Tutorial poziom: łatwy.
Prędzej czy później każdy z malarzy, niezależnie od stażu i ulubionej tematyki, staje przed pytaniem jak namalować oko? A przede wszystkim jak namalować je w sposób realistyczny? Ludzkie oko od dawien dawna stanowi ciekawe wyzwanie malarskie, którego warto się podjąć. A moim zadaniem będzie asekurować cię w tym doświadczeniu – tak więc zapraszam na krótki i praktyczny tutorial!
Zacznij od podstaw
I nie mam tu zupełnie na myśli szkicu (choć będzie to twój pierwszy z pięciu kroków), lecz poznanie anatomiczne budowy oka. Przed malowaniem sięgnij do książek i poznaj jego szczegółową konstrukcję. Zaopatrz się również w fotografię, która w czytelny sposób zaprezentuje detale, ponieważ to właśnie najdrobniejsze szczegóły będą odpowiedzialne za poziom realizmu obrazu. Świetnie sprawdzi się też obserwacja oka z natury. Do tego celu posłuży model lub wpatrywanie się prosto w swoje oko w lustrze. Na obserwację poświęć trochę czasu.
- Białko – kolor biały z odrobiną bladego różu, czerwień w kącikach i przy krawędziach powieki.
- Spojówka – poza różem powinna pojawić się czerwień; naczynka.
- Górna powieka – wyraźny łuk i delikatny cień.
- Dolna powieka – niewielka krawędź.
- Źrenica i tęczówka – min. 3 kolory tęczówki, czarna obwódka i biały blik.
- Rzęsy – różne kierunki, brązowe i czarne naprzemiennie.
- Brwi – różne kierunki włosków zbiegające się w połowie tworząc wyraźną linię brwi.
- Krótkie, “urwane” i pojedyncze włoski naokoło brwi.
Na co warto zwrócić uwagę?
Zastanawiając się nad tym jak namalować oko warto wziąć pod uwagę również całe jego otoczenie.
Przyjrzy się rzęsom. Nie wyrastają w jednym kierunku, ale nierównomiernie w wielu. Może się zdarzyć, że niektóre skierowane są całkowicie do góry, inne do dołu.
Uwzględnij spojówkę i powieki – niestety często bywają pomijane. Powieka górna ukryta jest za bujnymi rzęsami, a dolna charakteryzuje się delikatną wypukłością. Żeby namalować oko w sposób realistyczny należy wyraźnie zaznaczyć te elementy.
I jeszcze brwi. Zauważ też, że włoski podobnie jak w przypadku rzęs wyrastają w różnych kierunkach. Mniej więcej w połowie łączą się i tworzą wyraźną, gęstą linię brwi, nadającą zarazem im kształt. Żeby brew wyglądała realistycznie warto jest namalować kilka drobnych, pojedynczych, jakby “urwanych” włosków naokoło niej.
Kolory
Kolory, których użyjesz do namalowania oka będą odgrywać ważną rolę. Znowu poświęć czas na obserwację i dokładnie przyjrzy się białku. To nie tylko czysta biel. Pojawiają się też refleksy koloru różowego, natomiast tuż przy krawędziach powiek dodatkowo dostrzeżesz czerwień. Białko pozbawione delikatnego zaróżowienia w kącikach staje się całkowicie płaskie. Należałoby uwzględnić również naczynka, tzw. “pajączki”, które łatwo namalować cienkim pędzelkiem przy użyciu farby jasnoróżowej.
No i najważniejsza kwestia – tęczówka. W samej tęczówce oka możesz dostrzec wiele kolorów, dlatego zamiast jednego wykorzystaj min. 3 kolory do jej namalowania. To gwarantuje zachowanie przestrzeni i głębi oka. Łącz kolory wspierające dominujący. Jeżeli chcesz, by twoja postać była niebieskooka łącz kolory takie jak: błękit, granat, szarość lub zieleń. Analogicznie, jeśli postać jest zielonooka łącz zielony z jasny zielony i może żółtym. W przypadku oka brązowego łącz: brąz, beż i blady odcień pomarańczowego. Kolory możesz dobierać według indywidualnej koncepcji. Możesz też używać ich więcej niż 3. Po skończonym malowaniu źrenicy i tęczówki pamiętaj o jest zaznaczeniu tzw. bliku, czyli odbijającego się światła.
Oto przepis jak malować oko w 5 krokach
Przygotuj kolory farby akrylowej: biały, czarny, ciemny brązowy, cielisty (jasny brąz), różowy jasny, czerwony.
Kolory tęczówki: niebieski jasny i ciemny, zielony.
Przygotuj stanowisko do malowania.
Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.
Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!
Niezbędne narzędzia:
- Blog A3 180 g/m2 lub podobrazie (zagruntowane, dowolny format).
- Farby akrylowe – w/w kolory i pojemnik na wodę.
- Pędzle – różne rodzaje (okrągłe lub płaskie), w tym na pewno super cienki, średni i duży.
KROK 1. Wykonaj szkic.
Dobrym sposobem na udany obraz jest prawidłowe wykonanie szkicu. Szkic pomoże ci wstępnie namalować oko i wszystkie jego składowe. Dodatkowo jest to etap, w którym planuje się kompozycję. Przy użyciu koloru zbliżonego do koloru skóry (beżowego lub jasnobrązowego) i średniej wielkości pędzelka dynamicznie namaluj oko i jego otoczenie. Kształtem wyjściowym niech będzie łezka, a następnie kolejno zaznacz: powieki (górną i dolną), spojówkę, tęczówkę, źrenicę oraz wstępny łuk brwi. Rzęsy namalujesz na samym końcu. W tym kroku możesz też namalować skórę wokół oka. Kolor skóry to beż z domieszką bladego różu.
KROK 2. Namaluj białko oka i spojówkę.
Czas na kontur. Wykorzystaj do tego cienki pędzel i ciemny odcień brązowego. Poprowadź go wzdłuż krawędzi oka. Kolorem białym przykryj pozostałości szkicu w miejscu białka. Dodaj odrobinę różu przy spojówkach. Żeby wzmocnić efekt trójwymiarowości możesz namalować oko korzystając z mocnego ściemnienia w jego kącikach. Tutaj świetnie sprawdzi się mieszanka koloru brązowego z czerwonym.
Żeby oko wyglądało realistycznie na koniec, przy użyciu koloru blado różowego i bardzo cienkiego pędzla, namaluj kilka nitek (naczynka) tuż przy samej spojówce.
W trakcie malowania pamiętaj o odkładaniu brudnych pędzli do kubeczka z wodą, ponieważ te z zaschniętą na włosiu farbą będzie później trudno domyć. Więcej na temat mycia i pielęgnacji pędzli znajdziesz tutaj.
KROK 3. Namaluj tęczówkę.
Wybrałam 3 kolory: niebieski ciemny, jasny oraz zielony, który złamie błękity. Najpierw kolorem dominującym zamaluj nierówno całą powierzchnię tęczówki. Następnie wykorzystując naprzemiennie wybrane kolory kreskuj kolorami (nie maluj plamami), aż wypełni się cała przestrzeń. Im cieńsze kreski uda ci się stawiać tym lepiej. Świetnie sprawdzi pędzel w rozmiarze 1 lub 0,5. Kreskowanie lub malowanie szlaczkiem spowoduje, że kolory będą ciekawie się przenikać, a powstała struktura najbardziej będzie przypominała naturalną tęczówkę oka. Po nałożeniu kolorów kreskuj kolorem białym łącząc ze sobą cienkie nitki w pajęczynę. Kolorem czarnym zaznacz brzeg tęczówki i wypełnij źrenicę.
Przy użyciu koloru białego na koniec (kiedy farba już wyschnie) namaluj blik w kształcie “okienka”. W przeciwnym wypadku jeśli farba nie będzie całkowicie sucha, biel może się zabrudzić i efekt bliku ci nie wyjdzie.
KROK 4. Namaluj rzęsy.
By namalować oko otoczone pięknymi, gęstymi rzęsami maluj je dwuetapowo. W pierwszym etapie wykorzystaj kolor brązowy i średniej wielkości pędzelek. Stawiaj rzadko pojedyncze włoski na górnej powiece w różnych kierunkach. Analogicznie namaluj je na dolnej powiece, pamiętając że powinny być o połowę krótsze.
Drugi etap to kolor czarny i średniej wielkości pędzelek. Podkreślaj co 2 lub 3 pojedyncze włoski wyraźnie, by wyróżniły się na tle brązowych. Tym sposobem uzyskasz efekt przestrzeni.
KROK 5. Namaluj brwi.
Do włosków na brwiach podejdź tak samo jak do rzęs: najpierw namaluj je kolorem brązowym, a następnie wybiórczo podkreśl kilka włosków na czarno. Stawiaj je w różnych kierunkach pamiętając, by górne i dolne spotkały się mniej więcej w połowie i wspólnie utworzyły linię brwi. To pozwoli ci namalować oko i jego otoczenie w bardzo realistyczny sposób. Dodatkowo pod dolnym łukiem namaluj kilka pojedynczych, jakby “urwanych” włosków. W bliku również możesz namalować kilka odbijających się rzęs.
Podsumowanie
Przed rozpoczęciem malowania poświęć czas na obserwację. Sięgnij do książki i poznaj budowę anatomiczną oka. Nie maluj oka z pamięci tylko podeprzyj się fotografią lub malowaniem z natury (model lub lustro). Po dogłębnym poznaniu przystąp do malowania uwzględniając wszystkie jego składowe: źrenice, tęczówkę, spojówkę, powieki, brwi i rzęsy. Pamiętaj, że tęczówka skupia wiele kolorów.
Wskazówki oferowane w tutorialu są absolutnie uniwersalne z przeznaczeniem zarówno dla malarstwa jak i rysunku. To wykaz elementów i etapów niezbędnych do realistycznego przedstawienia oka. Stanowią rdzeń, punkt wyjścia, który możesz dowolnie modyfikować w zależności od tego czy chcesz namalować oko kobiety, mężczyzny, dziecka czy starca.
Poniżej video, które stanowi solidne wsparcie dla artykułu.
Powodzenia! 🙂
— Martyna
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
Dlaczego warto malować? 10 powodów
Super nie mogę się doczekać aż wypróbuje 😍😁
Dobrej zabawy! 🙂
Dzięki. Ruszam jutro z oczami i ustami odrestaurowanej figury Matki Boskiej Niepokalanej. Po obejrzeniu i analizowaniu wskazówek poczułem się znaczne pewniej . Jestem przekonany że nie popełnię “kiczu” a wręcz koksa. Pozdrawiam Serdecznie i Życzę Dobrego Zdrowia. O efektach dam znać. Roman Kociak z Łowicza
Cieszę się i życzę przyjemnego malowania! Na efekty czekam niecierpliwie! 🙂 Również pozdrawiam.
Nie wiem czy wiesz ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek na topowe frazy 🙂