mokrym
(-) Minusy
- kolory po wyschnięciu jaśnieją
FARBY OLEJNE
FARBY OLEJNE NALEŻĄ DO NAJTRWALSZYCH ZE WSZYSTKICH DOSTĘPNYCH NA RYNKU FARB. TECHNIKA MALARSTWA OLEJNEGO JEST JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ PRACOCHŁONNYCH.
Najstarsza technika malarska praktykowana do dziś. Jedna z najbardziej czasochłonnych ze względu na długi czas schnięcia kolorów. Niektóre kolory mogą schnąć nawet kilka dni, dlatego malowanie farbą olejną powinno odbywać się etapami, które umożliwią wyschnięcie poprzednio nałożonych warstw. Farbę olejną nanosimy na zagruntowane odpowiednio płótno.
Cechy
Farba o gęstej konsystencji. Posiada wysoki poziom krycia. Jest całkowicie odporna na światło. Olej lniany znajdujący się w jej składzie umożliwia dodatkowo malowanie o zróżnicowanych efektach, takich jak laserunek, impasto czy przenikanie barw. Obecnie na rynku dostępne są również farby olejne wodorozcieńczalne, nie posiadające w swoim składzie ropopochodnych składników. Mieszanie kolorów najlepiej odbywa się przy użyciu szpachelek malarskich. Można robić to na paletce lub bezpośrednio na płótnie. Nowe warstwy możemy nakładać na obraz nawet po kilku dniach, co zwiększa możliwości retuszu. Posiada szeroki wachlarz kolorystyczny, zawierający oryginalne kolory, tj: siena, ugier, ultramaryna, umbra czy kadmium.
Media malarskie
W celu uzyskania oryginalnych efektów malarskich wykorzystywane są różne media malarskie. Korzystając z nich możemy uzyskać efekty od delikatnych, laserunkowych po technikę impasto (grube warstwy farby). Werniks matowy lub nabłyszczający może dodatkowo wzbogacić obraz. Wśród mediów znajdziemy też takie, których zadaniem jest przyspieszyć proces schnięcia. Obowiązkowym medium jest terpentyna, która służy do rozcieńczania gęstej farby oraz do czyszczenia pędzelków.
Czyszczenie pędzli
Pędzle myjemy w terpentynie. Jeśli tego nie zrobimy i farba wyschnie pędzelki będą do wyrzucenia. Po oczyszczeniu terpentyną warto jest jeszcze powtórzyć czynność myjąc je dokładnie wodą z mydłem.
(+) Plusy
- naturalna kolorystyka
- możliwość długiego mieszania kolorów
- trwała
- odporna na działanie światła
(-) Minusy
- farba jest niezmywalna
- czasochłonna technika
- wymaga użycia specjalnych mediów
INNE
Na rynku dostępne są również takie farby do malowania, które mają swoje konkretne przeznaczenie. Farby do ceramiki i szkła świetnie sprawdzą się w zdobieniu naczyń, tj. kubki, talerze, misy czy szklanki. Powstałe wzory powinny być poddane obróbce termicznej. Wysoka temperatura sprawi, że wzór zostanie trwale utwardzony, a naczynia będą pełnić rolę użytkową. Podobnie jest w przypadku farb do tkanin. Naniesione na ubrania wzory po wyschnięciu również powinny być poddane wysokiej temperaturze celem utwardzenia. Robi się to przy użyciu żelazka. Zabezpieczy to nasze wzory przed uszkodzeniem w trakcie prania ubrań w pralce. Farby do ciała są lekkie, łatwo zmywalne i nietoksyczne. Wykorzystane mogą być zarówno do kreatywnych zabaw w domu i szkole, jak również do malowania artystów występujących podczas różnych imprez artystycznych. Gwarantują bezpieczeństwo i nie uczulają.
Moją faworytką jest farba akrylowa
… i najczęściej jej używam. Głównie dlatego, że jest absolutnie uniwersalna. Mogę stosować ją na każdym rodzaju powierzchni i mam pewność, że trwale się na niej utrzyma. Zdecydowanym plusem pracy przy użyciu farby akrylowej jest jej bezwonność, której nie zamieniłabym na nic innego. Szeroki wybór kolorystyczny i warianty dekoracyjne zdecydowanie pozwalają mi rozszerzyć moje działania twórcze.
— Martyna
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
bardzo ciekawe
Bardzo kreatywne
super
interesujące i pomocne
Bardzo przydatne informacje 😉
Bardzo pomocne ,super
Dużo nowych przydatnych informacji 😊
bardzo ciekawe i twórcze
Super , bardzo interesujące wiadomości
You go girl!
ciekawe i twórcze
Bardzo ciekawy materiał
Bardzo przydatny artykuł 🙂
Nadal niestety nie rozumiem, jaka jest różnica między farbą akrylową a temperą… Mógłby mi ktoś wyjaśnić?
Różnią się od siebie przede wszystkim spoiwem – emulsją, w której zawarte są pigmenty. Spoiwem farby akrylowej jest żywica akrylowa, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za jej trwałość. Akryl możesz nakładać na praktycznie każdy rodzaj powierzchni: szkło, tynk, gips, glina. Tempera natomiast może mieć różne emulsje (spoiwo) w zależności od wybranej techniki. Wyróżnia się przez to m.in. temperę: jajową (najczęściej stosowana, do samodzielnego wykonania w oparciu o żółtko jajka), gumową czy kazeinową. Spoiwo wpływa bezpośrednio na efekt malowania. Temperą możesz malować w sposób kryjący i laserunkowy (jak w olejach). Za to akrylem możesz malować w stylu impasto (gruba warstwa), a temperą nie.
Bardzo fajny artykuł. Czy mogę dowiedzieć się czy każda farba akrylowa nadaje się do malowania kurtki jensowej, czy raczej nusi to być specjalna do tkanian?
Jeśli docelowe przeznaczenie kurtki ma być użytkowe, wtedy tylko i wyłącznie specjalne farby do tkanin. Jeśli to tylko ekspozycja (bez prania) to akrylowa jak najbardziej się sprawdzi. Pozdrawiam, eM. 🙂
Jakiej farby użyć do renowacji figur gipsowych, żeby pokryła poprzednią farbę, bez ścierania jej.? Przy acrylowej przebija ciemniejsza z pod spodu.
Bez ścierania, czyli pozbycia się starej warstwy farby może być ciężko, ponieważ w moim odczuciu akrylowa sprawdziłaby się najlepiej. Próbowałabym zatem do skutku nakładać warstwy akrylowej do czasu, aż nie przykryje starego koloru. Przy którejś z rzędu na pewno osiągniesz oczekiwany efekt. Jednak na pewno będzie to mozolne. Ewentualnie może warto byłoby spróbować z farbą do wnętrz?
A co z farbami olejnymi wodorozcieńczalnymi?
Należałoby dodać, więc czas zaktualizować artykuł. 🙂
Od zawsze chciałam zacząć malować. Jako dziecko bardzo lubiłam to robić. Niestety w dorosłym życiu człowiek jest tak zabiegany, że brakuje czasu na wszystko. Nie jestem specjalistą, dlatego na razie wybrałam prosty obraz, https://kaldekor.pl/obraz-dekoracyjny-feathers-4-jline Uwielbiam przyrodę, dlatego od tego zacznę. A później zobaczymy, mam nadzieję, że malowanie na stałe zagości w moim domu.
Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…