Szlagmetal, inaczej szlagaluminium
Szlagmetal to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą podnieść atrakcyjność swojego obrazu. Pozłacane elementy budzą zainteresowanie wśród odbiorców i wyróżniają obraz na tle innych. Dodatkowo jest to niezwykle cenne doświadczenie dla artysty. Wzbogaca warsztat i umożliwia projektowanie unikatowych kolekcji.
Poza zdobieniem obrazów na płótnie szlagmetal świetnie sprawdza się w zdobieniu przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Przy jego użyciu możesz ozdobić np. doniczkę na kwiatka, która jednocześnie odświeży dotychczasowy wystrój. Pozłacane lub posrebrzane butelki np. po winie również mogą stanowić oryginalną dekorację.
Szlagmetal jednak nie należy do najłatwiejszych narzędzi. Ta technika złocenia wymaga przede wszystkim wiedzy i precyzji. Stosując ją należycie osiągniesz najlepsze efekty. Tym samym zapraszam cię do krótkiego artykułu, który zawiera szczegółową instrukcję jak naklejać szlagmetal krok po korku. Ale najpierw:
Co to jest szlagmetal?
Szlagmetal to delikatne płatki w kolorze złota, aluminium lub miedzi. Najczęściej dostępny w formie książeczki składającej się z kilku, kilkunastu, a czasem nawet z kilkudziesięciu sztuk. Każda z nich oddzielona jest od siebie papierem (coś pomiędzy kalką, a folią), dzięki któremu są bezpiecznie od siebie odseparowane. Płatek szlagmetalu jest bardzo cienki i kruchy (szybko ulega zniszczeniu), dlatego należy postępować z nim bardzo ostrożnie.

Dostępne są również w mixsie kolorów, kruszone, zapakowane w plastikowe słoiki lub euro-zawieszki. Zwiększa to możliwości dekoracyjnego zdobienia w kilku kolorach.

Szlagmetal z prawdziwego złota
Jest dostępny. Wygląda identycznie: dostępny jest w postaci delikatnych płatków. Różni go cena i fakt, że wykonany jest z czystego złota – najczęściej dostępne jest 24 – karatowe.
Zastosowanie
Technika decoupage, malarstwo i inne sztuki użytkowe. Szlagmetal świetnie utrzymuje się na różnych powierzchniach: szkło, drewno, płótno, metal, ceramika i inne.
Jak naklejać szlagmetal?
1/ Całą powierzchnię, którą chcesz zdobić szlagmetalem posmaruj klejem do złoceń (mixtion akrylowy) i pozostaw do wyschnięcia na tyle, by klej stracił mlecznobiały kolor, ale wciąż pozostawał lepki. Opuszkiem palca możesz sprawdzać co jakiś czas lepkość, wystarczy ok 5-10 minut. Do smarowania najlepiej wykorzystaj pędzel jednorazowy, ponieważ pozostałości po kleju na włosiu nie da się później skutecznie usunąć.

2 / W zależności od wielkości powierzchni zdobienia przygotuj płatki. Możesz ciąć je nożyczkami, ale tylko przez papier, w który zostały fabrycznie zabezpieczone. W przeciwnym razie płatek ulegnie zniszczeniu.
3 / Następnie przenieś szlagmetal ostrożnie na wybraną partię obrazu tak, by go nie rozerwać. Do nakładania warto wykorzystać specjalne rękawiczki ochronne – bawełniane. Zapobiegają powstawaniu tłustych plam oraz przyklejaniu się szlagmetalu do dłoni, co niestety jest bardzo uciążliwe.

4 / Płatki warto nakładać tak, by zachodziły na siebie, aż do wypełnienia całkowitej powierzchni. Suchym pędzlem o miękkim włosiu możesz delikatnie docisnąć.
5 / Ponownie przy użyciu pędzla usuń nadmiar szlagmetalu omiatając go delikatnie, wygładzając zarazem cała powierzchnię. Pamiętaj, że twarde włosie może spowodować zarysowania!
6 / Z czasem szlagmetal pod wpływem światła zacznie się utleniać, co wpłynie na kolor i trwałość zdobienia. Żeby zabezpieczyć dzieło przed tym procesem należy zastosować odpowiedni werniks do złoceń. Na rynku dostępne są różne wersje m.in. błyszczące czy pozostawiające satynową powłokę.

Najczęściej popełniane błędy
Na podstawie moich obserwacji i doświadczeń chciałabym wyróżnić 2 najczęściej popełniane błędy:
Po pierwsze: zbyt wczesne nakładanie szlagmetalu na klej.
Mixtion akrylowy w technice nakładania złoceń stosuje się inaczej niż zwykły klej. Bardzo ważne jest, by przed nałożeniem płatka klej był prawie suchy, acz lepki. Nie może posiadać pierwotnego mlecznego koloru. Zbyt wczesne nałożenie wiąże się z tym, że klej nie ma możliwości swobodnego schnięcia, a pozbywanie się nadmiaru szlagmetalu przy użyciu pędzla może zakończyć się jego rolowaniem i uszkodzeniem.
Po drugie: zbyt mocne i niedelikatne chwytanie za płatek.
W połączeniu z gołą ręką kończy się fatalnie. Szlagmetal rwie się, kruszy i często przykleja do dłoni do tego stopnia, że później ciężko jest się go pozbyć. Jeśli nie masz rękawiczek bawełnianych, za pomocą których z łatwością możesz obchodzić się ze szlagmetalem pamiętaj, żeby płatki przenosić ze szczególną ostrożnością, starając się minimalizować bezpośredni kontakt z dłonią.
Podsumowując
Pomimo, że nakładanie szlagmetalu jest procesem czasochłonnym efekt końcowy zupełnie rekompensuje wszelkie niedogodności.
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
Dzień dobry , mam pytanie odnośnie werniksu jaki użyć na zakończenie obrazu , jest to portret akrylowy z elementami szlagmetalu . Użyć werniksu do pozłocen na cały obraz ? Pozdrawiam serdecznie
Możesz użyć specjalny do złoceń, ale świetnie sprawdzi się też tradycyjny. Osobiście korzystam z werniksu w sprayu również to tych obrazów z elementami szlagmetalu i zdaje to egzamin na lata.
Dzień dobry, może Pani podać jaki dokładnie jest to werniks?
Świetnie sprawdzi się Winsor & Newton w sprayu np. błyszczący, matowy (zależy od tego jaki końcowy efekt chcesz uzyskać) oraz Maimeri w sprayu z wybranym efektem końcowym.
Witam serdecznie. Czy można malować po naklejonym szlagmetalu farbami akrylowymi, olejnymi?
Pewnie, że można! 😉 Farba przywiera do szlagmetalu, nie odpryskuje i bez problemu da się nią malować ALE wynik tego eksperymentu to już kwestia gustu. Testowałam farbę akrylową i efekt końcowy ostatecznie mi się nie podobał. Natomiast na jednym z obrazów wykorzystałam biały długopis. Rysowałam nim po naklejonym szlagmetalu i ten efekt z kolei zdecydowanie do mnie przemówił.
Witam – chciałabym położyć szlagmetal na ścianie, ale uprzednio chcę ją pomalować farbą akrylową. (chcę osiągnąć efekt gwiazd na niebie). Czy ma to sens? Chodzi mi o to, czy można szlagmetal nakleić na farbę akrylową?
Szlagmetal można bez trudu naklejać na warstwę farby akrylowej, natomiast zastanawiam się, czy w tej sytuacji nie prościej byłoby namalować gwiazdy farbą akrylową w kolorze złota? Są też takie farby, które “świecą w nocy” dając delikatną miętową poświatę po całodziennym naświetlaniu. W tym wypadku traci się co prawda efekt złota, za to zyskuje efekt świecenia :-). Tutaj więcej na temat farby luminescencyjnej.
Planuje ozdabiać beton szlagmetalem. Jakieś dodatkowe wskazówki?
Dzień dobry,
mam takie pytanie, chcę zastosować szlagmetal tylko na małej części obrazu (reszta akryl) – zastanawiam się, czy zabezpieczenie złocenia powinnam zrobić tylko na nim czy lepiej zabezpieczyć cały obraz?
Byłabym wdzięczna za pomoc! 🙂
Jeśli fragment szlagmetalu jest niewielki cały obraz możesz wykończyć uniwersalnym werniksem do malarstwa akrylowego, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by dany sam fragment zabezpieczyć specjalnym werniksem do złoceń. Nie ma sensu jednak stosowania werniksu do złoceń na cały obraz w sytuacji, gdy szlagmetal stanowi niewielką jego część.
Czy można nakładać szlagmetal na wyschnięty obraz olejny?
Szlagmetalu nie należy naklejać wyłącznie na tłuste powierzchnie – każda inna powinna bez problemu poddać się zdobieniu.