Sprawa jest prosta i przyjemna wtedy, gdy znajdziemy na to swoje triki. Spośród wielu metod dostępnych na rynku każdy malujący posiada najczęściej swój indywidualny, sprawdzony sposób na mycie i dbanie o pędzle. Warto jest przetestować kilka wariantów i praktykować ten, który dla nas jest najwygodniejszy.
Niezależnie od wybranej metody istnieje kilka zasad, które sprawdzą się w każdym przypadku. Nie wiem jak ty, ale ja nienawidzę myć pędzli… Dałabym wiele temu, kto wynalazłby pędzle jednorazowe: malujesz, wyrzucasz, zapominasz. Na dłuższą metę jednak mogłoby to się okazać totalnie nieekonomicznym rozwiązaniem. Niestety… Dlatego prędzej, czy później musiałam znaleźć sposób również dla siebie.
Sam proces czyszczenia pędzli zawsze kojarzył mi się z czymś wyjątkowo trudnym, a przede wszystkim czasochłonnym. Jeszcze do niedawna w mojej pracowni można było zastać niezliczoną liczbę porzuconych, brudnych pędzli zawierających dodatkowo resztki zaschniętej farby. Podobnie jak w przypadku bałaganu, który często jest źródłem kreatywności, tak pozostawione na biurku pędzle tworzyły kreatywny chaos. Mówi się przecież, że to właśnie nieporządek, a w odniesieniu do życia – kryzys, są najbardziej twórcze. Jednak artykuł nie będzie dotyczył artystycznego bałaganu, dlatego już wracam do głównego wątku.
Zupełnie tak jak w życiu dochodzi się czasem do momentu, w którym uświadamiasz sobie, że nie możesz już ignorować czegoś co notorycznie cię denerwuje. Czujesz, że jest to czas na znalezienie rozwiązania, by ostatecznie rozprawić się z rzeczą / czynnością, na którą do dziś przymykałeś oko. Tak i ja postanowiłam w końcu zmierzyć się z tematem czystości i pielęgnacji podstawowego narzędzia mojej pracy – pędzla. Moment, w którym chwytam za czystą paletę pędzli przed rozpoczęciem malowania okazał się momentem bezcennym i wartym nauki.
Sposobów na pielęgnację i czyszczenie pędzli jest wiele. Na rynku dostępnych jest wiele różnych mediów, które pomagają nie tylko myć ale również konserwować pędzle. W tym artykule przedstawię stosowany przeze mnie proces mycia pędzli, który uważam za szybki, wygodny i najbardziej skuteczny. Wskazówki, którymi podzielę się poniżej są efektem mojego doświadczenia w pracy z pędzlem i farbą.
Pędzle w trakcie malowania
Już na etapie samego malowania warto jest mieć na uwadze czystość pędzli. To znaczy, że chwytając za nowy pędzel ten ubrudzony farbą należy od razu wkładać do pojemnika z wodą. Niby oczywista kwestia, a jednak często zdarza się o niej zapomnieć, czego efektem jest zaschnięta farba na pędzlu. To z kolei znacząco utrudnia późniejszy proces mycia, często szkodzi samej strukturze włosia, a zdarza się nawet, że całkowicie go uniemożliwia. Wkładanie brudnych pędzli do pojemnika z wodą w trakcie malowania ma jedną wadę: szybciej brudzi wodę. W związku z tym warto jest przygotować oddzielny słoik i przeznaczyć go wyłącznie do moczenia brudnych pędzli. Podczas malowania zdarzało mi się odłożyć pędzel z farbą na bok tak, by nie przeszkadzał mi w bieżącej pracy, po czym zapominałam o nim i znajdowałam go dopiero podczas końcowego sprzątania. To zaniedbanie z mojej strony powodowało, że pędzla często nie dało się już uratować i zostałam zmuszona do jego wyrzucenia. Nic dziwnego, że po takich doświadczeniach źle wspominam mycie pędzli… 🙂
… dlatego czas ma znaczenie
Idąc tym tropem pamiętaj, że im szybciej po malowaniu umyjesz pędzle tym dla nich i dla ciebie lepiej. Zdarzają się jednak sytuacje, które uniemożliwiają mycie pędzli od razu po skończonej pracy, np. plener malarski. Często nie mamy wtedy dostępu do czystej i bieżącej wody. Jeśli wybierając się w plener zaopatrzyłeś się w dostatecznie dużą ilość czystej wody w butelce sprawa jest prosta – myjesz pędzle na miejscu. W innym przypadku przy użyciu chusteczek lub ręcznika papierowego należy oczyścić je z nadmiaru farby i możliwie szybko przetransportować do miejsca z dostępem do wody.
Czym myć pędzle?
Domowy sposób na mycie pędzli to: ciepła woda i mydło – zwykłe lub szare. Możesz też wykorzystać mydło do usuwania plam dostępne w drogeriach. W sklepach z artykułami plastycznymi znajdziesz też specjalistyczne mydła do czyszczenia pędzli. W moim odczuciu efekt stosowania obu nie różni się znacząco. W domowych warunkach zamiast mydła możesz wykorzystać też płyn do mycia naczyń. W moim przekonaniu mydło jest najmniej inwazyjne i jak dla mnie sprawdza się najlepiej. Dodatkowo drobne pozostałości farby możesz doczyścić wacikiem nasączonym odrobiną octu.
Jak myć pędzle?
Możesz wymieszać wodę z odrobiną mydła (opcjonalnie płynu do mycia naczyń), wlać do słoika, a następnie dynamicznie mieszkając i naprzemiennie dociskając delikatnie włosiem do dna pozbywać się farby. Pamiętaj, żeby nie dociskać mocno od góry! To może uszkodzić i zdeformować włosie. Zwłaszcza w przypadku małych pędzli o delikatnym włosiu. Drugim wariantem jest mycie pędzli pod bieżącą wodą. Najpierw zrób pianę na dłoni, a następnie okrężnymi ruchami czyść pędzel na otwartej dłoni. Kiedy zauważysz, że piana jest brudna spłucz ją pod bieżącą wodą i powtórz czynność wedle potrzeby.
Bardzo przydatna jest też silikonowa mata do czyszczenia pędzli. Co prawda dedykowana jest pędzlom do makijażu, ale sprawdza się świetnie zarówno w przypadku pędzli malarskich o syntetycznym jak i naturalnym włosiu. Wypustki znajdujące się na macie zdecydowanie ułatwiają pozbycie się farby. Nanieś na matę utworzoną pianę i kolistymi ruchami, dokładnie tak samo jak na dłoni myj pędzel.
Czy namaczanie pędzli w wodzie jest przydatne?
Jeśli od razu po malowaniu to niekoniecznie. Jeśli po dniu lub więcej to wtedy nie w wodzie, lecz w terpentynie.
Osobiście nie zauważyłam, żeby pozostawienie na kilka godzin pędzli w wodzie z mydłem przyniosło dodatkową korzyść. Co więcej przysporzyło mi to jedynie kłopotu, ponieważ na niektórych z pędzli pojawiła się rdza… Myjąc pędzle skupiamy się na pozbyciu farby i rozklejeniu włosia, co robimy przy pierwszej styczności z wodą. Potem nie ma tak naprawdę czego się wyzbywać, więc samo moczenie uważam za zbędne. Powstałe w trakcie użytkowania przebarwienia włosia są nie do uniknięcia i raczej nie uda nam się przywrócić ich koloru do stanu nowości, nawet po dobie namaczania.
Media malarskie do czyszczenia pędzli
1/ Terpentyna – wykorzystywana do rozcieńczania farb oraz do czyszczenia pędzli. Znana z intensywnego zapachu, ale dostępna już w wersji bezzapachowej. Można stosować do pędzli z kilkudniowym zabrudzeniem (namaczanie).
2 / Pasta do czyszczenia pędzli – przeznaczona zarówno do czyszczenia pędzli jak i do ich renowacji i konserwacji.
Rdza na skuwakch
W przypadku tych pędzli, które posiadają słabszą jakość skuwki lub szpachli malarskiej w trakcie moczenia lub długiego schnięcia może wkraść się rdza. Chciałam zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ pomimo, że pozbycie się rdzy jest jak najbardziej możliwe, to nie warto dodawać sobie dodatkowej pracy. Żeby tego uniknąć wystarczy, że tuż po myciu mokre narzędzia wytrzesz ściereczką, chusteczkami lub ręcznikiem papierowym.
Jeśli jednak rdza się pojawi możesz się jej pozbyć na kilka sposobów. Świetnie sprawdzą się tutaj domowe sposoby takie jak wykorzystanie soku z cytryny czy octu. Osobiście zalecam wykorzystanie sanitarnego mleczko do czyszczenia, typu Cif. Wystarczy nałożyć odrobinę mleczka na twardą część gąbki i kolistymi ruchami dokładnie czyścić objętą rdzą powierzchnię.
… a w przerwie malowania czytaj więcej o malowaniu na moim blogu! Miłego zaczytania! eM.
ja myję najzwyklejszym szarym mydłem 🙂
Zgadzam się na 100%! W moim przypadku też zdecydowanie najlepiej sprawdziło się zwykłe mydło. No i czas – ma tutaj ogromne znaczenie.
Mydło