Jak malować oczy? 5 kroków

Poziom: łatwy.

Malując oko warto zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły. Nie obejdzie się bez anatomicznej znajomości jego budowy. W przeciwnym wypadku nie będzie wyglądało realistycznie. Przed rozpoczęciem malowania przyjrzy się fotografii lub, jeśli jesteś szczęściarzem i masz okazję malować oko z natury, wpatruj się chwilę dokładnie w oko modela. Zwróć uwagę na chociażby rzęsy. Zauważ, że wyrastają w obu kierunkach (w lewo i prawo), a nie tylko w kierunku zakończenia brwi, zalotnie i równo. W trakcie malowania koniecznie należy uwzględnić spojówkę i powieki, które często bywają pomijane. Powieka górna ukryta jest za bujnymi rzęsami, a dolna charakteryzuje się delikatną wypukłością. Oko bez namalowanych wyraźnie powiek i spojówki całkowicie traci swój realizm.

Przypatrując się brwiom zauważ też, że włoski wyrastają w różnych kierunkach (góra, dół), dokładnie tak samo jak dzieje się to w przypadku rzęs. Mniej więcej w połowie łączą się i tworzą wyraźną, gęstą linię brwi nadającą zarazem im kształt. Żeby brew wyglądała realistycznie warto jest domalować kilka drobnych, pojedynczych, jakby „urwanych” włosków naokoło niej. Brwi i rzęsy warto malować w dwóch etapach: najpierw delikatnie przy użyciu koloru brązowego namaluj wszystkie włoski, a następnie przy użyciu czarnego koloru podkreśl co 2, lub co 3 włosek.

W malowaniu oka bardzo ważną rolę odgrywają kolory. Przyjrzy się białku. To nie tylko czysta biel. Pojawiają się też refleksy koloru różowego, natomiast tuż przy krawędziach powiek dodatkowo czerwień. Białko pozbawione delikatnego zaróżowienia w kącikach staje się całkowicie płaskie. Należałoby uwzględnić również naczynka, tzw. „pajączki”, które łatwo namalować cienkim pędzelkiem z użyciem farby jasnoróżowej.

No i najważniejsza kwestia – tęczówka. Malując ją jednym kolorem nie uzyskasz przestrzeni. Dlatego niezależnie od tego jaki kolor oczu chcesz mieć na swoim obrazie wybieraj minimum 3. W praktyce oznacza to, że jeżeli chcesz by twoja postać była niebieskooka łącz kolory takie jak: błękit, granat i szarość lub zieleń. Analogicznie, jeśli zdecydujesz się na kolor zielony wykorzystaj ciemny zielony, jasny zielony i może odrobinę żółtego. I kolejno w przypadku oka brązowego: brąz, beż i blady odcień pomarańczowego. Dodatkowo niezbędnymi kolorami w każdym z wariantów będzie czarny i biały. Kolory możesz dobierać według indywidualnej koncepcji. Możesz też używać ich więcej niż 3. Malując źrenicę i tęczówkę absolutną koniecznością jest zaznaczenie w nich tzw. bliku, czyli odbijającego się światła.

Podsumowując, malując oko pamiętaj o:

 1. Białko – kolor biały z odrobiną bladego różu, czerwień w kącikach i przy krawędziach powieki.
 2. Spojówka – poza różem powinna pojawić się czerwień; naczynka.
 3. Górna powieka – wyraźny łuk i delikatny cień.
 4. Dolna powieka – niewielka krawędź.
 5. Źrenica i tęczówka – min. 3 kolory tęczówki, czarna obwódka i biały blik.
 6. Rzęsy – różne kierunki, brązowe i czarne naprzemiennie.
 7. Brwi – różne kierunki włosków zbiegające się w połowie tworząc wyraźną linię brwi.
 8. Krótkie, „urwane” i pojedyncze włoski naokoło brwi.

Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!

Moja postać jest niebieskooka, dlatego kolory, których będziesz potrzebować to: biały, czarny, ciemny brązowy, cielisty (jasny brąz), różowy jasny, czerwony oraz kolory tęczówki: niebieski jasny i ciemny, zielony.

Przygotuj stanowisko do malowania.

Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.

Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!

Niezbędne narzędzia:

 1. Blog A3 180 g/m2 lub podobrazie (zagruntowane, dowolny format).
 2. Farby akrylowe – w/w kolory i pojemnik na wodę.
 3. Pędzle – różne rodzaje (okrągłe lub płaskie), w tym na pewno super cienki, średni i duży.

KROK 1. Wykonaj szkic.

W tym kroku namaluj szkic przy użyciu koloru zbliżonego do koloru skóry, czyli beżowego lub jasnobrązowego. Uwzględnij szczegóły wspomniane wyżej. Zaczynając od kształtu oka przypominającego łezkę zaznacz: obie powieki (górną i dolną), spojówkę, tęczówkę, źrenicę oraz wstępny łuk brwi. Rzęsy namalujesz na samym końcu. W tym kroku możesz też namalować skórę wokół oka. Wykorzystaj do tego beżowe kolory z dodatkiem bladego różu.

KROK 2. Namaluj białko oka i spojówkę.

Kolorem ciemnym brązowym zaznacz wstępną krawędź oka. W miejscu białka pozostałości po szkicu zamaluj kolorem białym dodając odrobinę różu przy krawędziach powieki. Spojówka to kolory: różowy, czerwony i odrobina brązu po to, by zaznaczyć głębię. Żeby oko wyglądało realistycznie na koniec, przy użyciu koloru blado różowego i bardzo cienkiego pędzla, namaluj kilka nitek (naczynka) tuż przy spojówce.

KROK 3. Namaluj tęczówkę.

Do namalowania niebieskiego oka wybrałam 3 kolory: niebieski ciemny i jasny oraz zielony, żeby nieco przełamać błękity. Najpierw kolorem dominującym zamaluj nierówno całą powierzchnię tęczówki. Następnie wykorzystując naprzemiennie wybrane kolory kreskuj kolorami (nie maluj plamami), aż wypełni się cała przestrzeń. Im cieńsze kreski uda ci się stawiać tym lepiej. Kreskowanie lub malowanie szlaczkiem spowoduje, że kolory będą ciekawie się przenikać, a powstała struktura najbardziej będzie przypominała naturalną tęczówkę oka. Po nałożeniu kolorów kreskuj kolorem białym łącząc ze sobą cienkie nitki w pajęczynę. Kolorem czarnym zaznacz brzeg tęczówki i wypełnij źrenicę. Przy użyciu koloru białego na koniec (kiedy farba już wyschnie) namaluj blik w kształcie „okienka”. W przeciwnym wypadku jeśli farba nie będzie całkowicie sucha, biel może się zabrudzić i efekt bliku ci nie wyjdzie.

KROK 4. Namaluj rzęsy.

Wykorzystaj do tego kolor brązowy i średniej wielkości pędzelek. Stawiaj rzadko pojedyncze włoski na górnej powiece w różnych kierunkach. Analogicznie namaluj je na dolnej powiece, pamiętając że powinny być o połowę krótsze. Następnie korzystając już z koloru czerni podkreśl co 2 lub 3 pojedyncze włoski wyraźnie, by wyróżniły się na tle brązowych. Tym sposobem uzyskasz efekt przestrzeni.

KROK 5. Namaluj brwi.

Do włosków na brwiach podejdź tak samo jak do rzęs: najpierw namaluj je kolorem brązowym, a następnie wybiórczo namaluj na czarno. Stawiaj je w różnych kierunkach pamiętając, by górne i dolne spotkały się mniej więcej w połowie i wspólnie utworzyły linię brwi. Dodatkowo pod dolnym łukiem namaluj kilka pojedynczych, jakby „urwanych” włosków. Sprawią, że brwi będą wyglądały bardziej realistycznie. W bliku również możesz namalować kilka odbijających się rzęs.

I to byłoby na tyle! Wskazówki oferowane w tutorialu są absolutnie uniwersalne z przeznaczeniem zarówno dla malarstwa jak i rysunku. To wykaz elementów i etapów niezbędnych do realistycznego przedstawienia oka. Stanowią rdzeń, punkt wyjścia, który możesz dowolnie modyfikować w zależności od tego czy chcesz namalować oko kobiety, mężczyzny, dziecka czy starca.


… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.

error0