Poziom: trudny.
Wodę malować można na kilka sposobów, dokładnie tak samo jak dzieje się to w przypadku malowania śniegu. Im bardziej realistyczną strukturę wody chcesz uzyskać tym więcej czasu powinieneś poświęcić na malowaniu szczegółów. Liczy się wtedy najdrobniejszy detal: światło, cień, fala. Niezależnie od sposobu jaki wybierzesz istnieje kilka ogólnych zasad, które warto wziąć pod uwagę:
1/ Woda to mieszanina wielu kolorów.
Jeśli będziesz miał szansę malowania wody z natury szybko dostrzeżesz, że kolory wody to nie tylko błękity. Odnajdziesz tam dodatkowo odcienie zieleni oraz turkusu w rozmaitych tonacjach. Dlatego warto miksować ze sobą różne kolory. Zdaj się na swoją intuicję i łącz je wedle uznania.
2/ Światło i cień.
Bardzo ważną rolę odgrywa światło odbijające się w tafli wody. Biały kolor to swoista wisienka na torcie, która ostatecznie podkreśli charakter fal. Zaznaczając jasne refleksy zwróć uwagę również na miejsca, w których kontrastowo powinien pojawić się cień (kolor ciemnogranatowy lub czarny).
3/ Najczęściej faliste linie.
Linie użyte do malowania wody mogą przybierać różnorodne warianty. Sposób, który oferuję ci w tym tutorialu to malowanie wody przy użyciu linii falistych. Oczywiście mogą zdarzyć się pejzaże gdzie dużo atrakcyjniej wyglądać będzie woda malowana linią prostą, np. takie gdzie woda jest spokojna i stanowi jedynie element całkowitej kompozycji. Malując fale pozwól, by przecinały się naturalnie. Były nieco nieprzewidywalne, nie do okiełznania. Ważną rolę odgrywają kierunki fal. Zauważ, że woda wygląda tym bardziej realistycznie im więcej kierunków uwzględnisz.
Zapraszam Cię do malowania w oparciu o instrukcję krok po kroku!
Kolory, które wykorzystałam w obrazie to: niebieski (jasny, ciemny), turkusowy, zielony, brązowy (2 rodzaje), biały i czarny.
Przygotuj stanowisko do malowania.
Rozstaw sztalugi i przygotuj płótno. Jeśli nie dysponujesz sztalugami możesz malować w pozycji siedzącej, kładąc płótno na kolana i opierając je o krzesło lub stolik. Pamiętaj, żeby oparcie płótna znajdowało się na odpowiedniej dla ciebie wysokości zapewniając swobodę ruchu, wygodę i komfort siedzenia. W zasięgu ręki ustaw stolik, na którym ustawisz wszystkie niezbędne materiały: farby, pędzle i artykuły higieniczne (wyjątkowo przydatne w trakcie pracy twórczej). Pozbądź się rozpraszaczy (telefon) i włącz ulubioną muzykę, która umili ci czas malowania.
Jeśli chcesz by malowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie zapoznaj się z 10 rzeczami, które potrafią utrudnić malowanie. Zwracając na nie uwagę przed rozpoczęciem malowania z pewnością zaoszczędzisz czas, farby i cenną energię!
Niezbędne narzędzia:
- Płótno – zagruntowane, dowolny rodzaj i format. Moje jest 100 % bawełniane o wymiarach: 40 x 50 cm.
- Farby – w/w kolory i pojemnik na wodę.
- Pędzle – rozmiar duży, średni i mały.
- Szpachla malarska.
KROK 1. Szkic.
Szkic pomoże ci zbudować kompozycję obrazu. Namaluj go wykorzystując kolor dominujący na obrazie, czyli niebieski. Pamiętaj żeby był na tyle jasny, by z łatwością dało się go później zamalować. Podziel obraz na 3 części: górę – tafla wody, środek – pierwszy plan, czyli foki i dół – kamienie pod wodą. Szkic nie jest konieczny jednak każdorazowo okazuje się bardzo przydatny. Pozwala zaplanować dokładnie każdy element obrazu, dzięki czemu zachowasz harmonię, ład i jego spójność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkicu, zapraszam cię do artykułu tutaj.
KROK 2. Tło.
Całą głębinę morską znajdującą się na tyle, za fokami, namaluj gładko kolorami wody: niebieskim i zielonym. Żeby oddać efekt przestrzeni maluj kolejno: jasną górę i dół, oraz ciemny pas na środku. Ciekawy efekt uzyskasz jeżeli połączysz kolory łagodnym przejściem tonacji. Jeśli farba w momencie łączenia częściowo wyschnie, nie uda ci się jej równomiernie wymieszać. Dodaj wtedy odrobinę wody lub ponownie nałóż świeżą farbę. W tym kroku wykorzystaj kolory: niebieski ciemny i jasny, turkusowy i zielony.
KROK 3. Fale.
W tym kroku skupisz się na malowaniu tafli wody z nieco innej niż tradycyjna perspektywy. Wykonuj liczne, falujące linie, przecinające się przypadkowo. Wykorzystaj do tego kolory: niebieski ciemny (jasnego błękitu na jasnym tle nie będzie zbytnio widać), zielony oraz biały. Zdaj się na swoją intuicję i wyczucie. Maluj naprzemiennie mieszając kolory i tworząc strukturę przenikających się fal. Czas malowania tego kroku jest absolutnie zindywidualizowany. Jeśli chcesz żeby tafla była bardzo realistyczna poświęć jej więcej czasu i skup się na detalach. Możesz też jedynie delikatnie zaznaczyć fale.
KROK 4. Foki.
Foki to kolory brązu (dwa rodzaje), czerni i bieli. Charakteryzują się dużymi, czarnymi oczami. Pamiętaj o delikatnym w nich refleksie światła (białe kropeczki). Druga foka jest dużo mniej precyzyjna. Wystarczy, że namalujesz jej ogólny zarys i wyraźnie zaznaczysz światło i cień. Wąsy namaluj bardzo cienkie, przy użyciu białej farby i tylko wtedy, gdy farba na obrazie będzie całkowicie sucha. W przeciwnym wypadku może się rozmazać. Najlepiej wrócić do nich w którymś z kolejnych kroków.
KROK 5. Kamienie.
Malując kamienie nie ograniczaj się wyłącznie do kolorów szarości i brązu. Żeby obraz był spójny dodaj do kamieni odrobinę koloru niebieskiego. Pamiętaj, że kamienie pod wodą często mają na sobie roślinność (mech) lub inne zwierzęta. Warto to uwzględnić podczas malowania. Pierwszą warstwę namaluj pędzlem, a drugą szpachla malarska. Szpachla malarska sprawdza się świetnie w zaznaczeniu twardych i ostrych krawędzi, dlatego wykorzystywana jest często w malowaniu gór. Kamienie maluj intuicyjnie, zaznaczając mniejsze i większe płaszczyzny, które następnie zróżnicujesz światłem i cieniem. Kamienie znajdujące się w oddali namaluj znacznie jaśniej. Możesz wykorzystać do tego kolor jasnozielony.
KROK 6. Pęcherzyki powietrza.
Podwodne pęcherzyki powietrza wydostające się z kamieni bądź będące spowodowane ruchem fok możesz namalować na kilka sposobów. Jeden z nich to kropkowanie kolorem białym przy użyciu małego pędzelka. Jednak polecam ci wykorzystanie do tego kroku starego, nieużywanego pędzla. Ma on swój atut jakim jest twarde włosie. Zaschnięta na nim stara farba jedynie wzmocni efekt. Dzięki niemu w szybki sposób oddasz naturę powietrza znajdującego się pod wodą.
KROK 7. Namaluj światło na kamieniach pod wodą.
W ostatnim kroku skupisz się na namalowaniu strumieni światła odbijającego się na kamieniach. Twoim zadaniem będzie namalowanie delikatnej pajęczyny z białych nitek. Przy użyciu cienkiego pędzelka maluj delikatne linie, które przecinają się ze sobą w sposób nieregularny. Różnicuj ich nasycenie.
I to byłoby na tyle w tym tutorialu. Mam nadzieję, że obraz malowało ci się z przyjemnością i satysfakcją. Zachęcam cię do podzielenia się swoim doświadczeniem!
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
Uważaj, żebyś przez nieuwagę nie stworzył czegoś wiekopomnego i na stałe wpisał się w cyfrowy świat internetu. 🙂
Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂