Zajęcia twórcze wzbogacają codzienność i kształtują charakter. Regularne malowanie obrazów stymuluje twórczo umysł i rozwija warsztat artystyczny. Podobnie jak czytanie książek, malowanie obrazów pozwala puścić wodze fantazji, oferując w zamian nieskończoną radość i satysfakcję z tworzenia.
Podejmujących się działań kreatywnych wielu z nas koncentruje się głównie na efekcie końcowym, zamiast na samym procesie. Już na początkowym etapie głowę zaprzątają myśl: jaki będzie wyglądało dzieło i czy będzie się podobać. Takie myślenie ma dwie pułapki:
1. Zupełnie przestajesz skupiać się na samym procesie twórczym
2. Narzucasz presję i rodzisz oczekiwania wobec siebie, które w konsekwencji tylko cię blokują
Malowanie obrazów to proces, który oddziałuje na twórcę przez cały czas trwania. Wpływa na samopoczucie i nastrój. Uczy obserwacji i umiejętności analizy otaczającego nas świata. Dlatego warto zagłębić się w temat nieco bardziej, a przez to poświęcić się samemu procesowi twórczemu.
Sztuka posiada różne oblicza, w tym także terapeutyczne, które koi duszę i zachęca do ekspresji nagromadzonych uczuć i emocji
Świadomość tego oddziaływania to swoista motywacja do samorozwoju. Dzięki tej wiedzy malowanie obrazów stanie się narzędziem do tego, by każdego dnia stawać się coraz lepszą wersją samego siebie i by móc doświadczać więcej.
Czytaj książki i rozwijaj wyobraźnię!
Od lat jak mantrę powtarza się, że warto czytać książki. Ba, nawet więcej niż warto – powinno się to robić regularnie. Książki pomagają nam doskonalić się na wielu płaszczyznach. Nie tylko zdobywamy dzięki nim wiedzę merytoryczną, ale również poprawiamy koncentrację i pamięć. Kształtujemy warsztat językowy i wzbogacamy słownictwo stając się zarazem lepszym mówcą.
Najważniejszą korzyścią płynącą z czytania, na której chciałabym się skupić w tym artykule jest to, w jaki sposób działa na wyobraźnię. Już od najmłodszych lat zachęca się nas do czytania. Barwne opowieści, krótkie opowiadania i nowele pozwalają wizualizować w głowie wszystko to, co autor przelał słowami na papier. Pobudza to wyobraźnię i kreatywność czytelnika bez żadnych ograniczeń. To niesamowity trening dla naszego umysłu, który pozwala puścić wodze fantazji. Jedna i ta sama książka, każdorazowo będzie wizualizowana inaczej przez różnych czytelników. Tworzymy w głowie autorskie i niepowtarzalne obrazy, oparte wyłącznie na indywidualnej wizji.
Malowanie obrazów i czytanie książek – co mają wspólnego?
Wspólnym rdzeniem malowania i czytania jest to, w jaki sposób oba zajęcia oddziałują na wyobraźnię. Już na początkowych etapach edukacji doświadczamy zajęć plastycznych, potem kolejno zaczytujemy się w lekturach szkolnych. Malowanie i czytanie przenosi nas w nieznany dotąd świat wyobraźni. Taki świat może nas do reszty pochłonąć i wciąż na nowo inspirować. Ten wyjątkowy duet stanowi solidne podłoże do kreowania własnej rzeczywistości.
Zachęca się nas do “niewyrastania” z książek, a tym artykułem chciałabym zachęcić ciebie do “niewyrastania” z malowania 🙂
Nieważne ile masz lat, ważne byś w natłoku spraw codziennych znalazł choć jeden wieczór dla siebie, by popracować kreatywnie ze swoją wyobraźnią. Namaluj coś. Cokolwiek. Potraktuj to jako ćwiczenie. Pozwól twojej wyobraźni nieustannie się rozwijać, bo od niej w dużej mierze zależy to, jak wygląda twoje otoczenie tu i teraz.
10 powodów dlaczego malowanie obrazów jest fajne
Możesz pięknie mówić, dużo wiedzieć, ale pozbawiony wyobraźni nie wykorzystasz swojego potencjału w pełni
1. Pobudza kreatywność.
Kreatywność często pozostaje w trybie uśpienia. Aktywowana odpowiednim impulsem pozwala dostrzec szanse w otoczeniu, odkrywać nowe ścieżki i znaleźć kreatywne rozwiązania bieżących problemów. Wysoko rozwinięta w znacznym stopniu podnosi komfort naszego życia. Malowanie obrazów to impuls, który pobudzi twoją kreatywność w pełni.
2. Rozwija wyobraźnię.
Rozwijamy ją dzięki technikom wizualizacji. Przy jej użyciu budujemy swoją rzeczywistość. Dlatego tak ważne jest, byś wciąż ją rozwijał. Nieprzerwanie. Czytaj, maluj i słuchaj muzyki. Inspiruj się otaczającym światem i poszerzaj horyzonty. Malowanie obrazów pozwoli ci widzieć więcej i czuć bardziej.
3. Rozwija inteligencję.
Tworzenie sztuki to poszukiwanie nowych i nieszablonowych rozwiązań dla przekazywania treści. Twórcy zazwyczaj posługują się metaforą, która w kreatywny i często zaskakujący sposób obrazuje słowa. Malowanie obrazów to narzędzie, które w indywidualny sposób przedstawia perspektywę twórcy.
4. Przełącza na odmienny tryb myślenia.
Sztuka uczy nas odmiennego trybu myślenia, jakim jest myślenie wizualne. Malowanie obrazów to ciągłe poszukiwanie możliwości prowadzenia dialogu za pomocą obrazu.
5. Uaktywnia podświadomość.
Malowanie ekspresyjne sprawia, że twórca nie korzysta w tym czasie z poziomu werbalnego (świadomego), ale uruchamia podświadomość, w której zarejestrowanych jest wiele impulsów. Dociera do swoich emocji i uczuć, o których wcześniej mógł nawet nie myśleć. Malowanie obrazów pozwala ujawnić “wiedzę ukrytą” twórcy, która może okazać się przydatna.
6. Poprawia koncentrację.
Malowanie obrazów to czynność, która wymaga skupienia podczas jej wykonywania w określonym czasie. To świetne ćwiczenia na koncentrację, która przydaje się w wielu życiowych sytuacjach.
7. Przełamuje wewnętrzne bariery.
Sztuka, na przestrzeni lat, zbudowała wokół siebie solidną barierę wejścia. Dziś stała się dziedziną otwartą, która zachęca każdego do działań twórczych pozbawionych granic i oceny. To z kolei spowodowało, że osoby które podjęły się tego zajęcia po raz pierwszy przekonują się, że są w stanie zdobywać wcześniej nieosiągalne. Malowanie obrazów wpływa na samopoczucie i wzrost pewności siebie. Przełamanie takiej bariery myślowej pozwala spojrzeć z innej perspektywy na wiele aspektów życia.
8. 3 x “U”: uduchawia, uszlachetnia, uwrażliwia.
Tworzenie sztuki jest okazją do zatrzymania się i skupienia wyłącznie na sobie. Dzięki temu odkrywamy swoją prawdziwą naturę i poznajemy naszą wrażliwość. Malowanie obrazów to proces twórczy, który zachęca do refleksji, wzbogacając tym samym naszego ducha.
9. Spełnia funkcję terapeutyczną.
Malowanie obrazów to również dobro dla ciała. Sam proces pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Stanowi ujście dla naszych emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.
10. Dostarcza rozrywkę.
Malowanie obrazów pełni również funkcję rozrywkową. Jest zajęciem dostarczającym przyjemność i radość z tworzenia. Popularne stały się dlatego spotkania malarskie o charakterze imprezowym. Dzięki tym spotkaniom, twórcy uczestniczą w dobrej zabawie, przy jednoczesnym rozwijaniu swojej kreatywności.
Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na swój pierwszy obraz zapraszam cię do tutoriali, które w jasny i czytelny sposób pokazują jak malować krok po kroku:
Podsumowanie
Korzyści wynikających z malowania jak widzisz jest wiele. Każda z nich kształtuje twój charakter i osobowość w różnym stopniu oraz na wielu płaszczyznach. Malowanie obrazów pozwoli ci nieustannie się rozwijać, wynosząc cię na wyżyny twoich możliwości. Talent nie ma tu nic do rzeczy. Jest to pewnego rodzaju wrodzona predyspozycja, która może jedynie wspomóc twórcę w jego kreatywnych działaniach. Niezależnie czy go posiadasz czy nie, malowanie zawsze będzie rozwijało twój umysł, ciało i ducha.
— Martyna
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
Jak malować ombre? Obraz: Pióro, 5 kroków
Bardzo dobry artykuł. Ja zaczęłam malować i jest to cudowne uczucie. Malowanie bez żadnych oczekiwań i nastawienia na efekt. Zaczęłam od ołówka i kredek akwarelowych oraz wodnego pędzla. Moja odskocznia od codziennych obowiązków.
Pozdrawiam
http://www.dziewczynazlesniczowki.pl
Zgadzam się! Najlepsze malowanie to te pozbawione presji, którą twórca potrafi sobie czasem narzucić. 😉
Też zacząłem malować bo jest to fajna odskocznia od dni codziennych gdy możesz skupić się na sobie i swojej wyobraźni 🙂 Polecam te markery, z których korzystam bo dają radę 🙂
https://allegro.pl/oferta/markery-pisaki-flamastry-do-ceramiki-szkla-tkaniny-9727518067
Służysz społeczności blogowej, pięknie przy tym składasz frazy. przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂
Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.
Po kilku latach udało mi się namalować kilka obrazów, których nie muszę się wstydzić chociaż wiem ,że Matejko że mnie nie będzie.Wpadlam w nałóg malowania
Gratulacje! 👏 Mam podobnie – łącze się w nałogu. 😉